צה"ל לחיילי הנח"ל החרדי: בסיס הגדוד אינו סגור בפני נשים

בעקבות מניעת כניסתה של לוחמת מג"ב לבסיס הנח"ל החרדי, בצבא מחדדים את הנהלים ומהירים כי נשים שיידרשו להיכנס לבסיס יוכלו לעשות זאת

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

לאחר התקרית שאירעה בשבוע שעבר, כאשר בגדוד הנח"ל החרדי מנעו מלוחמת משמר הגבול שסיימה פעילות באזור מבוא דותן להיכנס לשערי הבסיס כדי לאכול ארוחת ערב, דרשו בצבא לחדד את הנהלים ולהדגיש כי בסיס חיילי גדוד "נצח יהודה" אינו סגור בפני נשים.

זהו המקרה השני בו נשים אינן מוכנסות לשערי הבסיס, בניגוד לפקודות ולנהלים בצבא. בצה"ל הדגישו כמה ימים לאחר המקרה כי אמנם גדוד הנח"ל החרדי הינו יחידה אורגנית גברית - כלומר משרתים בגדוד רק גברים, אך אין מניעה מנשים שצריכות להיכנס לבסיס מטעמים שונים לעשות כן. בעקבות המקרה שלחה ח"כ ד"ר עליזה לביא (יש עתיד), יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה מכתב לשר הביטחון, בו היא מבקשת ממנו לבחון את המקרה. "אנו מצויים בעיצומו של תהליך שיוביל לעליה דרמטית במספר החרדים שיתגייסו לצה"ל, דבר שמטבע הדברים מצריך את צה"ל להיערך בהתאם. מובן שעל הצבא לגלות רגישות לצרכי החיילים החרדים, אך לא ייתכן שהדבר יוביל לכך שלא תתאפשר כניסת נשים לבסיסים", כתבה ח"כ לביא. לפי התוכניות של אגף כוח האדם, אם מתווה הגיוס החדש יתממש עתידים לשרת בצה"ל בשנת 2017 כעשרת אלפים חיילים חרדים.

שגרה בבסיס הנח"ל החרדי, נצח יהודהצילום: אוריאל סיני

בעבר גם התבטאה יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים, תא"ל רחל טבת ויזל, בנושא ואמרה בדיון בוועדה כי "אין להם מד"סית (מדריכת ספורט), אבל קצינות מחשוב ייכנסו לבסיס". בצבא מדגישים שאמנם השירות של החרדים מופרד בבסיסו - נשים לא משרתות יחד עמם, וכמובן שלא נמצאות בדרג הפיקודי הישיר, אך לא מן הנמנע כי חיילים חרדים יראו נשים במהלך שירותם - אם זה כאשר נשות קבע מהמערך הטכני מגיעות לבדיקות שגרתיות בבסיס או באירועים שונים שכוללים את כל חטיבת כפיר. קצינה בכירה שביקשה להדגים את דרכי הפעולה האפשריות של מפקדי הנח"ל החרדי, אמרה כי "מצידי - שירוקנו את הבסיס לפני שאשה מגיעה כדי לתקן משהו. הרי זה לא שהיא חלק אורגני מהיחידה". מדובר צה"ל נמסר כי הם אינם מעוניינים להתייחס לדברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ