בשל החרם על ההתנחלויות: דיון במל”ל על המשך שיתוף הפעולה עם האיחוד

בדיון היום ייבחן גם חלקה של ישראל בפרויקט המחקר ופיתוח גדול שכולל תקצוב מוסדות אקדמים במאות מיליוני יורו. בנט סבור שיש לפרוש מהמיזם

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

ראש המועצה לביטחון לאומי, יעקב עמידרור, צפוי לקיים היום (שני) דיון בהשלכות של ההנחיות החדשות של האיחוד האירופי להחרים גורמי מחקר ישראלים הפועלים מחוץ לקו הירוק. בדיון ייבחן המשך שיתוף הפעולה בין ישראל לאיחוד האירופי בתחומים השונים. בין היתר, תיבחן בדיון השאלה האם ישראל תמשיך לשתף פעולה בפרויקט המחקר והפיתוח השאפתני, "הורייזן 2020". בפרויקט שותפים משרד הכלכלה, משרד החינוך ומשרד המדע, ונציגי שלושת המשרדים אמורים לבחון לעומק את השלכות הפסקת שיתוף הפעולה בנושא.

שר הכלכלה, נפתלי בנט, סבור שנכון להפסיק את שיתוף הפעולה עם האיחוד. לעומתו, שר המדע יעקב פרי מתנגד להפסקת שיתוף הפעולה, ולפני ימים אחדים אף שיגר מכתב בו קרא שלא לקבל החלטות חפוזות בנידון. המועצה להשכלה גבוהה שכפופה למשרד החינוך טרם גיבשה החלטה בעניין. הדיון שיתקיים היום הוא דיון הכנה בדרג פקידותי שיקיים עמידרור לדיון נרחב שמתכוון ראש הממשלה לקיים בנושא לפני גיבוש המסקנות.

אם ישראל תצטרף ל"הורייזון 2020" היא תעביר כ-600 מיליון אירו לאיחוד האירופי בשבע השנים הבאות ותאפשר לאוניברסיטאות, לחוקרים ולחברות מישראל לקבל מימון ומענקים לפרויקטים בתחומי טכנולוגיה רבים.על כל אירו שישראל מעבירה במסגרת הפרויקט היא תקבל בחזרה אירו וחצי. ישראל היא מדינה הלא אירופית היחידה הזכאית להשתתף כחברה שוות זכויות בתוכנית וכבר כיום היא נוטלת חלק בתוכנית המחקר והפיתוח של האיחוד, שתסתיים בסוף השנה.

בחודש שעבר פרסמה הנציבות האירופית, הזרוע המבצעת של האיחוד, הנחיות חדשות בנוגע להתנחלויות בגדה המערבית, במזרח ירושלים וביישובי רמת הגולן. ההנחיות קובעות כי כל ישות משפטית ישראלית שתרצה לקבל מימון, לקחת חלק בפרויקט או או להתמודד על קבלת מענקים או פרסים מטעם קרנות או מוסדות של האיחוד האירופי תהיה חייבת להגיש תצהיר לפיו אין לה כל קשר, ישיר או עקיף, להתנחלויות בגדה המערבית, במזרח ירושלים וברמת הגולן.

בתגובה להנחיות של האיחוד האירופי, הורה בשבועות האחרונים שר הביטחון משה (בוגי) יעלון להגביל את תנועת נציגי האיחוד בגדה המערבית וברצועת עזה. יעלון הורה למערכת הביטחון להפסיק את שיתוף הפעולה בשטח עם נציגי האיחוד האירופי. בין השאר מדובר בהפסקת סיוע בפרויקטי תשתיות בשטחי סי, הנמצאים בשליטה ישראלית מלאה בגדה.

בנוסף, בכוונת יעלון להקשות על מעבר נציגי האיחוד האירופי מרצועת עזה לישראל ובחזרה דרך מעבר ארז. נראה כי מהלכיו של יעלון מתואמים עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו. לאחר ההכרזה האירופית איימו גורמים מדיניים וביטחוניים בישראל כי ישראל תנקוט צעדי תגובה משלה לחרם האירופי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ