שבוע לאחר חידוש המו"מ, בנט מבטיח: בנייה נרחבת בירושלים בתקופה הקרובה

בנט אמר לערוץ 7 כי תוך כמה ימים יפורסמו מכרזים לחידוש הבנייה בבירה. לאחר הראיון הבהירו בקרבת שר השיכון, חבר מפלגתו של בנט: "אין שום דבר קונקרטי"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מנהיג הבית היהודי, השר נפתלי בנט, אמר כי בתוך ימים יפורסמו מכרזים לחידוש הבנייה בתחומי ירושלים. “באופן אירוני, דווקא הבנייה בירושלים, מכל המקומות, נעצרה ואת הפקק הזה אנחנו פותחים בימים אלה", אמר בנט בראיון שהעניק אתמול (ראשון) לערוץ 7. לדבריו, “עמדנו על זה שלא תהיה הקפאת בנייה. הבנייה תימשך. אני מקווה שכבר בימים האחרונים (הטעות בניסוח במקור י.ל.) ייצאו מכרזים בהיקפים יפים. באזור הכפרי כל הזמן יש בנייה".

בנט הוסיף כי תביעה לחידוש הבנייה בירושלים תוצג בפני ראש הממשלה. “אנחנו לא נהיה שותפים בממשלה שמקפיאה את הארץ שלנו", הזהיר באיום. בנט גם הכחיש דיווחים לפיהם מפלגת הבית היהודי הסכימה לשחרור 104 אסירים פלסטינים בתמורה להבטחה לבנייתן של 1,000 יחידות דיור חדשות בהתנחלויות. “אין לזה שחר", אמר בנט.

גורמים בסביבתו של שר השיכון, אורי אריאל, ממפלגתו של בנט, הבהירו כי “אין שום דבר קונקרטי עם תאריך". לדבריהם, “יש כרגע 2,500 יחידות דיור שמוכנות לשיווק באזור ירושלים וברגע שתהיה אפשרות נשווק אותן – אבל נכון לעכשיו אנחנו לא יודעים לומר על תאריך כשלהו שבו מהלך כזה יקרה". לדברי הגורמים, “השר אורי אריאל דורש שתהיה בנייה בירושלים ונתן הנחיה למחוז להיערך לשיווק קרקעות בעיר כאילו שמחר בבוקר ניתן יהיה לעשות זאת. היו המון בעיות עם הכנת התכניות, אבל כעת הן ערוכות ומוכנות".

אריאל התחייב עם כניסתו לתפקיד כי "במשמרת שלו" משרד השיכון ישווק קרקעות בירושלים כבר במהלך 2013. בנובמבר האחרון פורסמו שני מכרזים לשיווק קרקעות בפסגת זאב ובשכונת רמות. כל אחד מהמכרזים כלל כ-600 יחידות דיור, אך תוצאותיהם לא פורסמו עד כה – ככל הנראה בשל ההקפאה.

במקביל צפויים להתפרסם ארבעה מכרזים נוספים: 797 יחידות דיור במורדות המערביים של שכונת גילה; 1,200 יחידות דיור נוספות בשטחה הדרום מערבי של השכונה; 100 יחידות דיור בין גילה לבית צפאפא ובין 1,000 ל-2,000 יחידות דיור בשכונת הר חומה ג'.

לפני כשבועיים נחשף ב”הארץ” כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע לשר החוץ של ארצות הברית, ג'ון קרי, כי בחודשים הקרובים של המשא ומתן עם הפלסטינים תקדם ישראל מכרזים לבנייתן של כ-1,000 יחידות דיור חדשות בהתנחלויות בלבד. בעת המגעים שהתנהלו בשלושת החודשים האחרונים בנוגע לחידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים, דרשו האחרונים הקפאה מוחלטת ופומבית של הבנייה בהתנחלויות. ישראל, מצדה, דחתה את הבקשה על הסף. עם זאת, נתניהו אמר לקרי כי הוא מסכים להמשיך במדיניות שבה נקט מאז חודש מארס בתקופה זו אושרו מאות בודדות של יחידות דיור חדשות, בעיקר בגושי ההתנחלויות. על פי ההבנות, ישראל תקדם מכרזים לבניית 1,000 יחידות דיור חדשות בלבד בגושי ההתנחלויות הגדולים – אריאל, מעלה אדומים וגוש עציון. אלה מכרזים ממשלתיים של משרד השיכון שפורסמו בעבר אחרי המהלך הפלסטיני באו”ם, אולם בשל תקלות טכניות נפסלו וכעת יפורסמו מחדש.

מלבד 1,000 יחידות הדיור הללו לא תהיה בנייה ממשלתית חדשה בגושי ההתנחלויות או הודעות חדשות על בנייה. בכל הנוגע לבנייה פרטית לא יאושרו תוכניות בניין עיר (תב”ע) חדשות על ידי שר הביטחון בהתנחלויות המבודדות. במקרים שבהם התב”ע אושרה נחוץ אישור נוסף של שר הביטחון לתחילת בנייה, אך זה לא יינתן. בנייה פרטית שמאושרת על ידי המועצות האזוריות בשטחים תימשך. הדרך היחידה להפסיק בנייה כזו היא פרסום צו מיוחד של אלוף פיקוד המרכז, כפי שהיה בהקפאה הקודמת. נתניהו סירב לעשות זאת, אבל הבהיר לאמריקאים שלא מדובר במספר גדול של יחידות דיור. על פי הסיכומים, ממשלת ישראל תכחיש כל פרסום לגבי הסכמה להקפאת בנייה בהתנחלויות – שקטה או פומבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ