שכונה יהודית חדשה תוקם בפאתי ג’בל מוכבר שבדרום ירושלים

63 יחידות הדיור בשכונה החדשה יוקמו בתפר שבין הכפר, בו כבר מתגוררים יהודים במתחם סגור, לשכונת ארמון הנציב

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

שר השיכון אורי אריאל וראש העיר ירושלים, ניר ברקת, ישתתפו ביום ראשון הקרוב בטקס הנחת אבן פינה לשכונה יהודית חדשה בפאתי ג'בל מוכבר שבדרום ירושלים. לאחרונה קיבלה השכונה, הנבנית על ידי חברת "באמונה", היתר בנייה לאחר עיכובים של כשלוש שנים, שנבעו, לטענתה משיקולים מדיניים.

השכונה ובה 63 יחידות דיור מתוכננת להיבנות בתפר שבין ג'בל מוכבר לשכונת ארמון הנציב. הדירות כבר שווקו לפני כחמש שנים באמצעות קבוצת רכישה והחברה אף קיבלה היתר לבניית חניון תת קרקעי שבנייתו הושלמה. אולם היתר הבנייה ליתר השכונה עוכב והתוכנית אף "נמשכה" חזרה מהוועדה המקומית לוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה.

לפני כחצי שנה קיבלה החברה הוכחה בכתב לכך שהעיכובים בקבלת היתר הבניה, מקורם בלחצים מדיניים. יניב בניטה, ראש לשכתו של שר הפנים דאז, אלי ישי כתב ליזמים כי “פנייתך בנושא תוכנית בניין העיר התקבלה בלשכת סגן ראש הממשלה ושר הפנים אלי ישי. לצערנו ישנה מניעה מסיבות מדיניות לדון בתוכנית. לכשיתקבלו האישורים הרלוונטיים לתוכניות אלו, יועלו לדיון בוועדה המחוזית לתכנון ובניה".

מנכ”ל חברת באמונה, ישראל זעירא אמר כי "יש לעשות סוף להתערבות הפוליטית והמדינית בבניה במדינת ישראל ובמיוחד בירושלים, מה שמזמין לחצים נוספים מהקהילה הבינלאומית".

לטענתו מדיניות העיכוב חלה רק על בנייה ליהודים ועל כן שוקלת החברה לתבוע פיצויים ממשרד הפנים בשל העיכובים. " אי אפשר לתאר את עוגמת הנפש והנזקים שנגרמו לרוכשי הדירות. מי שרוצה לתת פתרון לבעיית הדיור לא יכול לפעול מסיבות פוליטיות ומדיניות ולהיכנע שוב ושוב ללחץ האמריקאי. בסופו של יום מי שמשלם את המחיר הם רוכשי הדירות", אמר זעירא.

לא תהיה זו ההתנחלות היהודית הראשונה בג'בל מוכבר, לא הרחק משם נמצא מתחם "נוף ציון", מתחם דיור גדול ומוקף חומה ובו מתגוררים יהודים בלב הכפר הפלסטיני. בדומה לנוף ציון, אין מדובר בהתנחלות אידיאולוגית שמוקמת על ידי עמותות ימין אלא בשכונה המוקמת על ידי יזם פרטי המתמחה בשיווק נדל"ן לציבור הדתי לאומי. בחברה אומרים שברקת ואריאל תמכו בתוכנית.

לאירוע הנחת אבן הפינה יש להתייחס גם על רקע מערכת הבחירות המוניציפאלית. ראש העיר מבקש, כמו בבחירות הקודמות, להתחבב על הציבור הדתי-לאומי, שבכוחו להכריע את הבחירות ועל כן יש להניח ששמח לסייע ליזמים.

בחודשים האחרונים מתלוננים יזמים בירושלים על עיכובים רבים באישור תוכניות בנייה ליהודים מעבר לקו הירוק. משרד השיכון מעכב, ככל הנראה בשל לחצים מלשכת ראש הממשלה, מספר מכרזים לבנייה בשכונות בירושלים. אתמול הצהיר השר נפתלי בנט כי בקרוב יפורסמו מכרזים "בהקפים יפים" בירושלים ובמקומות אחרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ