ארבעה חיילי צה"ל נפצעו מפיצוץ סמוך לגבול לבנון

החיילים מחטיבת גולני, שהיו בפעילות חוצת-גדר, נפצעו באורח קל עד בינוני, ופונו לבית החולים בנהריה. כלי תקשורת בלבנון דיווחו: הפיצוץ אירע מעבר לגבול

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ארבעה חיילי צה"ל נפצעו היום (רביעי) לפנות בוקר מפיצוץ בעת פעילות סמוך לגבול לבנון, שלושה מהם נפצעו באורח בינוני והחייל הרביעי קל. החיילים פונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים בנהריה, ומשפחותיהם עודכנו.

חיילי הכוח, מחטיבת גולני, היו בפעילות חוצת-גדר ונפגעו מפיצוץ במקום. דובר צה"ל דיווח הבוקר לתקשורת על ההתרחשות, ומסר כי צה"ל מתחקר את האירוע, עוקב אחר ההתפתחויות וימשיך לפעול לשמירה על הביטחון בגבול הצפון. עם זאת, עד כה לא מסר צה"ל פרטים נוספים על המקרה, על מיקום הכוח בשעת האירוע ועל מקור הפיצוץ.

צבא לבנון פרסם בצהריים הודעה לפיה חיילים ישראלים שחצו את הגבול נפצעו בפיצוץ כ-400 מטרים בתוך שטח לבנון, סמוך לעיר החוף נאקורה. בצבא לבנון כינו את האירוע "הפרה חדשה של הריבונות הלבנונית", ומסרו כי "יחקרו את אופי הפיצוץ". על פי הדיווח, מיד לאחר הפיצוץ הוכרזה כוננות גבוהה באזור ולמקום הוזנקו כוחות שאיתרו כתמי דם על הקרקע. עוד נמסר כי צבא לבנון הקים צוות חקירה מיוחד שיחקור את התקרית בשיתוף עם יוניפי"ל. אף ארגון לא נטל אחריות לפיצוץ. בצבא לבנון הדגישו כי מקור הפיצוץ אינו ברור.

כוח יוניפי"ל המוצב בדרום לבנון הודיע הערב כי פתח בחקירת התקרית, ויבדוק אם מדובר בהפרה של החלטת מועצת הביטחון 1701, שסיימה את מלחמת לבנון השנייה ב-2006. על פי הודעת יוניפי"ל, צבא לבנון הגיש תלונה על התקרית מאחר והקו הכחול נחצה. צוות חקירה מיוחד מטעם הכוח הגיע לאזור ובדק את הזירה בניסיון לגלות את נסיבות הפיצוץ והיקפו, וביוניפי"ל ציינו כי תנאי השטח באזור מקשים על החקירה. עוד נמסר כי הכוח יפנה לגורמי ביטחון וצבא בישראל ויבקשו הבהרות לגבי האירוע ופרטים שעשויים לסייע בחקירה. 

כלי תקשורת בלבנון דיווחו כי הפיצוץ אירע בשטח לבנון. על פי הדיווחים, הנקודה בה נפגעו החיילים ממוקמת במרחק של שישה מטרים מהקו הכחול, בתוך שטח לבנון, על כביש אספלט בין הכפרים לבונה ונאקורה. האתר הלבנוני אל-נשרה ציטט מקור ביטחוני לבנוני שאמר כי כי רכב סיור ישראלי שהגיע למרחק של 150 מטר מקו הגבול נפגע מהפיצוץ. אתר אל-מנאר של חיזבאללה דיווח גם כי במקום אותרו כתמי דם ובור שנפער בכביש.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר לתקרית במהלך סיור בעיר הבה"דים בנגב: "אנחנו נמשיך לפעול באחריות להגן על גבולות ישראל, וכך היה גם הלילה", אמר נתניהו. "אני רוצה לשלוח איחולי החלמה לפצועים. אנחנו נמשיך לשמור על המדינה שלנו". גם שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, התייחס היום לתקרית: "הלילה נפצעו ארבעה חיילי צה"ל, קל ובינוני, בפעילות מבצעית לאורך גבול לבנון. זו פעילות שגרתית של צה"ל שאמורה להבטיח את השקט לתושבי הצפון בפרט ולתושבי מדינת ישראל בכלל. במהלך הפעילות המבצעית הכוח עלה על מטען, אנחנו כמובן מתחקרים את האירוע, במידה וזה מטען ישן, מטען חדש, כמובן נלמד את הדברים. אבל הפעילות הזאת נעשתה ותעשה מתוך אחריות, שיקול דעת למען ביטחון תושבי ישראל".

התקרית התרחשה יממה לאחר שמזכ"ל האו"ם באן קי מון המליץ בפני מועצת הביטחון על הארכת המנדט של כוח האו"ם בדרום לבנון, שיסתיים רשמית ב-31 לאוגוסט, בשנה נוספת. בפנייתו לנשיאה התורנית של המועצה ציין המזכ"ל כי שר החוץ בממשלת המעבר הלבנונית, עדנאן מנסור, פנה אליו וביקש כי הכוח ימשיך להיות מוצב בגבול. על פי באן, הכוח הבינלאומי משחק תפקיד מרכזי בשמירה על השקט והיציבות בגבול בין ישראל ללבנון ומסייע לצבא לבנון בהשגת מטרות אלו. 

במקביל דיווח היום עיתון כווייתי, מפי מקורות דפלומאטיים מערביים, כי קיימות התרעות על ניסיונות לפגוע בכוחות יוניפי"ל בדרום לבנון כדי לזעזע את היציבות בגזרה בעקבות החלטת האיחוד האירופי להגדיר את הזרוע הצבאית של חיזבאללה כארגון טרור. על פי הדיווח, בכירים באו"ם קיימו מגעים קדחתניים מול ממשלת לבנון וצבא לבנון במטרה לבחון את השלכות ההחלטה האירופאית על הכוח ומשימותיו בדרום לבנון.  

ד"ר מסעד ברהום, מנהל בית החולים בנהריה, שקלט את הפצועים סיפר כי "בשעות הבוקר המוקדמות הגיעו לחדר המיון 4 חיילים פצועים, כולם בהכרה מלאה. אחד מהם סובל משבר מרוסק ברגל ונותח מצבו קל עד בינוני. שאר הפצועים נפגעו באזורים שונים בגופם בעיקר עיניים, פנים וראש ומצבם קל. חלק מהפצועים ישוחררו היום לביתם והאחרים יישארו להמשך טיפול והשגחה". 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ