המדינה מבקשת לדחות את העתירה לבג"ץ נגד שחרור האסירים

בתגובה לעתירה נגד שחרור 104 האסירים במסגרת חידוש שיחות השלום, טוענת המדינה כי בג"ץ אינו נוהג להתערב בסוגיות מדיניות

רויטל חובל
רויטל חובל

פרקליטות המדינה הגיבה היום (רביעי) לעתירה לבג"ץ, שהוגשה על ידי ארגון אלמגור והמשפחות השכולות, נגד שחרור 104 האסירים במסגרת חידוש המשא ומתן המדיני עם הפלסטינים. בתשובתה טוענת המדינה כי דין העתירה להידחות, שכן בית המשפט נמנע מלהתערב בסוגיה בעתירות דומות שהוגשו בעבר ואינו נוהג להתערב בסוגיות מדיניות.

המדינה מבקשת לדחות את העתירה בהקדם, שכן צוות השרים שהוסמך על ידי הממשלה לדון בעניין שחרור האסירים אמור להתכנס כבר בימים הקרובים, ושחרור חלק מהאסירים אמור להתבצע כמה ימים לאחר מכן.

שחרור האסירים אמור להתבצע בארבע פעימות, שהראשונה בהן תתקיים בשבוע הבא. הפעימות הבאות אמורות להתבצע בכפוף להתקדמות המשא ומתן בין הצדדים, בחודש הרביעי, השישי ובסוף החודש השמיני לתהליך המשא ומתן.

בתשובה לעתירה מצטטת הפרקליטות את דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואת החלטת הממשלה שהתקבלה בתום דיון שנמשך כארבע שעות לפני כשבועיים. ההחלטה נתקבלה ברוב של 13 שרים, שבעה מתנגדים ושני נמנעים. לגבי זהות האסירים שישוחררו ציינה המדינה כי מדובר באסירים שביצעו את עבירותיהם לפני הסכמי אוסלו (מאמצע שנות ה-80 ועד ראשית שנות ה-90), בגין עבירות חמורות. רוב האסירים מרצים תקופות מאסר ארוכות, בין 20 ל-30 שנים. עוד צוין שכפי שעולה מהחלטת הממשלה, במידה ויחזרו האסירים לעבור עבירות או יפרו את תנאי השחרור, ניתן יהיה להחזירם למאסר.

המדינה הוסיפה כי ארגון אלמגור קיבל לפני כמה חודשים מידע על האסירים שישוחררו, ממחלקת החנינות במשרד המשפטים. מחלקת החנינות העבירה לידי אנשי הארגון רשימות ובהן פירוט של שמות האסירים, העבירות אותן ביצעו, קורבנות העבירה, תאריך ריצוי העונש ומשך תקופת המאסר. לאחר מסירת מידע זה, פנו חלק מהמשפחות במטרה להביע את עמדתן ביחס לשחרור צפוי של אסיר זה או

אחר. המדינה מוסיפה כי לאחר שיוחלט על רשימת האסירים אשר בכוונת הממשלה להמליץ בפני הנשיא על שחרורם, יינתנו למשפחות 48 שעות להביע את עמדותיהן לפני השחרור עצמו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות