בסיס ההדרכה הצה"לי הראשון יעבור לעיר הבה"דים בסוף 2014

נתניהו ויעלון ביקרו באתר הבנייה של הפרויקט, שיכלול העברת שבעה בסיסי הדרכה מאזור צריפין, בית ליד ומסמיה בעלות של כשני מיליארד שקלים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

בסיס ההדרכה הראשון שיאכלס את עיר הבה"דים, קרית ההדרכה הצה”לית המוקמת בימים אלה בצומת הנגב, יהיה בית הספר לשלישות (בה"ד 11), שיעבור מבסיס צריפין דרומה בדצמבר 2014.

לפי התוכניות הצבאיות שהוצגו היום (רביעי) בעת ביקור ראש הממשלה בנימין נתניהו באתר העבודות, מעבר בסיסי ההדרכה צפוי להסתיים ב-2015 - אז יעברו כ-10,000 חיילים לנגב. מעבר הבסיסים ישנה את אופן ההדרכה בצה"ל: ניהול המחנה והפעלתו יהיו תחת חברה חיצונית שזכתה במכרז שיהיה בתוקף ל-25 שנה.

במסגרת הפרטת חלק מהשירותים בבסיס, יועסקו בבסיס ההדרכה הגדול של צה"ל כ-500 עובדים חיצוניים, שיבצעו משימות שרובן היו עד כה באחריות אנשי קבע וחיילים. "אנחנו נפקד על המקום ונגיד מה אנחנו צריכים, ותהיה פה חברה שתעשה את האיך", הסביר ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה בצה"ל, האלוף קובי ברק.

עלות הקמת קרית ההדרכה, שתכלול שבעה בסיסי הדרכה שיעברו מאזור צריפין, בית ליד, ומסמיה, עומדת על כ-2.2 מיליארד שקלים.במסגרת המעבר דרומה יעברו לנגב גם יחידות שלמות מאגף המודיעין ומאגף התקשוב. שני בסיסי ענק יוקמו לטובת המעבר: זה של אגף התקשוב, שאכלוסו יחל ב-2018 בבאר שבע, בעלות של כשבעה מיליארד שקלים, וזה של אגף המודיעין, שאכלוסו יחל ב-2019 בלקית ועלותו מוערכת ב-12 מיליארד שקלים.

יעלון ונתניהו באתר הבנייה של עיר הבה"דים, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

מרבית כוח האדם הטכנולוגי של צה"ל יעבור דרומה, מהלך שמציב בפני בכירי הצבא את השאלה האם יוכלו להשאיר את אנשי הקבע בשירות גם כאשר מקום עבודתם יועתק לדרום הארץ. בסיס גלילות, למשל, יועתק במלואו לדרום, כולל האנטנות המפורסמות באזור, ובמקומו ייבנו יחידות דיור. עבור אנשי הקבע ששירתו עד כה באזור המרכז יהיה זה שינוי חד של אופי שירותם. במערכת הביטחון מקווים כי הדבר יביא ל"מפגש אינטרסים לאומי, מדיני וביטחוני" - חיזוק הנגב מחד, ושיפור בסיסי הצבא והתנאים בהם באופן דרמטי.

המהלך יוביל לכך שאחוז ניכר מצה"ל יועבר לדרום, כולל 30,000 חיילים שעד סוף העשור ישרתו בנגב, וכ-6,000 אלפים משרתי קבע. בצה"ל יפנו כעשרים מחנות צבאיים ברחבי הארץ, בעיקר באזור צריפין, גלילות ותל השומר. השטח שייוותר יעבור תכנון סטטוטרי על ידי גורמי הצבא ומשרד הביטחון, ובהמשך יימכר לטובת בנייה רוויה במרכז הארץ. לפי הערכות, שווי מכירת השטח עומד על עשרות מיליארדי שקלים והסכומים ישמשו למימון בניית המעבר דרומה.

עלות הפינוי של בסיסי אמ"ן, למשל, מוערכת ב-14 מיליארד שקלים. יחד עם המעבר דרומה יוקמו עוד מחנות צבאיים חדשים - בירושלים עבור המכללות הצבאיות, ובלוד עבור זרוע היבשה.

ראש הממשלה ובכירי מערכת הביטחון הגיעו לבקר בעיר הבה”דים דווקא בזמן עיד אל-פיטר, כאשר אין פעילות במקום. האזור, שלרוב שוהים בו פועלים רבים שעוסקים בהשלמת הבנייה, נותר שומם. "לצה"ל יהיה פה שיפור עצום, לתשתית חדשה וממוגנת”, אמר שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, “צה"ל ייצא מריכוזי האוכלוסייה ויש לכך גם היבטים ביטחוניים, לצד הגעה של עשרות אלפי חיילים, הדבר יביא לתנופה לנגב, ובתנאי שנדע לנצל את כל היתרונות. אנחנו בעיצומו של אירוע היסטורי ואני מקווה שנשכיל להוביל את המהלך הזה תוך תיאום בין-משרדי, כך שעוד עשור נראה נגב שונה, נגב אחר".

יעלון קשר גם את מתווה פראוור לבנייה החדשה של מערכת הביטחון, שיחד תביא "לנגב אחר לתושביו - היהודים, הבדואים, ולתושבים החדשים שיצטרפו לנגב". 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ