חייל שנהג בג'יפ שהתהפך ברמת הגולן מואשם בגרימת מוות ברשלנות

בתאונה בשנה שעברה נהרג לוחם התותחנים דור ג'אן. על פי כתב האישום, הנהג נסע במהירות מופרזת וסובב את ההגה באופן שהביא להתהפכות

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

שנה לאחר שלוחם התותחנים דור ג'אן נהרג בהתהפכות ג'יפ ברמת הגולן, מואשם החייל שנהג בג'יפ בגרימת מוות ברשלנות. כתב אישום נגד החייל, ששירת כנהג בחטיבה המרחבית בגבול סוריה-ישראל, הוגש לבית הדין הצבאי בפיקוד הצפון.

בחודש יוני אשתקד, בעת נסיעה מבצעית של כוח תותחנים שהגיע כדי לתגבר את סדרי הכוחות בגבול, התהפך הג'יפ בו נהג החייל סמוך לגדר המערכת, באזור אלוני הבשן שברמת הגולן. רב"ט ג'אן, אז חייל בפרק הכשרת האימון המתקדם בחיל, נלכד תחת כלי הרכב שהתהפך ומותו נקבע במקום. שלושת נוסעי הג'יפ האחרים, בהם החייל המואשם, נפצעו – האחד באורח קשה, אחד בינוני ואחד קל.

כתב האישום שהוגש כנגד נהג הג'יפ מעלה כי ג'אן ישב מאחורי נהג הרכב, שנהג במהלך הסיור במהירות שאינה מתאימה לתנאי הדרך. התביעה הצבאית טוענת כי מפקד הנסיעה העיר על כך לנהג, אך למרות זאת המשיך הנהג לנסוע במהירות גבוהה. באחד מעיקולי הכביש, סטה הנהג לימין הדרך, ועלה על שביל טשטוש. בניסיון לחזור לכיוון נתיב הנסיעה, סובב החייל הנאשם את ההגה באופן חד בעודו לוחץ על דוושת הבלם, באופן "שגרם לרכב להתהפך".

זירת התאונה ברמת הגולן, ביוני שעברצילום: גיל אליהו

חודשיים לאחר התאונה, הודיע הרמטכ"ל, בני גנץ, כי הוא מדיח את מפקד גדוד התותחנים "הרעם", אליו השתייך ג'אן, בשל כשלים שנמצאו בתפקודו. בהודעת הצבא נמסר כי למרות שלא היה קשר ישיר בין התאונה לבין בעיות התפקוד של מפקד הגדוד, "אירוע מצער זה חשף כשלים פיקודיים ומנהיגותיים כאלה ואחרים".

התהפכויות כלי רכב נחשבות לאחת מבעיות הבטיחות הנפוצות ביותר בצבא. על פי נתונים שפורסמו בגיליון האחרון של עיתון "במחנה", במחצית הראשון של שנת 2013 נרשמו 35 התהפכויות כלי רכב, לעומת 49 בתקופה המקבילה בשנת 2012.

בדצמבר האחרון הרשיע בית הדין הצבאי בקריה שני קצינים בהתרשלות בפרשת מותו של חייל המילואים אסף וקסמן בהתהפכות נגמ"ש באימון נובמבר 2007. השניים, אל"מ שלומי כהן וסא"ל במיל' אסף רפלד, הואשמו בגרימת מוות ברשלנות, אך הורשעו לבסוף בעבירה הקלה יותר. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ