עמוס הראל
עמוס הראל

השרים משה (בוגי) יעלון וגלעד ארדן ינסו להגיע בימים הקרובים לפשרה באשר לחלוקה המחודשת של סמכויות הטיפול בעורף בין משרדיהם. דיון מכריע בשאלה שאמור היה להתקיים אתמול אצל ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נדחה.

לדברי כמה מקורות, ארדן העביר באחרונה מסר לנתניהו כי אם לא ייענה מבוקשו ולא יתווספו סמכויות למשרדו, ישקול לפרוש מתפקיד השר להגנת העורף. לפי גישה זו, אין טעם בהמשך כהונתו בתפקיד בחלוקת הסמכויות הקיימת. בסביבת ארדן טוענים כי לא היה איום בהתפטרות וכי מי שרצה להבין זאת כך, עושה זאת על אחריותו. במערכת הביטחון ישנה התנגדות חריפה לדרישת ארדן, בעיקר מצד מפקד פיקוד העורף, אלוף אייל אייזנברג.

בין השאר, מבקש ארדן להעביר לידי משרדו את האחריות על הרגולציה של רוב התחומים המרכזיים בעורף - כמו מיגון מבנים, הקמת מקלטים, מערכות התרעה וחלוקת ערכות מגן - וכן את הפיקוח על הפעלת הרשויות המקומיות בתחום ההתגוננות. ארדן טען בדיונים כי לעורף חסר "אבא פוליטי" שידאג לתקציבים ולשינויי חקיקה המצריכים עיסוק אינטנסיבי, ששר הביטחון אינו פנוי אליו.

ארדן בכנסת, בחודש שעבר. בסביבתו מכחישים שאיים בהתפטרותצילום: מיכל פתאל

אייזנברג מתנגד להצעות ובמיוחד להעברת הטיפול ברשויות, בטענה שהדבר עלול להוביל לאסון בעת מלחמה. יעלון והרמטכ"ל, בני גנץ, הביעו תמיכה בעמדת מפקד הפיקוד, אך במידה פחותה של התלהבות.

בתוך שבוע קיים נתניהו שני דיונים בעניין, בלא שהכריז על החלטה. כעת תידון פשרה, שבמסגרתה יועברו כנראה חלק מהסמכויות למשרד להגנת העורף. לעומת זאת, מסתמן שתידחה ההצעה להעביר את הפעלת פיקוד העורף עצמו לאחריות משרד שלישי, המשרד לביטחון פנים, כחלק מהקמת משמר לאומי. במשרד הביטחון אמרו אמש כי בין יעלון וארדן מתקיימים "ערוצים פתוחים להידברות" וכי ניתן יהיה להגיע לבסוף להסכמה.

המחלוקת על חלוקת הסמכויות גררה באחרונה דיונים סוערים למדי, בין השאר, בוועדת המשנה לטיפול בעורף של ועדת החוץ והביטחון, בראשותו של ח"כ אלי ישי (ש"ס). שר הביטחון לשעבר, ח"כ שאול מופז (קדימה), אמר אמש ל"הארץ" כי ההצעה שגובשה במועצה לביטחון לאומי להעביר סמכויות חשובות למשרד להגנת העורף ולמשרד לביטחון פנים שגויה ופסולה בעיניו.

לדברי מופז, "במשך עשרים שנה, פיקוד העורף נבנה שכבה אחרי שכבה ובהדרגה שופר מאוד המענה לאיומים על העורף הישראלי. פיצול הסמכויות בין משרדים שונים רק ידרדר את איכות הטיפול. גלעד ארדן הוא שר מוכשר מאוד, אבל אסור לפרק את מבנה האחריות לעורף רק מנימוקים של סידור עבודה לאחד השרים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ