יו"ר הכנסת בביקורת חריפה על וינשטיין: אל תקדם חקיקה

בצעד חריג שיגר אדלשטיין מכתב נזיפה ליועץ המשפטי לממשלה, לאחר שזה הנחה את נתניהו ויעלון לזרז את החקיקה בעניין גיוס תלמידי הישיבות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין מתח אתמול (רביעי) ביקורת חריפה על היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין. זאת, לאחר שהאחרון הנחה את ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה יעלון לקדם את החקיקה בעניין גיוס תלמידי ישיבות, על אף פגרת הקיץ של הכנסת.

לקראת הדיון בבג"ץ בעניין גיוס תלמידי ישיבות, הנחה השבוע וינשטיין את נתניהו ויעלון להוציא "הודעה ברורה מטעם המדינה שבה יפורטו כוונותיה ביחס לקידומם האינטנסיבי של הליכי החקיקה, חרף פגרת הקיץ של הכנסת, כמו גם ביעד מוגדר וברור להשלמתם, במידת האפשר".

בתגובה חריגה שיגר אדלשטיין מכתב נזיפה לווינשטיין, בו נכתב: "משעה שהממשלה הגישה לכנסת הצעת חוק, אין זה תפקידו של היועמ"ש ואף לא של ראש הממשלה והשרים לקבוע את לוחות הזמנים לחקיקה. תפקידים אלה נתונים בידי יושב ראש הוועדה הרלוונטית ויושב ראש הכנסת, שהוא אשר קובע את סדר יומה של הכנסת וקובע מתי תועלה הצעת חוק להצבעה בקריאה השנייה והשלישית".

יהודה וינשטייןצילום: אוליבייה פיטוסי

בהמשך מכתבו הבהיר אדלשטיין כי "הדיון בהצעות חוק בוועדות הכנסת ובמליאתה אינו בבחינת 'תחנת מעבר' פורמלית שיש לחלוף בה בדרך מהחלטת הממשלה ועד לדיון בבית המשפט העליון. תפקידן של הכנסת וועדותיה הוא לבחון את הצעות החוק שמגישה הממשלה, לקיים בהן דיון ציבורי תוך שמיעת כל הגורמים הנוגעים בדבר, גם אלה שלא נשמעו בממשלה, ולהפעיל שיקול דעת ביחס להסדרים המוצעים. חשיבותו של הדיון בכנסת היא אף בפומביות ובשקיפות שבה הדיונים מתנהלים לעומת הדיונים בממשלה, ולא אחת הממשלה עצמה, כתוצאה מדיונים אלה, משנה את עמדתה ומסכימה להכנסת תיקונים שונים להצעותיה". בסיום מכתבו ציין אדלשטיין כי דחיפות הנושא ברורה לו ולכן הותר לוועדה לקיים ישיבות גם בתקופת הפגרה, כפי שהיא אכן עושה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ