נתניהו במכתב לקרי: גם אחרי חידוש השיחות, הפלסטינים מסיתים נגד ישראל

4 ימים לפני המפגש הראשון בין צוותי המו"מ של ישראל והפלסטינים, הצדדים עסוקים במשחקי האשמות. מחר יוחלט מי יהיו האסירים הראשונים שישוחררו

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ארבעה ימים לפני המפגש הראשון בין צוותי המשא ומתן של ישראל והפלסטינים בירושלים, וביום בו הגיע ארצה השליח האמריקאי לתהליך השלום מרטין אינדיק, נראה ששני הצדדים עסוקים בעיקר במשחקי האשמות. אחרי שהפלסטינים מחו בפני שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי על המשך הבנייה בהתנחלויות, הגיש נתניהו מחאה משלו על הסתה נגד ישראל בתקשורת הפלסטינית.

ביום שישי פורסם ב"הארץ" מכתב ששיגר ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, לשר החוץ האמריקאי קרי, שבו טען שהמשך הבנייה בהתנחלויות תפגע בחידוש שיחות השלום. "תכניות הבנייה החדשות מעידות על חוסר תום הלב של ישראל וחוסר הרצינות שלה בכל הנוגע לתהליך המדיני”, כתב עריקאת.

במהלך סוף השבוע הגיב נתניהו במכתב דומה לשר החוץ האמריקאי שבו טען כי גם אחרי ההודעה על חידוש המו"מ ממשיכה הרשות הפלסטינית בהסתה נגד ישראל. בכיר בלשכת נתניהו ציין כי ראש הממשלה מחה בפני קרי על כך שגורמים רשמיים ברשות הפלסטינית ממשיכים גם לאחר חידוש שיחות השלום בקריאות להשמדת ישראל. "הסתה ושלום לא הולכים יחד", כתב נתניהו לקרי. "במקום לחנך את הדור הבא של הפלסטינים לחיות בשלום עם ישראל, החינוך לשנאה מרעיל אותם נגד ישראל ומניח את התשתית להמשך האלימות והטרור".

נתניהו וקרי בירושלים, לפני כשלושה חודשיםצילום: מרק ישראל סלם

בלשכת ראש הממשלה מסרו כי במכתב לקרי התייחס נתניהו לדברים שאמר הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן) לעיתונאים מצרים בשבוע שעבר, במקביל לפתיחת השיחות בוושינגטון. באותו תדרוך אמר עבאס כי הוא מתנגד לנוכחות של אפילו חייל או מתנחל ישראלי אחד במדינה פלסטינית כשזו תקום. נתניהו טען במכתב כי דברים אלה של עבאס הם הסתה נגד ישראל.

נתניהו צירף למכתב דוגמאות נוספות למה שהוא הגדיר כהסתה נגד ישראל. לדוגמה, ציטוטים של קריין הטלוויזיה הפלסטינית הממשלתית במהלך משדר לכבוד ביקורה של קבוצת ברצלונה בגדה המערבית. באותו משדר, תיאר קריין הטלוויזיה את מדינת פלסטין "כמשתרעת מראש הנקרה ועד אילת" ולא רק בקווי 1967. ראש הממשלה ציין במכתב כי בטקס שהתקיים לפני משחק הכדורגל בין ברצלונה לנבחרת הפלסטינית שר זמר הפלסטיני שיר עם המילים: "ארצי פלסטין. פנה לצפת ולטבריה, שלח ברכות לים של עכו וחיפה, אל תשכח את נצרת, וספר לבית-שאן על שיבת אנשיה".

בכיר פלסטיני שמקורב לנשיא עבאס אמר בתגובה כי מכתבו של נתניהו "תמוה ומניפולטיבי". לדבריו, גם נתניהו ודאי לא יהיה מעוניין שבשטחה הריבוני של ישראל יהיו חיילים זרים או חיילים פלסטינים. "מה שפוגע באמון הוא הבנייה בהתנחלויות והמשך ההסתה של שרים ישראלים בכירים כמו דבריו של נפתלי בנט על המדינה הפלסטינית כרסיס בישבן", אמר הבכיר הפלסטיני. "נתניהו לא הגיב אז על הדברים בשום צורה. טוב היה אם נתניהו היה מביט בראי על התנהלות ממשלתו במקום להוציא מכתב כזה".

על רקע חילופי ההאשמות יתכנס מחר צוות השרים המיוחד לשחרור האסירים הפלסטינים. הצוות יחליט מי יהיו 26 האסירים הפלסטינים הראשונים שישוחררו ביום שלישי הקרוב. כל האסירים שישוחררו מעורבים ברצח ישראלים בפיגועים שהתרחשו לפני הסכמי אוסלו. אחרי הישיבה יפורסמו שמות האסירים באתר האינטרנט של שירות בתי הסוהר כדי לאפשר לגורמים שמעוניינים בכך להגיש עתירות לבג"ץ בתוך 48 שעות.

בשמונת החודשים הקרובים ישוחררו עוד כשמונים אסירים פלסטינים שכלואים בישראל מהתקופה שלפני הסכמי אוסלו. הם ישוחררו בשלוש קבוצות מדי חודשיים-שלושה. סדר שחרור האסירים ייקבע בהתאם להמלצות של שירות הביטחון הכללי לגבי רמת המסוכנות שלהם. ייתכן שישראל תבקש בשחרורים הבאים להרחיק חלק מהאסירים לרצועת עזה או לחו"ל. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ