אזעקת אמת |

האם חברת טבע פועלת בתוך הקו הירוק או מחוצה לו?

בדיון שכינס נתניהו על הנחיות האיחוד נגד ההתנחלויות נטען שאחת הנפגעות תהיה חברת טבע, אך אזור התעשייה בו פועל המפעל נמצא בתוך ישראל

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס ביום חמישי שעבר דיון רב משתתפים בנושא ההנחיות החדשות של האיחוד האירופי, שיאסרו על שיתוף פעולה עם גופים ישראלים שפועלים מעבר לקו הירוק. ההנחיות צפויות לפגוע במיוחד במוסדות מחקר ובחברות פרטיות שעוסקות במחקר, שלא יוכלו לקבל עוד מענקי מחקר מהאיחוד.

בין הדוגמאות הדרמטיות שהועלו בדיון וגם הופצו לתקשורת לאחריו, היתה חברת התרופות טבע, עליה נטען שלא תוכל ליהנות מהמשך שיתוף הפעולה עם האיחוד האירופאי, זאת בשל מפעל שמחזיקה החברה מעבר לקו הירוק באזור התעשייה הר חוצבים שבצפון ירושלים. בשנים האחרונות קיבלה החברה הלוואה בסך 200 מיליון יורו מאיחוד.

אלא שבדיקה פשוטה מעלה שלטבע אין פעילות מעבר לקו הירוק. בבעלות טבע שני מפעלים בהר חוצבים שבצפון ירושלים, אך שניהם, כמו אזור התעשייה כולו, מצויים בתוך תחומי הקו הירוק. הקו הירוק אכן עובר לא הרחק מאזור התעשייה, אך הוא תוחם את האזור מצפון. חלק מאזור התעשייה היה אמנם מחוץ לשטח המוניציפאלי של ירושלים בין 1948 ל-1967, אך בתוך השטח הישראלי, על פי קווי שביתת הנשק, שזה הנתון הקובע מבחינת האיחוד האירופי.

"מן הראוי היה שיבדקו את הדברים האלו עם הגופים המוסמכים בישראל ביחס לגבולותיה", אמר בתגובה איש יוזמת ז'נבה, אלוף משנה במילואים, שאול אריאלי, "אלא אם כן מסתתרת כאן כוונת הטעייה בפרסום למטרות פוליטיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ