ערב שחרור האסירים, ישראל הודיעה על בניית 1,200 דירות מעבר לקו הירוק

3 ימים לפני פגישת צוותי המו"מ, פורסם מכרז לבנייה בשכונות היהודיות במזרח י-ם, אריאל, אפרת, מעלה אדומים וביתר עילית; לפיד: "טעות כפולה"

ברק רביד - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה

משרד השיכון פרסם היום (ראשון) הודעה על שיווק קרקעות לבנייה מיידית של כ-1,200 יחידות דיור חדשות בשכונות היהודיות במזרח ירושלים ובגושי ההתנחלויות. לפי ההודעה, ישווקו כ-793 יחידות דיור בשכונות גילה, פסגת זאב והר חומה (חומת שמואל) שמעבר לקו הירוק בירושלים, ועוד 394 יחידות דיור בהתנחלויות אריאל, אפרת, מעלה אדומים וביתר עילית.

לפני שבועיים נחשף ב"הארץ" כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע לשר החוץ של ארה”ב ג’ון קרי, כי בחודשים הקרובים של המשא ומתן עם הפלסטינים ישראל תרסן את הבנייה בהתנחלויות ותגביל אותה לבנייה של כ-1,000 יחידות דיור חדשות.

פקידים ישראלים בכירים ציינו אז כי ישראל תודיע על הבנייה החדשה במקביל להחלטה בממשלה על שחרור האסירים הפלסטינים. היום יתכנס צוות השרים המיוחד כדי לקבוע את שמות 26 האסירים הפלסטינים הראשונים שישתחררו.

ביום רביעי צפויה להתקיים בירושלים הפגישה הראשונה של צוותי המו"מ של ישראל והרשות הפלסטינית. בפגישה ישתתף גם השליח האמריקאי לתהליך השלום, מרטין אינדיק. הפלסטינים והאמריקאים היו מודעים לכך שישראל תפרסם את ההודעה על הבנייה ועדיין לא ברור כיצד הדבר ישפיע על המפגש שמתכונן ליום רביעי.

ביום שישי פורסם ב"הארץ" מכתב ששיגר ראש צוות המו"מ הפלסטיני, סאיב עריקאת, לשר החוץ קרי, שבו טען שהמשך הבנייה בהתנחלויות תפגע בחידוש שיחות השלום. "תכניות הבנייה החדשות מעידות על חוסר תום הלב של ישראל וחוסר הרצינות שלה בכל הנוגע לתהליך המדיני”, כתב עריקאת.

במהלך סוף השבוע הגיב נתניהו במכתב דומה לשר החוץ האמריקאי, שבו טען כי גם אחרי ההודעה על חידוש המו"מ, ממשיכה הרשות הפלסטינית בהסתה נגד ישראל. בכיר בלשכת נתניהו ציין כי ראש הממשלה מחה בפני קרי על כך שגורמים רשמיים ברשות הפלסטינית ממשיכים גם לאחר חידוש שיחות השלום בקריאות להשמדת ישראל. 

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, אמר בתגובה להודעה כי "פרסום המכרזים לשיווק 1,200 יחידות דיור במזרח ירושלים ובגושי ההתנחלויות הגדולים בעת הזו הוא טעות כפולה. את הפתרונות לבעיית הדיור צריך ליישם באזורי הביקוש וזו מטרת קבינט הדיור. בנוסף, השימוש במשאבים המיועדים לדיור למעמד הביניים כדי להתריס התרסה מיותרת אל מול האמריקאים ולתקוע מקלות בגלגלי שיחות שלום אינה נכונה ואינה מועילה לתהליך". 

לדברי יו״ר האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ׳, "על נתניהו להחליט בראש של איזו ממשלה הוא עומד - ממשלה שחותרת להסכם מדיני או ממשלה שחותרת לסכל כל אפשרות להסכם כזה. הודעתו של השר אורי אריאל היא אצבע בעין לארה"ב, לאירופה, לפלסטינים ולרוב המכריע של אזרחי ישראל שחפצים בשלום. ההודעה מטרפדת באלימות את ניצני ההכרה והתמיכה הבינלאומית שאנו זוכים להן בזכות הנעת המו"מ. מקוממת שבעתיים העובדה כי הממשלה לא נקפה אצבע כדי להקל ולו במעט על המצוקה הקשה של זוגות צעירים המבקשים לרכוש קורת גג לראשם, ואת האנרגיות שלה היא ממשיכה להשקיע בהתנחלויות כאילו דבר לא השתנה".

ח"כ עפר שלח (יש עתיד): "ההכרזה מוטעית ומסוכנת לא רק בעיתוי שלה, אלא גם במשוואה המופרכת שהיא יוצרת בין מחוות ישראליות, כדוגמת שחרור האסירים הפלסטינים, לבין קביעת עובדות בשטח שיקשו על כל מו"מ עתידי. במקום להודות באומץ במה שברור לכל אזרח ישראלי - לא יהיה הסדר קבע ללא חזרה לגבולות ה-4 ביוני 1967 עם תיקוני גבול קלים וחילופי שטחים - מעדיפה הממשלה לזגזג בין צעדים מפוקפקים מוסרית לבין המשך מפעל ההתנחלויות, שהן מכשול מהותי בפני כל הסדר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ