השרים אישרו שחרור 26 אסירים; הפלסטינים מאיימים לא להתייצב לשיחות

כל האסירים שישוחררו היו מעורבים ברצח, אולם רמת מסוכנותם נמוכה. ברשות זועמים על יוזמות הבנייה בהתנחלויות ועל הכוונה לגרש אסירים

ברק רביד
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
ג'קי חורי

יומיים לפני המפגש בין צוותי המו"מ של ישראל והרשות הפלסטינית בירושלים מתגבר החשש ממשבר חריף בין הצדדים. הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן), וראש צוות המו"מ סאיב עריקאת, העבירו אמש (ראשון) מסרים זועמים לשר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי, ולשליח המיוחד מרטין אינדיק, וטענו כי ראש הממשלה בנימין נתניהו, הפר את הסיכומים וההבנות בין הצדדים בכל הנוגע לשחרור האסירים הפלסטינים ובנוגע לבנייה בהתנחלויות.

במסגרת הסיכומים שהשיג שר החוץ קרי ושהביאו לחידוש המו"מ הישיר בין הצדדים התחייבה ישראל לשחרר 104 אסירים פלסטינים, בארבע קבוצות על פני שמונה חודשים. הלילה אישרה ועדת השרים לענייני האסירים הפלסטינים את שחרור הקבוצה הראשונה שכוללת 26 אסירים שהיו מעורבים ברצח ישראלים בתקופה שלפני הסכמי אוסלו. תשעה מהאסירים הם כאלה שתקופת מאסרם אמורה להסתיים ממילא בתוך פחות משלוש שנים.

רשימת האסירים שישוחררו התפרסמה הלילה באתר שירות בתי הסוהר כדי לאפשר הגשת עתירות לבג"ץ. אם לא יתקבלו עתירות במשך 48 שעות מרגע פרסום הרשימות, קרי בשלישי בלילה, יועברו האסירים לשטחי הרשות הפלסטינית. בהחלטת ועדת השרים נקבע כי מי מהאסירים שיחזור לפעילות טרור, ייעצר וישוב לרצות את עונשו בנוסף לעונש החדש שייגזר עליו בשל פעילותו.

השקת השיחות בין הישראלים לפלסטינים, בוושינגטון, לפני כשבועייםצילום: אי–פי

הדיון הלילה נקבע לשעה מאוחרת והסתיים רק לקראת חצות. לשכת ראש הממשלה רצתה להימנע מסיקור נרחב בעיתוני הבוקר של שמות האסירים ומעשי הרצח שביצעו. בנוסף, ישראל מעוניינת לשחרר את האסירים בשעות הלילה של שלישי כדי להקשות על ארגון טקסי קבלת פנים חגיגיים למשוחררים.

שלושה מהאסירים ברשימה נמנים על החזית העממית, שניים מהחמאס ואחד מהג'יהאד האיסלאמי. רובם המכריע של האסירים שישוחררו הורשעו ברצח או ניסיון וסיוע לרצח. בין הקורבנות ישנם גם פלסטינים שנרצחו בחשד לשיתוף פעולה עם ישראל. 15 מהאסירים הם תושבי רצועת עזה שיוחזרו לשם, ארבעה מאזור שכם, ארבעה מאזור ג'נין, שניים מבית לחם ואחד מחברון. בין המשוחררים: סלאח אחמד אברהים מוגדר, שרצח בתחילת שנות ה-90 את ישראל טננבאום בן ה-72, שהיה שומר במלון בנתניה; סמיר עבדל נעניש, שהורשע ברצח החייל בנימין מייסנר, בשכם בשנת 1989; מחמד בד אלמג'יד צואלחה ופאזע אחמד חוסיני צואלחה משכם, אשר בהיותם קטינים, רצחו בדקירות סכין את ברוך הייזלר, נער שישב לידם באוטובוס.

עוד ישוחררו: מחמד ג'אבר נשבת, שנידון ל-25 שנות מאסר בגין סיוע לרצח חייל המילואים אמנון פומרנץ, במחנה הפליטים אל-בורייג' ברצועת עזה בשנת 1990; עלי איברהים סאלם ראעי, שרצח במכות גרזן את מוריס אייזנשטאט, קשיש בן 79 מכפר-סבא; אלאדין שעת וטאלב איימן אבו סתה, אשר פרצו לדירה ברמלה ורצחו את דוד דדי וחיים ויצמן בדצמבר 1993. לאחר הרצח התעללו בגופותיהם של הנרצחים וכרתו את אוזניהם; נהאד יוסף ג'נדיה ומוחמד מחמוד חמדיה מרצועת עזה, שרצחו את הקבלן זלמן שליין בגן יבנה. השניים היו בני 16 בזמן הרצח, שאירע בבית שבנה שליין. וחאלד עסאקרה, שדקר למוות את אני ליי, תיירת צרפתייה שסעדה במסעדה בה עבד.

הכעס הפלסטיני התעורר בעיקר עקב דיווחים בתקשורת הישראלית בימים האחרונים לפיהם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מתכוון לדרוש כי חלק מהאסירים הפלסטינים שישוחררו בשלושת השלבים הבאים יגורשו לרצועת עזה או לחו"ל ולא יורשו לשוב לבתיהם בגדה המערבית. הנימוק של נתניהו הוא מידת המסוכנות של אותם אסירים.

בכירים ישראלים ופלסטינים ציינו כי עבאס ועריקאת הביעו כעס רב בשיחות עם בכירי הממשל האמריקאי על מסריו של נתניהו בנוגע לגירוש חלק מהאסירים. הפלסטינים הבהירו כי לא יסכימו אפילו לגירוש של אסיר פלסטיני אחד מהגדה המערבית, לרצועת עזה או לחו"ל.

זעמם של הפלסטינים יצא גם בשל שתי ההודעות בנושא הבנייה בהתנחלויות מהימים האחרונים. הכעס הפלסטיני היה קולני יותר בנוגע להודעה שהתפרסמה אתמול על שיווק קרקעות ל-1,200 יחידות דיור חדשות במזרח ירושלים ובגושי ההתנחלויות הגדולים, אולם בפועל כעסם היה רב יותר על ההחלטה שהתקבלה בשבוע שעבר לקדם תכניות בנייה אחרות למאות יחידות דיור נוספות בהתנחלויות מבודדות.

הפלסטינים היו מעודכנים מראש לגבי ההודעה שהתפרסמה היום. הם לא הביעה הסכמה לבנייה אולם הדבר היה חלק מההבנות של חידוש שיחות השלום, לצד שחרור האסירים הפלסטינים. הבנייה בהתנחלויות המבודדות לעומת זאת, תפסה אותם בהפתעה. ראש הממשלה נתניהו הדגיש בפני האמריקאים כי גם הוא הופתע מקידום תכניות הבנייה בהתנחלויות המבודדות, אולם הפלסטינים אינם מאמינים לו.

גורם פלסטיני בכיר המעורה בנושא אמר ל“הארץ" כי בסביבתו של אבו מאזן ישנה כוונה רצינית שלא להגיע לפגישה, בין היתר בגלל ההכרזות הישראליות בדבר הקמת יחידות דיור חדשות בהתנחלויות. עם זאת, הגורם הבכיר הבהיר כי החלטה סופית בנושא אמורה להתקבל ביומיים הקרובים בישיבה של ההנהגה הפלסטינית.

לפי הגורם, אחד השיקולים המרכזיים בנוגע לכל החלטה עתידית בנושא הוא החשש שהפלסטינים יואשמו בהכשלת השיחות. "אנחנו מקיימים מגעים עם האמריקאים והאירופים בנוגע להתנהלות הישראלית, ובעיקר בנוגע להצהרות על המשך הבנייה בהתנחלויות", אמר הגורם. “כל זה אומר דבר אחד: שיש גורמים רשמיים ולא רשמיים בישראל שעושים הכל על מנת להכשיל את המשא ומתן, ולכן אנו דורשים מקרי וצוותו שיתערבו לאלתר מול ממשלת ישראל ואולי יעזרו לנתניהו להתגבר על שרים בממשלתו שמנסים כל יום להכשיל את השיחות".

בכיר בפתח אמר בשיחה עם “הארץ” כי אבו מאזן יתקשה לשכנע את ההנהגה הפלסטינית להמשיך בשיחות. “מאז ההודעה על חידוש השיחות, ממשלת ישראל הודיעה על בניית מאות יחידות דיור בהתנחלויות ולא הביעה שום הסכמה לגבולות 67'. הדבר בא לידי ביטוי במגעים מול האירופים. גם בסוגיית האסירים יש כבר התניות או תביעות ישראליות להרחיק חלק מהאסירים וזה בניגוד גמור למוסכמות מול קרי”, ציין הגורם והוסיף כי “המשמעות היא שלצד הפלסטיני אין מה לחפש בתהליך מדיני שכזה".

רשימת האסירים שישוחררו:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ