הושלם שחרורם של 26 האסירים הביטחוניים הפלסטינים

15 אסירים שוחררו לרצועת עזה ו-11 לגדה המערבית. אבו מאזן במוקטעה: "זו רק ההתחלה". צה"ל תקף משגרים ברצועה בתגובה לירי הרקטה לעבר שדרות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

השלב הראשון בשחרורם של 104 אסירים בטחוניים פלסטינים הושלם הלילה (רביעי), עם יציאתם לחופשי של 26 אסירים, ששוחררו לרצועת עזה ולגדה המערבית.

אמש יצאו האסירים מכלא איילון בכלי רכב של יחידת נחשון. 15 האסירים ששוחררו לרצועה הוסעו למעבר ארז ואילו 11 המשוחררים לגדה לכלא עופר. בהמשך הועברו למפקדת תיאום הפעולות בשטחים וממנה לידי הרשות הפלסטינית.

הלילה השתתף הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס בקבלת הפנים למשוחררים לגדה במתחם המוקטעה ברמאללה, לאחר שאלה הניחו זר על קברו של יאסר ערפאת, וקיבל אותם בנשיקות. בנאומו בפני מאות מקרוביהם של המשוחררים הבטיח עבאס כי מדובר "רק בהתחלה" וכי בקרוב יצטרפו אליהם נוספים. "אללה יחזיר לנו את כל האסירים שלנו", אמר. "לאלה שנותרו כלואים אנחנו אומרים: לא ננוח עד שתהיו אתנו". ברצועה התקבלו המשוחררים ביריות שמחה ובזיקוקים.

במקביל לשחרור האסירים וערב חידוש השיחות בין צוותי המשא ומתן הישראלים והפלסטיניים, נרשמה אמש מתיחות באזור הדרום. אזעקת צבע אדום נשמעה בעיר שדרות, ופיצוץ נשמע בעיר. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. מוקדם יותר הערב נשמעה אזעקה נשמעה גם ביישובי עוטף עזה, אך הדי הפיצוצים נשמעו בשטח הפלסטיני ולא היו נפילות בשטח ישראל. בעקבות הירי תקף כלי טיס של צה"ל משגרים בצפון רצועת עזה. על פי הודעת דובר צה"ל, שהטילה את האחריות לירי על חמאס, זוהו פגיעות מדויקות במטרות.

סוכנות הידיעות הפלסטינית ופא דיווחה אתמול כי מנגנוני הביטחון של חמאס אסרו על פעילי פת"ח ברצועה לקיים טקסים וחגיגות במסגרת קבלת הפנים לאסירים המשוחררים. לפי הדיווח, מנגנון הביטחון של חמאס פעל להסרת האוהל שהכינו הפעילים בעזה ואסר כל פעילות של התנועה לקראת השחרור, כולל הדפסת כרזות. דובר מטעם חמאס הכחיש את הדיווח וטען כי ממשלת חמאס ושאר הפלגים הקימו צוות מיוחד שיהיה אחראי לסידורי קבלת הפנים. מאוחר יותר האשימה הרשות הפלסטינית את מנגנוני הביטחון של חמאס ברדיפת ומעצר פעילים מרכזיים וראשי סניפים של פת"ח ברצועה ערב שחרור האסירים.

האסיר טאהר מוחמד טאהר זיוד מג'נין נשפט ל-21 שנות מאסר ב-1993 והיה אמור להשתחרר ממילא עוד שישה חודשים, ובכל זאת, השמחה בביתו היתה אתמול גדולה. "אנחנו מאוד נרגשים, אפילו שהוא היה אמור להשתחרר בעוד כמה חודשים", אמר בן דודו, חמזה זיוד. לדבריו, "כל יום בבית הסוהר הוא נצח ולכן אנו מברכים על השחרור והתקווה שלנו שכל האסירים ישתחררו". הוא ציין כי בן דודו, בן 42, מתכנן להתחתן ולהקים משפחה.

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס בקבלת הפנים ל-11 האסירים ששוחררו לגדה, הלילה ברמאללהצילום: אי-אף-פי

השאלות הגדולות מבחינת הפעילים לשחרור האסירים הן מתי יתבצע השלב הבא בשחרור והאם אכן קיימות הבנות באשר לשחרור כל 104 האסירים הוותיקים, בהם ערבים ישראלים. בכיר ברשות אמר כי הנשיא עבאס נשמע נחרץ ובטוח שכל האסירים ישוחררו בתום תשעת החודשים עליהם סוכם, ללא קשר להתקדמות במשא ומתן, וכי ככל הנראה יש לו על מה להסתמך. "אני מקווה שלא נתאכזב", ציין הבכיר.

בינתיים ברשות נמשכות ההתייעצויות לגבי חידוש השיחות היום. ל"הארץ" נודע כי לא מתוכננות היום ישיבות פורמאליות של הנהגת הרשות (הוועד הפועל של אש"ף ומוסדות פת"ח) וכי את ההחלטה בעניין החזרה למשא ומתן יקבלו עבאס וראש צוות המשא ומתן עריקאת לאחר התייעצויות. הפלסטינים לא הסתירו בסוף השבוע את אכזבתם מההודעות על המשך הבנייה בהתנחלויות וציינו שמדובר בתהליכים המסכנים את המשא ומתן. פקיד בכיר אמר כי העמדה הפורמאלית לפי שעה היא "להתייצב מחר בחדר המשא ומתן, אולם עדיין יש התיעצויות לקראת הצפוי מחר".

סוכנות הידיעות אי-פי דיווחה כי מזכ"ל האו"ם באן קי-מון יגיע לקראת סוף השבוע לירדן, כדי להביע תמיכה בחידוש המשא ומתן. דוברו של באן אמר כי תחנתו הראשונה בביקור תהיה ירדן כאורחו של המלך עבדאללה ומשם הוא צפוי להמשיך לרמאללה וייפגש עם יו"ר הרשות אבו מאזן וראש הממשלה חמדאללה. לאחר מכן ימשיך באן לירושלים, שם הוא צפוי להיפגש עם הנשיא שמעון פרס, ראש הממשלה נתניהו והמתווך האמריקאי מרטין אינדיק.

אסיר משוחרר מתקבל ברצועת עזה, הלילהצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ