ברק: אשכנזי עמד בראש קבוצה שפעלה נגד הדרג המדיני בכלים עברייניים

על פי תצהיר שהגיש שר הביטחון לשעבר לביהמ"ש, קבוצת קצינים ובהם אבי בניהו, ארז וינר ובועז הרפז פעלה בהנחיית הרמטכ"ל דאז כדי לסכל את מינוי מחליפו

ארי שביט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארי שביט

בתצהיר שהוגש אתמול לבית המשפט של מחוז המרכז בלוד, טוען אהוד ברק כי הרמטכ"ל לשעבר רב אלוף (מיל') גבי אשכנזי עמד בראש "קבוצה של קצינים בכירים, מספר אזרחים וקציני מילואים אשר פעלה באופן פסול כדי למנוע תהליך חוקי של מינוי רמטכ"ל לצה"ל וכנגד הדרג המדיני, תוך שימוש בכלים והתנהגות עבריינית לכאורה". ברק מייחס לקבוצת הקצינים והאזרחים את המעשים הבאים: "זיוף מסמך; שימוש במסמך מזויף; איסוף מידע מכפיש על הדרג המדיני ועל קצינים בכירים בצה"ל; ושיבוש הליכי חקירה - והכל בניגוד לקוד הפלילי, לחוק יסוד הצבא, לנורמות הפיקוד ולרוח צה"ל".

בתצהיר המפורט, המונה 22 סעיפים, מעלה שר הביטחון לשעבר טענות חמורות ומרחיקות לכת אשר לא הושמעו עד כה בפומבי על ידי כל גורם רשמי. על פי ברק, קבוצת קצינים, אשר עמה נמנו עוזר הרמטכ"ל לשעבר ארז וינר, סגן אלוף (מיל') בועז הרפז ודובר צה"ל לשעבר תת אלוף (מיל') אבי בניהו, "פעלה בהנחייתו ובהובלתו של הרמטכ"ל דאז אשכנזי ולהבנתי מתוך מטרה לסכל תהליך חוקי של מינוי רמטכ"ל לצה"ל... ולפגוע בסמכויות הדרג המדיני". בתצהיר כלולה הטענה שלבועז הרפז היה חלק מרכזי באיסוף חומר מכפיש על שר הביטחון וכי הוא הביא אותו בפני אשכנזי הן במישרין והן בעקיפין - באמצעות רעייתו רונית אשכנזי ועוזרו ארז וינר.

אשכנזי ובניהו במהלך מבצע עופרת יצוקהצילום: עמרי ביגץ, דו"צ

בנוסף, כלולה בתצהיר הטענה כי דובר צה"ל אבי בניהו דאג לכך שלעיתונאים מקורבים יועבר מידע שנועד לפגוע בשר הביטחון ובסביבתו, וכי הוא תידרך עיתונאים ישירות ובאמצעות קציניו נגד שר הביטחון וסביבתו "ועורר מניפולציות תקשורתיות שנועדו לפגוע בשר הביטחון ולערער את מעמדו מבחינה ציבורית". התצהיר הוגש במסגרת ההתדיינות המשפטית על תביעת הדיבה שהגיש אבי בניהו נגד "ידיעות אחרונות", "הארץ" וחברת הפרסום מקאן-אריקסון.

בתצהיר מעלה שר הביטחון לשעבר טענות אישיות כבדות נגד הרפז. לדבריו, "עצם היחשפותו ומעורבותו של הרפז, שהינו גורם פרטי, עם פוטנציאל של אינטרסים זרים כולל עסקיים, בעניינים רגישים ומעודכנים הנוגעים למערכת הביטחון באופן בלתי מורשה ובניגוד לפקודות הצבא, סיכן את ביטחון המדינה והפועלים בשמה ובשירותה". לפי התצהיר שמסר ברק, הרפז יצר "באופן חמור ומסוכן קשר בין פעילות מ"מ רגישה לבין עסקים הפרטיים. קשר שכזה הוא חמור ביותר ויש בו כדי לסכן את הפעילות המבצעית, האנשים הפועלים בשליחות המדינה ואת ביטחון המדינה". ברק מספר כי אנשי מ"מ ואמ"ן התריעו בפניו על אודות סכנה חמורה שנגרמה בשל התנהגות הרפז "לאינטרסים ביטחוניים מהמעלה הראשונה של מדינת ישראל וכן לחייהם של לוחמים הפועלים בשמה מעבר קווי האויב".

בתצהיר חסר התקדים טוען ברק כי עיתוי העברת מסמך הרפז לתקשורת לא היה מקרי וכי בעלי עניין ובראשם אשכנזי שמרו את המסמך ברשותם במשך חודשים ודאגו להעבירו לכלי התקשורת בעיתוי שנבחר בקפידה כדי לעורר מהומה ציבורית שתביא בסופו של דבר לסיכול מינויו של הרמטכ"ל. מי שכיהן כשר ביטחון בשנים 2013-2007 קובע כי פרשת הרפז פגעה ביסודות הדמוקרטיה, בשלטון החוק וברוח צה"ל, וכי היא אחת הפרשות החמורות שהתגלו אי פעם בישראל - הן בהיבט הציבורי שלה והן בהיבט הפלילי.

בועז הרפז. גרם לדברי ברק ל"סכנה חמורה לאינטרסים ביטחוניים של ישראל"צילום: טלי מאייר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ