אלכס פישמן: התנהלות בניהו נועדה להכשיל ולהשמיץ את ברק

הפרשן הצבאי הוותיק של "ידיעות אחרונות" כתב את הדברים בתצהיר שהוגש לבית המשפט: "מדובר בהתנהלות שהיתה שכיחה אצל דובר צה"ל לשעבר"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

"התנהלות חתרנית ובלתי ראויה", כך כינה הפרשן הצבאי של "ידיעות אחרונות", אלכס פישמן, את התנהגותם של לשכת הרמטכ"ל לשעבר רא"ל (מיל') גבי אשכנזי ודובר צה"ל לשעבר בניהו סביב פרשת הרפז. הדברים נכללו בתצהיר שהגיש פישמן לבית המשפט המחוזי מרכז, במסגרת תביעת דיבה שהגיש דובר צה"ל לשעבר אבי בניהו כנגד "ידיעות אחרונות", "הארץ", ומשרד הפרסום "מקאן־אריקסון".

בתצהיר של פישמן, שהוגש מטעם "מקאן אריקסון", מפרט הפרשן על היכרותו עם דובר צה"ל לשעבר ועל העימות בין הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי לשר הביטחון הקודם אהוד ברק. "במדינה דמוקרטית אין לקבל התבטאויות ותדריכים של קצין במדים נגד שר ביטחון – התבטאויות ותדריכים שאני שמעתי רבות באותה עת", כתב פישמן, "ואין לקבל מצב בו קצין במדים עוסק בעניינים זרים ופועל על מנת להכשיל ולפגוע במעמדו ותדמיתו של שר הביטחון".

דובר צה"ל לשעבר אבי בניהו, 2011צילום: מוטי מילרוד

הפרשן הצבאי של "ידיעות אחרונות" כתב כי "לא מדובר במי שמעד בלשונו באופן חד־פעמי, אלא בהתנהלות שהיתה שכיחה אצל בניהו ושנועדה להכשיל ולהשמיץ את שר הביטחון. אני וכתבים צבאיים נוספים שמענו עשרות התבטאויות כאלה, ואין לי ספק שאם היה מדובר בקצין אחר, ולא דובר צה"ל שהכתבים הצבאיים ניזונו מפיו, היה הדבר זוכה לתהודה בתקשורת ונתפס בחומרה רבה".

כמו כן טען פישמן כי דובר צה"ל לשעבר פעל "על מנת לחזק את מעמדו ותדמיתו של הרמטכ"ל אשכנזי, כאילו היה יועצו ועוזרו האישי" מחד, ומאידך "על מנת לפגוע במעמדו ותדמיתו של השר ברק".

בתצהיר נכתב גם כי בזמן פגישותיו עם נציגי משרד מבקר המדינה ב–2011, נשאל פישמן האם דובר צה"ל תדרך עיתונאים ודיבר כנגד שר הביטחון, אהוד ברק. "השבתי על כך בחיוב, שפי שציינתי בתצהירי זה", הצהיר פישמן, והוסיף כי "כאשר יועץ פוליטי ותקשורתי פועל על מנת לפגוע בתדמיתו של חבר כנסת או שר – מדובר בהתנהלות שיכולה להיות לגיטימית. אולם כאשר הדבר נעשה על ידי דובר צה"ל, קצין במדים – מדובר בהתנהלות פסולה. לא למותר לציין, כי התבטאות של קצין במדים בעניינים מדיניים, קל וחומר נגד דרג מדיני, נתפסת בחומרה רבה במדינות העולם המערבי".

הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי, 2011. פישמן: "התנהלות חתרנית"צילום: ניר כפרי

פישמן אף צירף לתצהירו כתבה שפירסם באפריל 2010, שם טען כי "לא ייתכן מצב ששר הביטחון מוציא הודעה ו'מקורבי הרמטכ"ל' מוציאים בתגובות הודעות שמאשימות את השר בחוסר הגינות. יש כאן חוסר הבנה מוחלט של ההיררכיה". מקורבי בניהו מסרו בתגובה כי הוא ועורך דינו עדיין לא למדו את תצהירו של פישמן, ויחליטו בהמשך כיצד להגיב.

הבוקר (רביעי) נחשף ב"הארץ" תצהיר שהגיש שר הביטחון לשעבר ברק באותה פרשה. ברק טען כי אשכנזי עמד בראש "קבוצה של קצינים בכירים, מספר אזרחים וקציני מילואים אשר פעלה באופן פסול כדי למנוע תהליך חוקי של מינוי רמטכ"ל לצה"ל וכנגד הדרג המדיני, תוך שימוש בכלים והתנהגות עבריינית לכאורה".

ברק מייחס לאותה קבוצה את המעשים הבאים: "זיוף מסמך; שימוש במסמך מזויף; איסוף מידע מכפיש על הדרג המדיני ועל קצינים בכירים בצה"ל; ושיבוש הליכי חקירה - והכל בניגוד לקוד הפלילי, לחוק יסוד הצבא, לנורמות הפיקוד ולרוח צה"ל".

עורכי הדין של אשכנזי, שרון קלינמן ומיכאל נאור מסרו בתגובה: "בתצהירו חזר ברק  בדיוק על הטענות שנדחו על ידי שני מבקרי מדינה, מתוך תקווה כי בדיקה נוספת על ידי גורם אחר תשנה את המסקנות. אנו בטוחים שלא כך יהיה. מבקר המדינה קבע מפורשות שלא היה פוטש, שאשכנזי לא היה מעורב בטרפוד המינוי של גלנט ושלא היה מעורב בהכנת המסמך, בזיופו או בהדלפתו, וזאת אחרי שנבדקו בין היתר מאות שעות הקלטות של לשכת אשכנזי.

"החזרה האובססיבית של ברק על טענות נגד אשכנזי, שנבדקו ונדחו, משקפת גם את אופן התנהלותו כשר ביטחון מול הרמטכ"ל. ואמנם מבקר המדינה קבע ממצאים חמורים אודות אופן התנהגותו של שר הביטחון כלפי הרמטכ"ל, לרבות שורה של מהלכים פסולים שנקט ואשר פגעו בצבא, כגון עיכוב מינויים של קצונה בכירה במשך כשנה. מן הראוי היה כי שר הביטחון יספק בתצהירו הסבר להתנהגות פסולה זו במקום למחזר טענות שנדחו. אנו מצפים כי במהלך החקירה, יחקרו גם כל אותם מהלכים פסולים של שר הביטחון לשעבר אשר הביאו בפועל לפגיעה בתפקוד הצבא".  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ