פרשת הרפז |

אשכנזי דוחה את טענות ברק נגדו: האשמות ישנות שכבר נבדקו

לדברי פרקליטי הרמטכ"ל לשעבר, "מבקר המדינה קבע שלא היה פוטש ושאשכנזי לא היה מעורב בטרפוד מינוי גלנט". בניהו: "תמוה שברק מסייע למי שהשמיץ אותי"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

עורכי דינו של הרמטכ”ל לשעבר רב-אלוף (מיל’) גבי אשכנזי דחו היום (רביעי) את הטענות שהושמעו כלפיו בתצהיר שהגיש אתמול אהוד ברק לבית המשפט מחוז מרכז, במסגרת פרשת הרפז. לדברי הפרקליטים שרון קלינמן ומיכאל נאור, “ברק הגיש תצהיר שבו חזר בדיוק על הטענות שנדחו על ידי שני מבקרי מדינה, מתוך תקווה כי בדיקה נוספת על ידי גורם אחר תשנה את המסקנות. אנו בטוחים שלא כך יהיה. מבקר המדינה קבע מפורשות שלא היה פוטש, שאשכנזי לא היה מעורב בטרפוד המינוי של גלנט ושלא היה מעורב בהכנת המסמך, בזיופו או בהדלפתו, וזאת אחרי שנבדקו בין היתר מאות שעות הקלטות של לשכת אשכנזי”.

בהודעה שפירסמו שני הפרקליטים צויין עוד כי “החזרה האובססיבית של ברק על טענות נגד אשכנזי שנבדקו ונדחו משקפת גם את אופן התנהלותו כשר ביטחון מול הרמטכ”ל. ואמנם מבקר המדינה קבע ממצאים חמורים אודות אופן התנהגותו של שר הביטחון כלפי הרמטכ”ל, לרבות שורה של מהלכים פסולים שנקט ואשר פגעו בצבא, כגון עיכוב מינויים של קצונה בכירה במשך כשנה. מן הראוי היה כי שר הביטחון יספק בתצהירו הסבר להתנהגות פסולה זו במקום למחזר טענות שנדחו. אנו מצפים כי במהלך החקירה, ייחקרו גם כל אותם מהלכים פסולים של שר הביטחון לשעבר אשר הביאו בפועל לפגיעה בתפקוד הצבא”.

גם דובר צה”ל לשעבר, תא”ל (במיל’) אבי בניהו, פרסם בדף הפייסבוק שלו את תגובתו לפרסומים הבוקר על תצהירו של ברק, וכן  לזה של הפרשן הצבאי של “ידיעות אחרונות”, אלכס פישמן. התצהירים הוגשו בעקבות תביעת דיבה שהגיש בניהו נגד “מקאן אריקסון” שפירסמו מודעה בעיתונים “הארץ” ו”ידיעות אחרונות” (שנתבעו גם כן) מטעם “אזרחים שאינם מכירים את גלנט”, שלטענת בניהו הכפישה אותו.

גבי אשכנזי, ארכיוןצילום: ניר קידר

בניהו כתב כי “תמוהה בעיניי העובדה ששר הביטחון לשעבר אהוד ברק נחלץ לסייע בהתנדבות למי שהשמיץ אותי בעילום שם, וחתם על מודעה אנונימית. אין אלא לתהות כיצד ה’אזרחים’ שהציגו את עצמם כמי שאינם מכירים את גלנט, זוכים לקבל סיוע משר הביטחון לשעבר. תצהירו של ברק בחלקים רבים אינו אמת. אין בכוונתי להתעמת עם פרט זה או אחר בתצהיר, שכן תרחב היריעה. הנייר סובל הכול והדברים יתבררו בעת הדיון בבית משפט, כשברק ייחקר נגדית על תצהירו”.

בהקשר למודעה עצמה כתב בניהו כי “אזכיר את שמקאן אריקסון ועתה גם אהוד ברק, מנסים לטשטש: הניסיון למנות את גלנט כרמטכ”ל הוא דוגמה למינוי כושל שהוביל אהוד ברק, שכן האלוף גלנט מונה על ידי הממשלה לתפקיד הרמטכ”ל למרות פרשת הרפז, אך מינויו בוטל על ידי הממשלה (לרבות ברק עצמו) לנוכח ביקורת חריפה של מבקר המדינה בדבר התנהלותו בפרשת קרקעות אחוזתו במושב ולנוכח עמדת היועץ המשפטי לממשלה כי המינוי אינו ראוי וכי ספק אם עמוד במבחן בג”ץ. לכך אין בתצהירו של ברק קמצוץ של התייחסות”. דובר צה”ל לשעבר הוסיף כי הוא שמח “על כך שיזדמן לנו בקרוב לחקור מעל דוכן העדים את מר אהוד ברק הפעם כאזרח מן השורה וללא חסינות, ולהציג לו שורה ארוכה של שאלות אשר יש בהן עניין רב לציבור”.

בתצהיר שהוגש אתמול טוען אהוד ברק כי אשכנזי עמד בראש “קבוצה של קצינים בכירים, מספר אזרחים וקציני מילואים אשר פעלה באופן פסול כדי למנוע תהליך חוקי של מינוי רמטכ”ל לצה”ל וכנגד הדרג המדיני, תוך שימוש בכלים והתנהגות עבריינית לכאורה”. ברק מייחס לקבוצת הקצינים והאזרחים את המעשים הבאים: “זיוף מסמך; שימוש במסמך מזויף; איסוף מידע מכפיש על הדרג המדיני ועל קצינים בכירים בצה”ל; ושיבוש הליכי חקירה - והכל בניגוד לקוד הפלילי, לחוק יסוד הצבא, לנורמות הפיקוד ולרוח צה”ל”.

בתצהיר המפורט, המונה 22 סעיפים, מעלה שר הביטחון לשעבר טענות חמורות ומרחיקות לכת אשר לא הושמעו עד כה בפומבי על ידי כל גורם רשמי. על פי ברק, קבוצת קצינים, אשר עמה נמנו עוזר הרמטכ”ל לשעבר ארז וינר, סגן אלוף (מיל’) בועז הרפז וכן אבי בניהו, “פעלה בהנחייתו ובהובלתו של הרמטכ”ל דאז אשכנזי ולהבנתי מתוך מטרה לסכל תהליך חוקי של מינוי רמטכ”ל לצה”ל... ולפגוע בסמכויות הדרג המדיני”. בתצהיר כלולה הטענה שלבועז הרפז היה חלק מרכזי באיסוף חומר מכפיש על שר הביטחון וכי הוא הביא אותו בפני אשכנזי הן במישרין והן בעקיפין - באמצעות רעייתו רונית אשכנזי ועוזרו ארז וינר.

בנוסף, כלולה בתצהיר הטענה כי דובר צה”ל אבי בניהו דאג לכך שלעיתונאים מקורבים יועבר מידע שנועד לפגוע בשר הביטחון ובסביבתו, וכי הוא תידרך עיתונאים ישירות ובאמצעות קציניו נגד שר הביטחון וסביבתו “ועורר מניפולציות תקשורתיות שנועדו לפגוע בשר הביטחון ולערער את מעמדו מבחינה ציבורית”. התצהיר הוגש במסגרת ההתדיינות המשפטית על תביעת הדיבה שהגיש אבי בניהו נגד “ידיעות אחרונות”, “הארץ” וחברת הפרסום מקאן-אריקסון.

בתצהיר אחר שהוגש לבית המשפט, שחיבר הפרשן הצבאי של “ידיעות אחרונות” אלכס פישמן, נכתב כי התנהלותם של אשכנזי ובניהו בפרשת הרפז היתה “חתרנית ובלתי ראויה”. בתצהיר, שהוגש מטעם “מקאן אריקסון”, מפרט הפרשן על היכרותו עם דובר צה”ל לשעבר ועל העימות בין הרמטכ”ל לשעבר גבי אשכנזי לשר הביטחון הקודם אהוד ברק. “במדינה דמוקרטית אין לקבל התבטאויות ותדריכים של קצין במדים נגד שר ביטחון – התבטאויות ותדריכים שאני שמעתי רבות באותה עת”, כתב פישמן, “ואין לקבל מצב בו קצין במדים עוסק בעניינים זרים ופועל על מנת להכשיל ולפגוע במעמדו ותדמיתו של שר הביטחון”.

פישמן כתב כי “לא מדובר במי שמעד בלשונו באופן חד־פעמי, אלא בהתנהלות שהיתה שכיחה אצל בניהו ושנועדה להכשיל ולהשמיץ את שר הביטחון. אני וכתבים צבאיים נוספים שמענו עשרות התבטאויות כאלה, ואין לי ספק שאם היה מדובר בקצין אחר, ולא דובר צה”ל שהכתבים הצבאיים ניזונו מפיו, היה הדבר זוכה לתהודה בתקשורת ונתפש בחומרה רבה”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ