השיחות מתחדשות: צוותי המו"מ של ישראל והפלסטינים נפגשו בירושלים

בפגישה, שנמשכה כחמש שעות, לא השתתפו השליחים האמריקאיים. הצדדים קבעו להיפגש שוב כדי להמשיך בשיחות בימים הקרובים

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

צוותי המו"מ של ישראל והרשות הפלסטינית נפגשו הערב (רביעי) בירושלים לדיון בן 5 שעות. פקיד ישראלי בכיר מסר כי הפגישה היתה ארוכה ורצינית וכי הצדדים קבעו להיפגש שוב כדי להמשיך בשיחות בימים הקרובים.

בפגישה, שהחלה קצת לפני השעה 19:00, השתתפו רק חברי צוותי המו"מ של ישראל והפלסטינים ללא השתתפות של השליחים האמריקאים. פקיד ישראלי בכיר ציין כי הצדדים העדיפו לקים את הפגישה הזו ללא נוכחות אמריקאית אלא רק לעדכן את השליח אינדיק בדיעבד. לדבריו, ייתכן שהאמריקאים ישתתפו בפגישה הבאה שתתקיים ככל הנראה בשבוע הבא, ביריחו או ברמאללה.

הפגישה התקיימה בפרופיל נמוך מאוד, ללא הזדמנות צילום או הצהרות לתקשורת. פקיד ישראלי בכיר ציין כי הדבר נועד לאפשר לצדדים להתרכז בשיחות ללא לחץ של התקשורת. התמונות היחידות מתחילת הפגישה היו של לשכת העיתונות הממשלתית. גם מיקום הפגישה נשמר בסוד והמועד המדוייק שלה נמסר רק אחרי שהתחילה.

לבני, עריקאת וקרי לפני שבועייםצילום: אי–פי

צוותי המו"מ נפגשו הערב לסבב ראשון של שיחות אחרי ההשקה החגיגית בוושינגטון לפני שבועיים, ולאחר השלמת שחרורם של 26 אסירים פלסטיניים מהכלא בישראל. הפגישה צפויה להימשך כמה שעות, ובמהלכה ידונו הצדדים בעקרונות שלפיהם ינוהל המו"מ ובסדר הנושאים שיעלו לדיון, וייתכן שגם יתחילו להציג עמדות מהותיות בחלק מהסוגיות.

שלשום התקשר שר החוץ של ארצות הברית, ג'ון קרי, לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשרת המשפטים ציפי לבני, והביע דאגה מסדרת ההודעות האחרונות על מכרזים חדשים לבנייה בהתנחלויות ובמזרח ירושלים. פקיד ישראלי בכיר ופקיד אמריקאי בכיר ציינו כי קרי אמר לנתניהו ולבני שחלק מהמכרזים שפורסמו מנוגדים לסיכומים בין הצדדים לגבי ריסון הבנייה.

בשיחות הטלפון הבהיר קרי כי ארה"ב אכן עודכנה לגבי בניית 1,200 יחידות הדיור החדשות בגושי ההתנחלויות ובמזרח ירושלים, אולם הופתעה מקידום המכרז לבניית 900 יחידות דיור בשכונת גילה וקידום התוכניות לבניית מאות יחידות דיור בהתנחלויות המבודדות.

קרי התקשר לנתניהו ולבני בעקבות מחאות חריפות שקיבל מהנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן) ומראש צוות המו"מ הפלסטיני סאיב עריקאת, שמחו בפניו על המכרזים וההודעות של ממשלת ישראל על המשך הבנייה בהתנחלויות. קרי אמר לנתניהו כי הוא מודאג מההצטברות ההודעות הרבות על הבנייה בהתנחלויות ערב המפגש בין צוותי המו"מ של ישראל והפלסטינים".

בעקבות אכזבת הפלסטינים מהודעות ממשלת ישראל, עלה אתמול חשש שהם יחליטו להיעדר מהפגישה עם צוות המו"מ הישראלי.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ