ישראל הרגיעה את הצבא המצרי: הסיוע האמריקאי לא ייפסק חרף הדחת מורסי

כך לפי דיווח בניו יורק טיימס; לפני כניסת השבת כינס נתניהו את הקבינט המדיני-ביטחוני כדי לדון במצב במצרים והורה לשרים לשמור על פרופיל נמוך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס אתמול בצהרים (שישי) כדי לדון במצב במצרים. בימים האחרונים נהרגו במצרים מאות בני אדם בעימותים בין תומכיו של הנשיא המצרי המודח, מוחמד מורסי, לבין כוחות הביטחון המצרים.

בדיון שנמשך כשעתיים קיבלו השרים עידכונים מבכירי מערכת הביטחון ומשרד החוץ לגבי ההתרחשויות במצרים ודנו במדיניות ישראל כלפי האירועים. פקיד ישראלי בכיר ציין כי מדיניות ישראל היא לשמור על פרופיל תקשורתי נמוך ככל האפשר בנוגע לאירועים במצרים וראש הממשלה, בנימין נתניהו, חידד שוב את ההנחיה לשרים ולדוברי הממשלה שלא להתייחס לאירועים במצרים.

בתוך כך מדווח הערב הניו יורק טיימס כי ישראל הרגיעה את מצרים לא לחשוש מהלחץ האמריקאי לאחר הדחתו של מורסי, כיוון שהאיומים בהפסקת הסיוע הם איומי סרק. העיתון מסתמך על הערכות של דיפלומטים מערביים שמדווחים על יחסים הדוקים בין ירושלים ומפקד הצבא המצרי, הגנרל עבדול פתח א-סיסי, שהובילו את ירושלים לתמוך בהפיכה ובהדחתו של הנשיא.

מפגין מצרי מול טנק, נורה למוות באיסמעיליה. צילום: אי-פי

הדיפלומטים אמרו לעיתון כי נראה שהייתה תקשורת ענפה בין הגנרל א-סיסי ואנשי המעגל הקרוב שלו לבין עמיתיו הישראלים, והם מעריכים כי אלו הרגיעו את המצרים לא לחשוש מהלחץ של מדינות המערב. עם זאת, העיתון לא מציין האם תמיכה ישראלית בהיקף דומה הוענקה גם בימים שלאחר העימותים האלימים בשבוע החולף בין תומכי מורסי לכוחות הצבא, שגבו את חייהם של מאות בני אדם.

גם תומכי הנשיא המודח מורסי, וגם תומכי הצבא שביצע את ההפיכה מאשימים את וושינגטון בתמיכה בצד הנגדי. בסוף יולי אמר שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, כי צבא מצרים "לא ביצע הפיכה" אלא "השיב למדינה את הדמוקרטיה" בהדחת הנשיא מוחמד מורסי. הודעת קרי שמה קץ לשתיקה האמריקאית סביב הדחתו של מורסי. השתיקה נבעה מכך שאם היתה מכנה ארה"ב את האירועים במצרים "הפיכה" היה עליה להפסיק את את הסיוע הצבאי שהיא מעבירה לקהיר בהיקף של 1.3 מיליארד דולר בשנה.

שוטרים מצרים במהלך פינוי מסגד אל פתח בקהיר, אתמולצילום: רויטרס

על פי הדיווח בניו יורק טיימס, בסוף יולי הציע הסנאטור הרפובליקאי ראנד פול להפסיק את הסיוע הצבאי למצרים. בתגובה שלחה השדולה היהודית-אמריקאית למען ישראל, איפא"ק, מכתב לסנאטורים ב-31 ביולי ובו ציינה כי אם יבוצע הקיצוץ הוא "עשוי להגביר את אי-היציבות במצרים, לערער אינטרסים אמריקאים במדינה ולהשפיע לרעה על בת בריתנו ישראל". מחוקקים בולטים הביעו עמדות דומות והסנאט דחה את ההצעה ברוב מוחץ (86 מול 13) בהמשך אותו יום.

הנשיא האמריקאי, ברק אובמה, הסכים לא להגביל את הסיוע למצרים אבל כן דחה משלוח של שישה מטוסי קרב מדגם 16-F. באותה העת, נדונה גם אפשרות לדחות תרגיל צבאי משותף שתוכנן לספטמבר אבל הבית הלבן החליט להשהות את ההכרעה בעניין עד שיתברר כיצד יתמודד השלטון החדש במצרים עם פינוי תומכי מורסי השובתים. לבסוף הודיע אובמה על ביטול התרגיל, מבלי להתייחס לנושא הסיוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ