גילי כהן
גילי כהן

פרשת תביעת הדיבה של דובר צה"ל לשעבר אבי בניהו מסתעפת: עורכי הדין המייצגים את חברת הפרסום "מקאן אריקסון", אחת הנתבעות בפרשה, הגישו היום (ראשון) לבית המשפט המחוזי במחוז המרכז בקשה לזמן את הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, עוזרו, ארז וינר, ואת סא"ל בועז הרפז למתן עדות. בניהו הגיש את התביעה כנגד חברת הפרסום "מקאן אריקסון", וכן נגד עיתון "הארץ", ועיתון "ידיעות אחרונות", בשל מודעה שפורסמה בעיתונים אלו שטענה כי "הפוטש בקריה הצליח (כנראה)".

עורכי הדין של החברה, ממשרד ברקמן-וקסלר-בלום ושות’ וכן עו”ד דן להט, ביקשו לזמן בנוסף גם את האלוף (במיל') יואב גלנט, ואת ראש מטהו של שר הביטחון לשעבר, יוני קורן וכן את המזכיר הצבאי של שר הביטחון דאז, סא"ל אורי כהן (כיום אל"ם המשמש בתפקיד זה), וכן המזכיר הצבאי של השר להגנת העורף, סא"ל יריב פנחס.

בבקשה שהוגשה היום נכתב כי הנתבעת (כלומר, "מקאן אריקסון"), "טוענת (כפי שעולה מהמודעה) כי קצינים בכירים בצה"ל – ובהם הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי, עוזרו, דוברו (התובע במשפט, תא"ל (במיל') בניהו) – הרפז ועיתונאי החצר שלהם, פעלו כנגד הדרג המדיני וכנגד שר הביטחון והאלוף גלנט, ועל מנת לסכל את מינויו של האלוף יואב גלנט לתפקיד הרמטכ"ל". עוד נכתב כי בשל הכחשת טענה זו של דובר צה"ל לשעבר, "לפיכך, מטבע הדברים, הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי, עוזרו והרפז, אשר לטענת הנתבעת 3 (חברת 'מקאן אריקסון') פעלו יחד לצד התובע נגד שר הביטחון והאלוף גלנט, ועל מנת להשפיע על תהליך מינוי הרמטכ"ל, הם עדים מרכזיים והכרחיים בהליך". עורכי הדין של החברה פנו בבקשה להיפגש עם הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי ועוזרו וינר, כדי לקבל מהם תצהיר, אך לא נענו. בועז הרפז, כפי שעולה ממסמך שהועבר בחודש מאי האחרון לעורכי הדין, סרב אף הוא לתת תצהיר.

בניהו ואשכנזי ב-2010צילום: ניר קידר

עורכי הדין דן להט, דוד זילברבוים, יאיר לדר ורון ברקמן, מציינים כי זימנו את האלוף גלנט כדי שזה יתאר את "האופן המניפולטיבי שבו תמרן התובע (בניהו) את התקשורת כדי לפגוע בו, וכיצד רא"ל אשכנזי והתובע פעלו כדי למנוע את מינויו לתפקיד הרמטכ"ל..". גם האלוף במילואים גלנט, שאמנם נפגש עם עורכי הדין, סרב לתת בעבורם תצהיר.

בבקשה מצרפים עורכי הדין גם את התייחסותו של בועז הרפז לטיוטת דו”ח מבקר המדינה בנושא הפרשה, שנמסרה בחודש מאי 2012. לפי הרפז בטיוטה זו, לא הוא יזם את הפעולות שנועדו “לבלום את ‘מסכת ההשפלות’ שעבר לכאורה הרמטכ”ל”, אלא שאת “הרעיון לאסוף חומרים נגד (ברק אנשיו וגלנט) ולהפיצם בתקשורת הגה תא”ל בניהו ששימש דובר צה”ל ואיש אמונו של הרמטכ”ל”. הרפז טוען בתגובתו למבקר כי “כך אמר לי מפורשות, בשיחת טלפון, הרמטכ”ל אשכנזי (אחת מני רבות שהתקיימו בינינו)”.

בשנה שעברה, שיגר מבקר המדינה דאז מיכה לינדנשטראוס מכתב ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין המתייחס לתשובת הרפז תטיוטת דו”ח המבקר בנושא. “הרפז מפנה טענות קשות כלפי הרמטכ”ל לשעבר אשכנזי, כלפי עוזרו אל”מ ארז וינר וכלפי דובר צה”ל לשעבר, תת-אלוף אבי בניהו, כמי שהפעילו אותו למטרות איסוף מידע”. עד אז לא עלתה כל טענה בדבר קשר כביכול בין בניהו להרפז. בבדיקת פוליגרף במשטרה נשאל בניהו אם עמד בקשר עם הרפז ואם ידע על המסמך, השיב בשלילה ונמצא דובר אמת.

בשבוע שעבר, במסגרת תביעת הדיבה של בניהו, הוגש לבית המשפט תצהיר בו טען אהוד ברק כי הרמטכ”ל לשעבר רב אלוף (מיל’) גבי אשכנזי עמד בראש “קבוצה של קצינים בכירים, מספר אזרחים וקציני מילואים אשר פעלה באופן פסול כדי למנוע תהליך חוקי של מינוי רמטכ”ל לצה”ל וכנגד הדרג המדיני, תוך שימוש בכלים והתנהגות עבריינית לכאורה”. ברק מייחס לקבוצת הקצינים והאזרחים את המעשים הבאים: “זיוף מסמך; שימוש במסמך מזויף; איסוף מידע מכפיש על הדרג המדיני ועל קצינים בכירים בצה”ל; ושיבוש הליכי חקירה - והכל בניגוד לקוד הפלילי, לחוק יסוד הצבא, לנורמות הפיקוד ולרוח צה”ל”.

הפרשן הצבאי של “ידיעות אחרונות”, אלכס פישמן, הגיש גם הוא תצהיר לבית המשפט במסגרת התביעה של דובר צה”ל לשעבר. פישמן כינה את התנהגותם של לשכת אשכנזי ושל בניהו סביב פרשת הרפז “חתרנית ובלתי ראויה”.

עורכי הדין של חברת "מקאן אריקסון" מבקשים לזמן לעדות גם שורה של עיתונאים ובהם איילה חסון מרשות השידור - שסירבה להעניק תצהיר, אך לפי בקשת זימון העדים אמרה כי אם תזומן לעדות תאמר את כל האמת. כמו כן מבקשת הנתבעת לזמן את יוסי יהושע, הכתב הצבאי של "ידיעות אחרונות" ובן כספית, ששימש אז כפרשן בעיתון "מעריב", רונן ברגמן, שפרסם יחד עם העיתונאי דן מרגלית את הספר "הבור", חנן גרינברג, שהיה אז הכתב הצבאי של YNET, טל לב רם, הכתב הצבאי של גלי צה"ל, ויואב יצחק מאתר האינטרנט "NEWS1".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ