חייל בחטיבת הנח"ל התמוטט במהלך אימון ריצה; מצבו אנוש

מדובר צה"ל נמסר כי נסיבות האירוע אינן ברורות. הקיץ הופצה בצבא אגרת בה התבקשו המפקדים להימנע ממאמצים שעומס החום אינו מאפשר את ביצועם

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חייל צה"ל התמוטט היום (ראשון) במהלך אימון ריצה ביחידתו ופונה במצב אנוש לבית החולים הלל יפה בחדרה. ההודעה נמסרה למשפחת החייל, המשרת בחטיבת הנח"ל. מדובר צה"ל נמסר כי נסיבות המקרה נבדקות, וכי בשלב זה לא ברור מה הביא להתמוטטותו של החייל.

במהלך חודשי הקיץ התמוטטו כמה חיילים בשל פגיעות חום, במה שהוגדר בצבא "תקריות בטיחותיות". ביוני האחרון, במשך תקופה של פחות מחודש, נזקקו שישה חיילים לטיפול רפואי לאחר שנפגעו מהחום: בתחילת החודש התמוטט חייל באימון פלוגת המפקדה שלו כתוצאה ממכת חום; יומיים לאחר מכן, במהלך פעילות של גדוד תבור סמוך לכפר עבוד, התייבשה חיילת ופונתה לבית חולים; לפני כחודשיים, בזמן תרגיל פתע מטכ"לי, פונו שני חיילים לבית חולים לאחר שהתייבשו; ארבעה ימים לאחר מכן, בזמן תרגיל של חטיבת גולני ברמת הגולן, פונה חייל נוסף לבית חולים כשהוא סובל ממכת חום; יממה אחר כך, במהלך "בוחן לוחם" ביחידת עוקץ, התמוטט חייל אחר שנזקק אף הוא לטיפול רפואי.

בעקבות שורת האירועים, הפיצו במבק"א (מחלקת הבטיחות ובקרת האיכות בזרוע היבשה) אגרת למפקדים, בה הודגש כי יש להימנע ממאמצים משמעותיים כאשר ישנו עומס חום "שאינו מאפשר את ביצועם", ולהקפיד לתת לחיילים זמן מנוחה מספק ושתייה בזמן ביצוע האימונים. מדובר צה"ל נמסר אז כי "בצה"ל מקיימים כל העת פעילויות מניעתיות בנושאי התמודדות עם מפגעי מזג אוויר אשר כוללות פעולות הדרכה והסברה של מפקדים וגורמי רפואה. כלל האירועים המדוברים תוחקרו על ידי המפקדים והלקחים נלמדים ביחידות ובצה"ל".

בשנה שעברה מתו מספר חיילים שהתמוטטו במהלך שירותם הצבאי: באפריל 2012 מת יהושע חפץ, חייל בחיל ההנדסה, ממום לבבי, במהלך גיבוש ליחידת יהל"ם. בפברואר אותה שנה מת באופן פתאומי רב"ט דביר מור, טירון שהיה אמור לשרת ביחידה מובחרת, בשל זיהום שהביא לקריסת מערכות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ