עמירה הס
עמירה הס

חיילי צה"ל נשלחו אתמול (ראשון) פעמיים למשימת סילוק חסימות סלעים וצמיגים שהוקמו בשביל הגישה לארבעה כפרים פלסטיניים בדרום הר חברון. תושבי הכפרים גילו בשעה עשר בבוקר לערך את החסימה, בתפר שבין השביל המוביל לכפר לבין כביש אספלט שמוביל למאחז מצפה יאיר. בשש בערב, כשלוש שעות אחרי שדחפור צבאי הסיר את החסימה, הופיעה חבורה של ישראלים חובשי כיפות ושבה והקימה באותו מקום חסימת סלעים וצמיגים חדשה לנגד עיניהם של חיילים ושוטרים. בשמונה בערב לערך פינו חיילים את החסימה בידיהם.

שלושה מהכפרים שנחסמו (ג'ינבה, אל מרכז וחלאווה) נמצאים ברשימת שמונת הכפרים שב"שטח אש 918", שצה"ל מתכוון להרוס ולפנות את תושביהם כדי לאפשר לו לקיים את אימוניו. בג"ץ אמור להכריע בספטמבר בעתירות התושבים נגד פינויים בכפייה. כפר המערות הרביעי, ביר אל עיד, הוא הקרוב ביותר למאחז מצפה יאיר. אתמול בבוקר, כשהתגלתה החסימה בשביל, הבחינו תושבי ביר אל עיד שבור המים שמשמש אותם ואת עדריהם לשתייה מעלה צחנה ושמימיו עכורים. הם הניחו שאלמונים השליכו לתוכו נבלת חיה.

מתנחלים מקימים את החסימה, אתמול

פעילי "תעאיוש" ו"רבנים לזכויות אדם" הודיעו לרשויות הצבא על החסימה. כעבור כחמש שעות וחצי מאז התגלתה החסימה הופיע דחפור הצבאי ופתח את הדרך. פעילי סולידריות בינלאומיים, שהגיעו למקום בערב כדי לגבות עדויות מהתושבים, נתקלו בכמה ישראלים שהקימו חסימה חדשה של סלעים וצמיגים. החסימה הוקמה, כמקודם, בתפר שבין כביש האספלט לבין שביל העפר הלא סלול המוביל לכפרים הפלסטיניים (המנהל האזרחי אוסר על זיפות שביל העפר התלול ואף הוציא נגדו צו הפסקת עבודות לאחר שהתושבים החלו לפנות ממנו טרשים).

הפעילים הבחינו ברכב אזרחי לבן, שנוסעיו לבושי המדים צפו במתרחש ולא התערבו. אחר כך הופיע ג'יפ צבאי ממנו יצאו חיילים שניגשו לישראלים שעסקו בחסימה, לחצו את ידיהם ושוחחו עמם. בינתיים הגיעו עוד אזרחים ישראלים, ובסך הכל היו במקום כתריסר ישראלים. בשבע בערב הופיעה ניידת משטרה. גם השוטרים שוחחו עם הישראלים החוסמים, והפעילים התרשמו שהם מקיימים אתם משא ומתן שנמשך כחצי שעה. בשבע וחצי לערך עזבו הישראלים את המקום והלכו לכיוון מצפה יאיר. גם השוטרים עזבו, וכשהפלסטינים רצו לפנות את החסימה בידיהם, מנעו זאת מהם החיילים שנשארו. החיילים אמרו לפלסטינים כי בעוד כשעה יגיע הדחפור הצבאי שוב ויפתח את הדרך בשנית. אבל הדחפור לא הגיע והפעילים ראו את החיילים, כעשרה במספר, מפנים בידיהם את הסלעים והצמיגים.

בתגובתו ל"הארץ", דובר צה”ל אישר כי שביל הגישה נחסם פעמיים ופונה בידי צה"ל, וכי פגר נמצא בבור המים המלא של ביר אל עיד. בביר אל עיד תועדו בעבר כמה מקרים של זיהום הבורות ושבירת צינורות המים. בתחילת שנות האלפיים נאלצו תושבי הכפר לעזוב את מערות המגורים שלהם בשל מגבלות תנועה ובנייה והתנכלויות מצד מתנחלים. הם שבו לגור במקום לאחר מאבק משפטי ממושך בתמיכת "רבנים לזכויות אדם" ו"תעאיוש".

פלסטינים מפנים את החסימה, אמשצילום: OPERATION DOVE

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ