חייל הנח"ל שקרס סבל ממכת חום; קצין בכיר: "עמדנו בכללים"

לדברי הקצין, עומס החום לא היה בדרגה המונעת אימונים. החייל עוד מורדם ומאושפז במצב קשה. מפקד חטיבת הנח”ל אמר כי זהו "אירוע קשה מאוד"

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

לוחם הנח”ל שהתמוטט אתמול במהלך אימון ריצה ליד הבסיס בבית־ליד סבל ממכת חום. מתחקיר ראשוני שנערך בחטיבת הנח"ל לבדיקת המקרה מתברר כי האימון התקיים למרות שבשעות הבוקר הוכרז על עומס חום. "היה עומס חום שניתן לעשות בו אימון”, אמר קצין בכיר בחטיבה שהוסיף כי הריצה לא היתה תחרותית, “מבחינת הכללים עמדנו במה שמותר". הקצין אמר עוד כי בשל החום, מפקד הצוות האט את קצב האימון הגופני.

יש לציין שבוחן כשירות גופנית שתוכנן עבור צוות אחר באותו בסיס בוטל בשל החום. "אנחנו מנסים ללמוד האם שיקול הדעת היה נכון. על פי הפקודות מותר היה להוציא את האימון, היה עומס חום בדרגה שלוש שמאפשר את זה", הוסיף הקצין. לאחר התמוטטות החייל, שלושה חיילים נוספים דיווחו על קושי פיזי במהלך אימון הריצה.

מצבו של הלוחם מוגדר כעת קשה אך יציב. הוא מאושפז ביחידה לטיפול נמרץ בבית החולים “תל השומר” ושרוי בהרדמה. מפקד חטיבת הנח”ל, אל”ם יהודה פוקס, ערך בשעות הערב (שני) ביקור במחלקה בה שוהה החייל, והגדיר את האירוע כ”קשה מאוד”.

אימון ליד בסיס שומריה, 2012צילום: אילן אסייג

הריצה החלה מעט לאחר השעה תשע בבוקר, ואורכה היה שמונה קילומטרים. האימון ארך כ-50 דקות, והלוחם השתתף בו לכל אורכו. לקראת הסוף הגבירו החיילים את קצב הריצה, ולאחריה קרס החייל ונפל ארצה. מתחקיר ראשוני עולה כי הוא הצליח להתרומם בעצמו ולדבר. בהוראת מפקדו, הוא הלך להתקלח ואף שפכו עליו מים קרים, אך לאחר שהתברר כי חום גופו עדיין גבוה מהרגיל הוא נלקח למרפאה, שם ניתן לו עירוי וזומנה ניידת טיפול נמרץ שפינתה אותו לבית החולים. בזרוע היבשה ובחטיבת הנח"ל בודקים כעת את הטיפול הרפואי שהוענק לחייל, ואת עצם קיום האימונים בתנאים אלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ