עבאס לחברי כנסת מחד"ש: לנתניהו יש רוב אדיר בכנסת להעביר הסכם

הערב צפויה להיערך פגישה שלישית בין צוותי המו"מ. עריקאת: בניגוד להצהרות ישראל, 104 האסירים הפלסטינים ישוחררו ללא קשר להתקדמות בשיחות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד וג'קי חורי

צוותי המשא ומתן של ישראל והרשות הפלסטינית נועדים הערב (שלישי) בפעם השלישית מאז התחדש המשא ומתן הישיר בין הצדדים. מקור ישראלי ציין כי הפגישה מתקיימת בירושלים. השליח האמריקאי לתהליך השלום מרטין אינדיק משתתף גם הוא, ככל הנראה בפגישה.

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן) אמר היום למשלחת של מפלגת חד"ש בראשות היו"ר ח”כ מוחמד ברכה, כי הפלסטינים נכנסים למשא ומתן עם ישראל ברצינות וכי “אם תהיה כנות בצד הישראלי ניתן יהיה להגיע להסכם”.

ברכה אמר ל”הארץ” כי עבאס הדגיש שחרף הציפיות הנמוכות מהמשא ומתן בשני הצדדים הוא סבור שיש למצות את התהליך. עבאס אמר לברכה כי בסבבי המו”מ בשנים הקודמות הושגה התקדמות רבה והוסיף שהוא סבור שניתן למצוא פתרונות לכל סוגיות הליבה. “אני יודע לקרוא את המפה הפוליטית בישראל והפעם ראש הממשלה נתניהו לא יכול לטעון שאין לו רוב בכנסת להעביר הסכם”, ציטט ברכה את עבאס. “הסכם יעבור ברוב אדיר בכנסת הזו אם נתניהו ירצה בכך”.

לבני קרי ועריקאת לפני כחודשצילום: אי–פי

ברכה סיפר שעבאס הדגיש בפניו שהאירועים במזרח התיכון צריכים להגביר את המוטיבציה אצל שני הצדדים להתקדם בתהליך השלום כיוון שהסכם שלום ישראלי-פלסטיני הוא אחד המפתחות ליציבות אזורית.

פגישת המשא ומתן הקודמת בין הצדדים התקיימה בשבוע שעבר בירושלים. בפגישה שנמשכה חמש שעות נכחו רק נציגים ישראלים ופלסטינים, ללא השתתפות אמריקאית. בצוות הישראלי נמצאים שרת המשפטים ציפי לבני ושליחו של ראש הממשלה עו”ד יצחק מולכו. בצוות הפלסטיני חברים סאיב עריקאת ומוחמד שתייה.

הפגישה הקודמת בין צוותי המו”מ עסקה בעיקר בנושאים טכניים כגון איך יתנהל המו”מ ומה יהיה סדר הנושאים שיעלו לדיון. ישראל הציגה במפגש הקודם פעם נוספת את “מסמך 21 הנקודות” שאותו כבר הציגה במהלך השיחות בין הצדדים ברבת-עמון לפני כשנתיים.

המסמך כולל “רשימת מכולת” של 21 נושאים שישראל מעוניינת להעלות לדיון במהלך השיחות, אך ללא ציון עמדות ישראל בכל אחד מהנושאים. הרשימה כוללת את שש סוגיות הליבה – גבולות, ביטחון, ירושלים, פליטים, התנחלויות ומים – ונושאים נוספים שנגזרים מכל אחת מהסוגיות כמו – השליטה במרחב האווירי, הכרה בישראל כמדינה יהודית, הדרישה לסיום הסכסוך וסופיות התביעות ועוד.

עריקאת אמר הבוקר בראיון לרדיו א־שמס מנצרת כי הפלסטינים דוחים כל נסיון למתווה של הסכם ביניים, והבהיר כי במשא ומתן ידונו כל סוגיות הליבה. הוא ציין כי שחרור האסירים הפלסטינים הוותיקים אינו מותנה בהתקדמות במשא ומתן כפי שטוענת ישראל: “נתניהו לא מאמין לאבו מאזן ולכן ביקש לשחרר בארבע פעימות לפני לוח זמנים ברור. הבעיה היא שכל מילה שאומרים בלשכת ראש הממשלה היא קדושה ומה שאנחנו אומרים מוטל בספק. אני מבהיר בצורה שאינה משתמעת לשני פנים כל ה-104 ישוחררו ללא קשר להתקדמות במגעים”.

בראיון הכחיש עריקאת בתוקף שהיתה הסכמה פלסטינית לבנייה בגושי ההתנחלויות. לדבריו, “אין דבר כזה ואני מסביר שבנייר העמדה שגובש עם האמריקאיים הסוגיה הזו ברורה לחלוטין בנוסף לעמדה שבסיס המשא ומתן הוא גבולות 67”. עריקאת ציין כי רוב התנהלות הישראלית בעניין התהליך המדיני מתקיימת מחוץ לחדר המשא ומתן “כל יום אנו שומעים על הצהרה של שר או בכיר שמכריז על עוד ועוד בניי. זה נעשה כדי להכשיל את המו”מ והם עלולים להצליח בזאת. בישראל צריכים להבין שמי שייהנה הכי הרבה מהצלחת המשא ומתן הם הפלסטינים ולכן להאשימם אותנו בכישלון זו זריית חול בעיניים”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ