בתגובה לירי הרקטות, צה"ל תקף מפקדה של "החזית העממית" מדרום לביירות

יעלון: ישראל רואה בממשלת לבנון אחראית למתרחש מתחומה, ולא תעבור לסדר היום על כל ירי או פרובוקציה לעברה; המטרה: ארגון טרור פלסטיני התומך באסד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מטוסי חיל האוויר תקפו לפנות בוקר (שישי) יעדי טרור בלבנון, מדרום לביירות. יעד התקיפה היה באזור נועיימה, בין צידון לביירות. מצה"ל נמסר כי זוהתה פגיעה מדויקת במטרה, וכל המטוסים שבו בשלום לבסיסם. עוד נמסר כי התקיפה היא תגובה לירי הרקטות לעבר שטח מדינת ישראל אתמול וכי צה"ל רואה בממשלת לבנון כנושאת באחריות לירי. 

בשני אירועי הירי הקודמים, ב-2009 וב-2011 צה"ל השיב דווקא בירי ארטילרי, וככל הנראה הבחירה להפעיל דווקא את חיל האוויר לפנות בוקר נועדה כדי לפגוע באופן מדויק יותר במטרה שנבחרה. חיל האוויר תקף גם ב-2010 בלבנון, לאחר תקרית האש בגבול בה נהרג מפקד גדוד המילואים, סא"ל (במיל') דב הררי. אז הפציצו מסוקי קרב של חיל האוויר מפקדה של צבא לבנון בכפר א-טייבה.

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, ערך הבוקר הערכת מצב עם הרמטכ"ל, בני גנץ, בעקבות האירועים בצפון. בתום הדיון התייחס יעלון לתקיפה הישראלית לפנות בוקר ואמר כי היא "באה כתגובה לירי אתמול בצהריים לעבר הגליל המערבי. מדינת ישראל רואה בממשלת לבנון אחראית למתרחש מתחומה, ולא תעבור לסדר היום על כל ירי או פרובוקציה לעברה. אנו רואים בחומרה את הירי אתמול לעבר ישראל, ולא נאפשר לכל גורם שהוא לשבש את חיי אזרחינו. אנו פועלים באחריות ובשיקול דעת כדי לשמור על ביטחון המדינה וביטחונם של אזרחי ישראל", סיכם שר הביטחון.

דובר צה"ל, תא"ל יואב (פולי) מרדכי, אמר הבוקר שחיל האוויר תקף יעדים שנמצאים מספר קילומטרים מדרום לביירות וכי הדי התקיפה נשמעו בבירה הלבנונית. "התקיפה מהווה מסר ברור של צה"ל וישראל למקבלי ההחלטות בלבנון, בהם אנו רואים אחראים לירי אמש", אמר תא"ל מרדכי.

פעילי החזית העממית במפקדה שהופצצה על ידי חיל האוויר, הבוקרצילום: אי-פי

דובר ארגון "החזית העממית לשחרור פלסטין - המפקדה הכללית", ראמז מוסטפא, הודיע כי יעד התקיפה הישראלית היה אחד מבסיסי הארגון באזור נועיימה שמדרום לביירות. לדבריו, מטוס ישראלי ירה טיל לעבר המתקן וגרם לו נזק, אולם איש לא נפגע. בראש ארגון "החזית העממית לשחרור פלסטין - המפקדה הכללית" עומד אחמד ג'יבריל, המוכר כתומך גדול של ממשל אסד בסוריה.

דובר הארגון טען כי אין כל הצדקה לתוקפנות הישראלית מאחר שארגונו לא קשור לירי הרקטות אתמול ואינו נותן מחסה לארגון שנטל אחריות על האירוע, "גדודי עבדאללה עזאם", המזוהה עם אל קאעדה וארגוני הג'יהאד העולמי. בחזית העממית ציינו כי אין בכוונתם להגיב מיידית ולהיגרר לעימות עם ישראל כהגדרתם, אולם אמרו כי יגיבו בעיתוי ובמקום שיראו לנכון.

מקור ביטחוני בלבנון אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי המתקן שהותקף סמוך לרשת מנהרות שמשמשת את ארגון "החזית העממית לשחרור פלסטין – המפקדה הכללית". לדבריו, הטיל שנורה גרם למכתש בגודל חמישה מטרים, אולם לא היו נפגעים.

5 מתוך 5 |
מקום נפילת רקטה בגשר הזיו, היום
1 מתוך 5 |
חיילים ואזרחים ליד מקום נפילת הרקטה, היום
2 מתוך 5 |
מכונית שנפגעה מרסיסי הרקטה, היום

ארגון "גדודי עבדאללה עזאם" לקח על עצמו את האחריות גם באירוע הירי הקודם, בנובמבר 2011. אותו ארגון הוא זה שהודיע על אחריותו על שיגור רקטות לעבר ישראל  בשני אירועים נוספים: ב-11 בספטמבר 2009, אז נורו רקטות 122 מ"מ מאזור העיירה קליילה (אותו כפר שממנו בוצע הירי אמש), וכן ב-27 באוקטובר, אז נורתה לעבר ישראל רקטה של ככל הנראה 107 מ"מ, מאזור ואדי ג'מאל. לאחר הירי זוהו עוד ארבע רקטות נוספות המוכנות לשיגור בעיירה חולא.

אתמול אחר הצהריים נורו ארבע רקטות נורו מלבנון לעבר צפון ישראל. מצה"ל נמסר כי רקטה אחת יורטה בין עכו ונהריה על ידי סוללת כיפת ברזל שהוצבה בחיפה ואחת נפלה באזור מיושב. כתוצאה מהירי נגרם נזק לשבעה בתים ושלוש מכוניות. בצה"ל רואים בירי "אירוע נקודתי" ומעריכים כי הוא בוצע על ידי גורמי ג'יהאד עולמי. בעקבות האירועים קיים הרמטכ"ל הערכת מצב.

יירוט הרקטה שנורתה אתמול מלבנון לעבר הגליל המערבי על ידי סוללת כיפת ברזל בחיפה הוא הראשון שביצעה המערכת באזור הצפון. מערכת ההגנה, שנפרסה באזור חיפה לאחרונה, זיהתה את שיגור הרקטות מאזור הכפר כליילה, דרומית לעיר צור, בסביבות השעה 16:30. זמן קצר לאחר מכן, כבר החלה המערכת בפעולות ליירוט הקטיושה ולשיגור הטיל המיירט, המכונה "טמי"ר" - ויירטה רקטה אחת מתוך ארבע הרקטות שנורו לעבר ישראל. שתי רקטות נוספות נחתו בשטחים מיושבים, ובחיל האוויר בודקים כעת לגבי אחת מהרקטות, מדוע זו לא יורטה.

מעט לפני השעה 17:00 נשמעו אזעקות וקולות נפץ באזור נהריה, עכו וראש הנקרה. בצה"ל זיהו מטח של ארבעה טילים שנורו מאזור הכפר כליילה, דרומית לעיר צור. מקור ביטחוני לבנוני ציין כי ארבעה משגרים מאולתרים נמצאו באזור, ודיווחים דומים הופיעו בתקשורת הלבנונית. עוד דווח בלבנון על תקיפה של צה"ל במדינה בתגובה לירי הרקטות, אך דובר צה"ל, תא"ל יואב מרדכי, הכחיש כי נערכה תקיפה כזו.

נשיא לבנון, מישל סלימאן, גינה אתמול את הירי מלבנון וקרא להביא את האחראים לו לדין. לדבריו, "ארגוני טרור מנסים להבעיר את האזור על ידי ירי רקטות לעבר ישראל". בעקבות הירי פרסם הערב ראש הממשלה בנימין נתניהו הודעה בה הבהיר כי ישראל "פועלת באחריות" לסכל תקיפות מסוג זה. "יידע כל מי שמנסה לפגוע בנו שאנחנו נפגע בו", הדגיש נתניהו. אתמול אמר שר הביטחון, משה יעלון, כי "בתקופה האחרונה הגבולות שקטים יחסית אך זה לא מובטח. המזרח התיכון רותח וגועש, בין אם בתנועות אסלאמיות קיצוניות או בהתפשטות של ג'יהאד עולמי".

לדברי דובר צה"ל, מכיוון שבמערכת הביטחון רואים בירי אירוע נקודתי בלבד אין הנחיות מיוחדות של פיקוד העורף. בפיקוד ביקשו להזכיר כי בעת הישמע אזעקה או קול נפץ, יש להיכנס למרחב המוגן הקרוב ולשהות בו לעשר דקות. לפרק זמן מסוים נסגרה התעבורה האווירית באזור חיפה, אך בצה"ל הדגישו כי הדבר לא נעשה בעקבות מידע על ירי נוסף, אלא רק "עד שהתמונה תתבהר".

זוהי התקרית הראשונה מסוגה בשנתיים האחרונות והשביעית מאז סיומה של מלחמת לבנון השנייה לפני כשבע שנים. בנובמבר 2011 נחתו ארבע רקטות באזור הגליל המערבי, סמוך לגבול הצפון. איש לא נפגע אז מהירי. באוקטובר 2009 נחתה רקטה בשטח פתוח באצבע הגליל, וחודש לפני כן נורו שתי רקטות מלבנון לאזור הגליל המערבי. בשני המקים לא היו נפגעים וצה"ל השיב אש ארטילרית אל מקור הירי.

לפני כשבועיים נפצעו ארבעה חיילים מחטיבת גולני מפיצוץ בעת פעילות סמוך לגבול לבנון, שלושה מהם באורח בינוני ואחד קל. צבא לבנון הודיע כי התקרית התרחשה בצדו הלבנוני של הגבול והגדירה את פעילות צה"ל "הפרה חדשה של הריבונות הלבנונית". כשבוע לאחר התקרית הודיע מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, כי ארגונו הוא האחראי לה. לדבריו, לארגון היה מידע מוקדם על כניסת החיילים שבעקבותיו הניח מטענים, שהופעלו בשלט רחוק. נסראללה הדגיש כי הארגון היה מודע לסיכון שבפעולה ואף נערך להתערבות צבאית ישראלית בעקבותיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ