ברק רביד - צרובה
ברק רביד

מגעים דיפלומטיים אינטנסיביים התקיימו בשלושת השבועות האחרונים בין פאריס לירושלים. הם לא עסקו בגרעין האיראני או בתהליך השלום, אלא בניסיון למצוא מועד לפגישה בין שר החוץ הצרפתי לורן פביוס לראש הממשלה בנימין נתניהו.

פביוס היה צפוי לבוא לישראל בספטמבר, אבל לאור האירועים בסוריה, החליט להקדים את בואו. התיאומים בין משרדי החוץ החלו, אך במהרה התברר שהדברים מסובכים משנראו בתחילה. כאשר משרד החוץ בירושלים פנה ללשכת ראש הממשלה לקבוע פגישה לפביוס התשובה שנמסרה היתה שלילית. הסיבה, מסרו אנשי ראש הממשלה, היא שנתניהו צפוי להיות בחופשה באותם ימים.

שגריר צרפת בישראל, כריסטוף ביגו, שפנה ליועץ לביטחון לאומי, יעקב עמידרור, קיבל תשובה דומה. במשרד החוץ הסבירו ליועצי ראש הממשלה, כי מכיוון שנתניהו מכהן גם כשר החוץ, פביוס יבטל את ביקורו בישראל אם לא תקבע לו פגישה עמו. השגריר הצרפתי העביר מסרים דומים.

בשבוע שעבר הגיש "הארץ" שאילתה רשמית בעניין ללשכת נתניהו. "כמדי שנה בחודש אוגוסט ראש הממשלה מפנה כמה ימים למנוחה", נמסר בתגובה. "הפגישה עם שר החוץ הצרפתי תואמה במקור לספטמבר והבקשה להקדימה לאוגוסט לא התאפשרה במסגרת לוח הזמנים המתוכנן".

אבל ביום חמישי שעבר הודיעה שגרירות צרפת בישראל שפביוס יבוא לישראל והפלא ופלא – אף יפגוש את נתניהו. מתברר שלאחר שכל המאמצים לשכנע את לשכת נתניהו באמצעים דיפלומטיים כשלו, גייס השגריר הצרפתי למשימה "נשק סודי" – ידידו של נתניהו מאיר חביב.

חביב, איש עסקים יהודי־צרפתי ותומך ליכוד, נחשב מקורב מאוד לבנימין ושרה נתניהו בעיר האורות. מעבר לידידות אישית קיימים בין חביב לזוג נתניהו קשרים פוליטיים ואף יותר מכך. לפי התוכנית "המקור" בערוץ 10, חביב רכש לבני הזוג נתניהו כרטיסי טיסה לחופשות בצרפת כאשר נתניהו היה מחוץ למערכת הפוליטית. חביב טען אז כי היה מדובר בסיוע טכני וכי בני הזוג החזירו לו את הכסף.

חביב, סגן נשיא ארגון הגג של יהודי צרפת "הקריף", היה נציגו הלא רשמי של נתניהו בפאריס וארגן כמה מפגישותיו של נתניהו כיו"ר אופוזיציה עם הנשיא לשעבר ניקולא סרקוזי. את יום הבחירות לכנסת ב-2009 בילה חביב צמוד לנתניהו, ובעת הרכבת הממשלה הוא היה זה שתפר לנתניהו את הפשרה שבה מונה סילבן שלום למשנה לראש הממשלה ולשר לפיתוח אזורי.

חביב נבחר לפני כמה שבועות לפרלמנט הצרפתי כנציגם של צרפתים שחיים בישראל. בקמפיין הבחירות הביע בו נתניהו תמיכה פומבית ואף הצטלם לצידו בסרטון תעמולה.

"השגריר הצרפתי התקשר אלי במסגרת תפקידי כחבר בפרלמנט הצרפתי ובמסגרת ההיכרות הטובה שלי עם נתניהו וביקש שאעזור", אמר אתמול חביב ל"הארץ". "דיברתי עם נתניהו בטלפון ואמרתי לו שחשוב שיקדיש זמן לפגישה עם פביוס ויסביר לו את המצב שבו נמצאת ישראל".

חביב הוסיף כי "צרפת צריכה להבין שישראל מוקפת בסוריה, חמאס וחיזבאללה ולא בליכטנשטיין, לוקסמבורג ובלגיה. לכן היה חשוב שהפגישה תתקיים. עשיתי זאת כאזרח צרפתי שרוצה לחזק את הקשרים עם ישראל. נתניהו הוא זה שהחליט לקיים את הפגישה ואני שמח שעשה זאת".

בלשכת ראש הממשלה הכחישו כי החלטת נתניהו לפגוש את פביוס הושפעה משיחת הטלפון שקיבל מחביב. “אכן ראש הממשלה היה אמור להיות בחופש, אך בשל העובדה שבשבועיים האחרונים לא התקיימה ישיבת ממשלה החליט נתניהו לקיים היום יום עבודה רגיל, שכלל את ישיבת הממשלה, פגישה עם שר החוץ של צרפת שבא לארץ ופגישות נוספות”, מסרו בתגובה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ