אונר"א: אחד מאנשינו נהרג בתקרית בקלנדיה

עובד נוסף של הארגון נורה ברגלו ומצבו יציב, 30 פלסטינים נעצרו במהומות שפרצו בעקבות מות שלושת הפלסטינים. גורם צבאי: מאות יידו אבנים על הכוח

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שלושת הפלסטינים שנהרגו הבוקר בעימותים עם צה”ל בקלנדיה הובאו אחר הצהריים (שני) למנוחות. לאחר ההלוויות התחדשו העימותים במקום, ועד כה נעצרו 30 פלסטינים. פלסטיני אחד נפצע ברגלו מפגיעת כדור גומי. בשעות הערב נרגעו הרוחות באזור.

אונר"א, סוכנות הסיוע לפליטים של האו"ם, הודיעה כי אחד מאנשיו, אב לארבעה, נהרג בתקרית. בהודעה שפרסם הארגון צוין כי האיש, שנורה בחזהו, היה בדרכו לעבודה ולא היה מעורב בפעולות האלימות באזור. עוד נכתב כי חבר נוסף בארגון, העובד כאיש תברואה, נורה ברגלו ומצבו מוגדר יציב. 

בצה"ל אמרו כי נסיבות המקרה נמצאות בחקירת מצ"ח. תחקיר ראשוני העלה כי מרבית הירי בוצעה לעבר גגות מחנה הפליטים, שם התקהלו פלסטינים שיידו חפצים לעבר הכוחות.

גורם צבאי התייחס לאירועים הבוקר בקלנדיה ולמותם של שלושת הפלסטינים בעימותים שהתפתחו במקום. העימותים פרצו לאחר שכוח מסתערבים יצא לעצור מבוקש פלסטיני במחנה הפליטים. “התוצאות הקטלניות הן תולדה של עוצמת העימות שהתפתח במקום”, אמר הגורם. בצה”ל עורכים כעת תחקיר ראשוני בעקבות העימותים האלימים.

לדברי הגורם הצבאי, קצת לפני השעה שש בבוקר עצר כוח מיחידת המסתערבים את המבוקש הפלסטיני בביתו. עשרים דקות לאחר מכן, כוח מגדוד תותחנים, שהיה אמון על אבטחת האזור, הבחין בעימות שמתפתח במקום. חיילים מכוח התותחנים סיפרו שהעימות הלך והסלים עד שהגיעה לשיאו באזור השעה שמונה בבוקר, כאשר מאות רבות של פלסטינים זרקו אבנים, סלעים ומוטות ברזל לעבר הכוחות. החיילים דיווחו כי חשו בסכנת חיים, ולדברי גורם צבאי, העימות היה קרוב מאוד לכוח עצמו.

חלק מהעימותים תועדו בווידיאו על ידי צלמים פלסטינים והחלו להתפרסם בכלי התקשורת. מפקדי כוח התותחנים, שצפו בסרטונים הללו, טוענים כי הם לא מראים את עוצמת האירועים וההתנגדות שעמה התמודדו החיילים. כוח התותחנים שמוצב בגזרה מזה חמישה חודשים נדרש בעיקר לערוך מעצרים מעת לעת באזור, וכן לפזר הפגנות במקום במידה ויש בכך צורך. עד כה, דיווחו מפקדי הגדוד ובראשם המג”ד, השהות באזור היתה שקטה יחסית, והחיילים לא נתקלו בהתנגדות במהלך מעצרים שנערכו באזור.

חמושים פלסטינים יורים באוויר בעת הלוויית ההרוגים בחילופי האש, היוםצילום: רויטרס

בעקבות התקרית הבוקר, טען מקור פלסטיני בכיר כי צוות המשא ומתן הפלסטיני ביטל את הגעתו לפגישת המו”מ עם הצוות הישראלי שאמורה הייתה להתקיים היום. פקיד פלסטיני בכיר המעורה בסוגיית המשא ומתן אמר ל”הארץ” כי הפגישות שהיו מתוכננות להיום עם צוות המו”מ הישראלי בוטלו. לגבי המשך השיחות, אמר הבכיר כי “אנחנו נדון בסוגייה הזאת ונקבל החלטה”. בישראל לא מאשרים לפי שעה דיווחים על ביטול הפגישה.

בשבוע האחרון התרחשו שלושה עימותים אלימים במהלך ניסיון מעצרים של כוחות צה”ל בגדה. בין שני לשלישי נהרג צעיר בג’נין, לאחר שפעולת מעצרים הביאה לעימות אלים שכלל גם ירי חי לעבר הכוחות. לילה לאחר מכן, במהלך פעילות בבית ענן, מערבית לרמאללה, התפתח עימות נוסף בין כוחות צה”ל לפלסטינים, שכלל יידוי אבנים. אז השיבו הכוחות בירי רימוני גז והלם, ולא היו נפגעים, אך נזק נגרם למספר כלי רכב.

יומיים לאחר מכן, אירעה תקרית נוספת במהלך מעצר: כוח מחטיבת כפיר הגיע לעצור פלסטיני בכפר דורא, אך במהרה התקהלו עשרות פלסטינים באזור והתפתח עימות נוסף. לפי דיווחי הצבא, 70 פלסטינים החלו ליידות אבנים לעבר הכוחות, שהשיבו בירי רימוני גז והלם וכן ירו מספר קליעי גומי. אחד הפלסטינים נפגע מירי כדורי הגומי, אך לא נזקק לטיפול רפואי והוא נעצר. נזק נגרם לרכב של כוחות הביטחון.

בפיקוד המרכז טוענים כי ההתנגדות לפעולות המעצרים אינה נובעת מפעילות מאורגנת, אלא ב”פח”ע עממי”, פעילות לא-ממוסדת, שייתכן וחלקה נובע פשוט מתקופת הקיץ, בה רבים שוהים ברחובות הכפרים והערים. לצד זאת מדווחים בצבא כי במחנות הפליטים ישנה ירידה במשילות של הרשות הפלסטינית, ועל כן גם הפגנות ועימותים רבים יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ