גילי כהן
גילי כהן

מייסד פיקוד העורף, האלוף (מיל’) זאב ליבנה, מת אתמול ממחלה קשה בגיל 68. ליבנה, ששירת בצה"ל כמעט 40 שנה, הותיר אחריו חמישה ילדים וחמישה נכדים. הלוויתו תיערך מחר בשעה 17:00 בבית העלמין הצבאי בקרית שאול.

ליבנה התגייס לצה"ל בשנת 1962 והתנדב לגדוד הנח"ל המוצנח של חטיבת הצנחנים. הוא לחם במלחמת ששת הימים, שם נפצע בקרבות ברמת הגולן. במלחמת יום הכיפורים היה מפקד כוח של צוערים מקורס קצינים בסיני. לאחר המלחמה עבר הסבת שריון ומילא תפקידים שונים בגדודי הטנקים, עד שמונה למפקד חטיבת השריון 401. במלחמת לבנון שימש כסגן מפקד כוח ורדי, שלחם בגזרה המזרחית. בהמשך מונה למפקד אוגדת שריון במילואים, ולאחר מכן למפקד אוגדה סדירה - עוצבת הפלדה. באותם שנים אף מונה למפקד כוחות צה"ל בשומרון, ושימש בתפקיד זה עם פרוץ האינתיפאדה הראשונה.

בשנת 1989 מונה לעוזר ראש אג"ם במטה הכללי, תפקיד בו כיהן גם לאחר מלחמת המפרץ. לאחר מכן, בשנת 1992, מונה למפקדו הראשון של פיקוד העורף - הפיקוד הרביעי של צה"ל. בעבר תיאר בריאיון את מינויו לתפקיד כצירוף מקרים. בעת שהיה עוזר ראש אג"ם מינה אותו אהוד ברק, אז סגן הרמטכ"ל, לרכז את עבודת המטה הצבאית בתחום הגנת העורף לנוכח איום הטילים מעיראק. עבודה זו, תיאר בריאיון לאתר לקידום המודעות והמוכנות לאסונות בישראל, בוצעה בעת המלחמה, ועם סיומה, החליטו שר הביטחון דאז, משה ארנס, והרמטכ"ל החדש, אהוד ברק, להטיל על ליבנה את הקמת הפיקוד החדש. ליבנה שימש בתפקידו עד 1994, ולאחר מכן מילא עוד שלושה תפקידי אלוף: מפקד חילות השדה (המכונה כיום זרוע היבשה) וכן מזכירו הצבאי של ראש הממשלה בנימין נתניהו בקדנציה הראשונה שלו. בשנת 1997 מונה לנספח צה"ל בוושינגטון, תפקיד אותו ביצע עד לפרישתו מצה"ל בשנת 2002.

ליבנה עם נתניהוצילום: עמוס בן גרשום / לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע אתמול צער עמוק על מותו של ליבנה, ומסר כי הוא "תרם רבות לביטחון המדינה בתפקידיו הרבים ובהם גם כמזכירי הצבאי בזמן הקדנציה הראשונה. כל מעייניו היו נתונים לביטחון ישראל. אני שולח את תנחומיי למשפחתו". שר הביטחון, משה יעלון, הביע אף הוא את תנחומיו. "אני זוכר אותו, בראש ובראשונה, כאדם צנוע וכחבר שתמיד היה נכון לסייע ולתרום”, אמר יעלון, “זאב היה לוחם ומפקד עתיר ניסיון, שאת יכולותיו הפיקודיות והאנושיות הביא לידי ביטוי במגוון התפקידים שביצע בנח"ל המוצנח ובחיל השריון בשלוש מלחמות ובפעילות השוטפת". שר הביטחון הוסיף כי "קור הרוח, הנחישות והשכל הישר שלו סייעו לו למלא שורה של תפקידי פיקוד בכירים ורבי משמעות ביחידות מרכזיות של צה"ל".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ