הקבינט התכנס לדיון על המצב בסוריה; תורים בתחנות חלוקת ערכות המגן

עד כה לא העלו בפיקוד העורף את הכוננות לקראת אפשרות של מתקפה אמריקאית בסוריה. ח"כ אלי ישי: הממשלה ביטלה את התקציב להיערכות העורף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הדיווחים על תקיפה אמריקאית קרובה בסוריה מתרבים, והביקוש למסכות המגן ממשיך לעלות. בתחנות החלוקה מורגשת תנועה ערה של תושבים המבקשים להצטייד במסכות, ועומס ניכר גם בקווים הטלפונים של חברת דואר ישראל ובמספר החירום של פיקוד העורף (104).

שרי הקבינט המדיני ביטחוני התכנסו הבוקר בשעה 9:30 לדיון על המצב בסוריה כחלק מההיערכות לתקיפה האמריקאית נגדה. בתום הישיבה פרסם ראש הממשלה בנימין נתניהו הודעה שמנסה להרגיע את הציבור הישראלי. ״לפי הערכת המצב הביטחונית העדכנית אין סיבה לשנות את שגרת החיים״, אמר נתניהו. ״אנחנו נערכים לכל תרחיש וצה״ל ערוך להגן מפני כל איום ולהגיב בעוצמה על כל התקפה״.

גם בפיקוד העורף לא העלו עד כה כוננות לקראת אפשרות של מתקפה אמריקאית בסוריה, ולא גייסו מילואים או פתחו את יחידות מחסני החירום. עם זאת, ואף שלא נמסרו הנחיות מיוחדות לציבור, בשעות הבוקר תורים ארוכים בתחנות השונות ברחבי הארץ. בפיקוד העורף לא קוראים כעת לאזרחים להצטייד בערכות מגן, אך מציינים כי הם ממליצים לעשות כן, כפי שקרה מאז תחילת מבצע החלוקה. עד היום יש לכ-60% מהאוכלוסייה ערכות מגן, ובמערכת הביטחון מציינים כי "בינתיים יש ערכות מגן במלאי".

תחנות החלוקה של פיקוד העורף וחברת דואר ישראל לחלוקת ערכות המגן פועלות כסדרן, ובחברת דואר ישראל מדווחים על ביקוש גובר של כמעט פי ארבע בפניות בנוגע לערכות המגן. בנוסף נרשמה גם מגמת עלייה ברורה במספר האזרחים שקיבלו לידיהם את מסכות האב"כ. אתר חברת דואר ישראל שמסביר על אופן חלוקת ערכות המגן קרס הבוקר (רביעי). בחברת דואר ישראל אומרים כי מדובר בתקלה טכנית שנמצאת בטיפול כעת.

בפיקוד העורף קוראים לציבור שלא לפתוח את מסכות האב"כ. אתמול בלילה פרסמו באתר פיקוד העורף הנחייה חד משמעית לאזרחים שלשונה: "אין לפתוח את ערכות המגן!". נכון לשעה זו, מדובר בהנחיה היחידה שפורסמה לציבור מאז תחילת הדיווחים על מתקפה אפשרית בסוריה בשל השימוש בנשק הכימי. ככל הנראה הנחייה זו דווקא מבקשת להרגיע במעט את הפאניקה בציבור בנוגע לאפשרות למתקפה כימית. 

דובר צה"ל, תא"ל יואב מרדכי כתב בדף הפייסבוק שלו: "ההתפתחות סביב האירועים בסוריה ומשמעותה, מובלת על ידי ארצות הברית עם קואליציה מתרחבת שכוללת מדינות אחרות במזרח התיכון. כמתחייב, צה"ל בוחן, עוקב וצופה בהתפתחויות שעה שעה". במסר לאזרחים כתב דובר צה"ל כי "פיקוד העורף יודע היטב את מלאכתו ונערך לתת כל מענה שיידרש לאוכלוסייה ולכן אין כל סיבה לשינוי בשגרת יומנו. כל שינוי בהנחיות יתקבל רק בשעת הצורך ויועבר לכל אזרח באמצעי הפצת המידע המקיפים ביותר".

תוכנית חלוקת ערכות המגן מתוקצבת במסגרת תוכנית רב שנתית, שעתידה להסתיים השנה. לפי בכירים בפיקוד העורף, התקציב לפרויקט עבור השנה הבאה, 2014, עומד כעת על אפס שקלים. ועדת המשנה לבחינת מוכנות העורף לתרחישי חירום בוועדת החוץ והביטחון, בראשות ח"כ אלי ישי, התכנסה הבוקר כדי לדון בנושא חלוקת ערכות המגן. בדיון אמר ח"כ ישי כי הממשלה ביטלה את התקציב המיועד להיערכות העורף למלחמות או פיגועי טרור בלתי קונוונציונליים שעמד עד השנה על כ-200 מיליוני שקלים. מדובר בסעיף המכונה "סופת חול", ולהערכת ישי עליו לעמוד כיום על 350 מיליוני שקלים. התקציב מיועד, בין היתר, להצטיידות בערכות מגן, ייצור ערכות לילדים ובזריקות להתגוננות מפני תקיפה של חומרים לא קונוונציונלים.

לדברי ישי, "במידה שתתקבל החלטה אפשר להגדיל את מספר הערכות בעשרה אחוזים ויותר בתקופה הקרובה". לדבריו, "עם כניסתי לתפקיד בוועדת המשנה למוכנות העורף קיימנו סדרה ארוכה של דיונים ושם התוודענו לחוסרים גדולים וגם להחלטה שהיא תמוהה בעיני: תקציב אפס לסעיף סופת חול". לדבריו, "המשמעות היא שבשנת 2013 אנחנו ערוכים חלקית וב-2014 אין היערכות כלל". לדבריו, "זה מחייב אותנו כוועדה שמפקחת לזעוק ולהתריע". למרות זאת, ישי הבהיר, "אני קורא לציבור לא להיכנס לבהלה".

ישי ציין כי הקבינט המדיני ביטחוני קיבל החלטה עוד ב-2008 למלא את החוסרים באמצעות תקצוב הסעיף. לדברי ישי, "קרה משהו חמור בדרך. לקראת תקציב המדינה שאושר לפני חודש ימים התקיים פה דיון ואז התרענו על כך שאין תקציב. למרבה הפלא כנסת ישראל הצביעה על תקציב אפס. מי שקובע תקציב זה הממשלה. אם היו קובעים תקציב של 60% הייתי מחריש. כולנו שומעים את הרוחות מהצפון. זה מחייב אותנו בתקציב מלא".

מרכז חלוקת ערכות מגן בתל אביב, הבוקרצילום: מוטי מילרוד


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ