קצין בכיר בצה"ל: "אנחנו עומדים לפני פעולה אמריקאית; הסבירות שנותקף נמוכה"

הקבינט אישר גיוס אלפי אנשי מילואים, אך בצבא הוחלט לגייס מאות בודדות. בצה”ל הבהירו שהכוננות מוגדרת כעת כ"שגרה"

גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן

קצין בכיר בצה"ל אומר היום (רביעי) כי "אנחנו עומדים לפני פעולה אמריקאית", עם זאת, מציין הקצין כי הסבירות שישראל תותקף נמוכה. לדברי הבכיר, במערכת הביטחון טרם קיבלו מידע על מועד הפעולה, אך נערכים לקראת אפשרות שפעולה מטעם מדינות המערב בסוריה תביא לירי לכיוון שטח ישראל. לדבריו, "למרות שהסבירות לכך נמוכה, יש לנו אחריות ברורה להיערך לכל תרחיש כדי להגן על התושבים".

ביממה האחרונה פנו למוקד פיקוד העורף כ-20 אלף אזרחים שביקשו לקבל מידע לגבי ערכות מגן. חרף העומסים הרבים בתחנות, בצה”ל לא סבורים שיש צורך בפתיחת תחנות חלוקת ערכות מגן נוספות. “המעורבות של ישראל היא מתוקף היותנו שכנים של סוריה, ולכן ננקטים צעדים אלה, למרות שהסבירות שיתקפו אותנו אינה גבוהה“, אמר הקצין.

בחיל האוויר נערכים להרחבת פריסת כוננות ההגנה האקטיבית בימים הקרובים. בין הצעדים שננקטים - פריסת שתי סוללות כיפת ברזל באזור הצפון. בהמשך יקבלו במערכת הביטחון החלטות באשר לפריסת המערכת באזורים נוספים בארץ ובאשר לפריסת סוללות הפטריוט של החיל. גם מערך החץ יידרך לאחר פעילות אמריקאית בסוריה.

המונים בתחנה לחלוקת ערכות מגן בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

צה"ל קיבל אישור עקרוני מהקבינט לגייס אלפי אנשי מילואים, אך הוחלט לגייס מאות בודדות במערכים שהוגדרו כחיוניים כמו כיפת ברזל, חיל האוויר, אגף המודיעין ופיקוד העורף. לא מדובר בצווי 8, אלא בצווי גיוס חריגים שאושרו על ידי שר הביטחון יעלון.

במקביל הבהירו בצה"ל שהכוננות מוגדרת כעת כ"שגרה": "היא תשתנה רק כשהאמריקאים יתחילו לפעול ובשלב זה אין שום הנחיות ליחידות", אמר הקצין.

הכוחות המוצבים בצפון וברמת הגולן יישארו בכוננות בסוף השבוע ויתר היחידות בגזרות לא ישוחררו לפני מחר בשעות הצהריים. רק לאחר קבלת החלטה של אגף המבצעים יוחלט מהי רמת הכוננות הנדרשת ביחידות.

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, הדגיש היום כי "מי שמטפל בנושא הסורי, הוא לא אנחנו, אלא העולם המערבי, בהובלת ארצות הברית". יעלון ציין כי "מה שאנחנו רואים היום בסוריה הוא חלק מאירוע היסטורי של אחת למאה שנה. איננו מעורבים בו ואיננו מתערבים בו".

לדבריו, "הבוקר בישיבת הקבינט היה דיון שקול ואחראי בראשות ראש הממשלה, שבו בשורה התחתונה, אנחנו מתכוננים, ערוכים ונוקטים בצעדים מתאימים. אנחנו עושים את זה בשיקול דעת ובאחריות, ובמצב הזה בהחלט לא פאניקה ולא הסלמה. את ההכנות אנחנו צריכים לעשות, אבל גם לשמור על שגרת החיים". השר שב ואמר כי "ידנו אינה קלה על ההדק, אבל מי שיניח סביבנו שהוא יכול לאתגר אותנו באיזה שהוא איום, הוא ייתקל כמובן בעוצמתנו על כל ניסיון לפגוע בנו ובאזרחנו".

ועדת המשנה למוכנות וביטחון שוטף בוועדת החוץ והביטחון, בראשות ח"כ איתן כבל (העבודה),תקיים מחר (חמישי) דיון על ההיבטים הנוגעים בהערכות צה"ל לתרחישים השונים שיכולים להתפתח במקרה שבו סוריה או גורמים אחרים יחליטו לתקוף את מדינת ישראל כתגובה. לדיון זומנו בכירים ממערכת הביטחון ובכלל זה מאגף המודיעין ואגף המבצעים.

גם במשטרה החלו להיערך לקראת תקיפה אפשרית בסוריה. מחוז תל אביב יקיים מחר דיון של אגף מבצעים עם כל קציני המטה, לגבי נהלי המשטרה במידה וישראל תותקף. במקרה כזה יתוגברו מערכי החירום והמוקד המשטרתי.

השתתף בהכנת הידיעה: יניב קובוביץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ