לקראת תקיפה בסוריה |

צה"ל יוצא מגדרו להרגיע, אך נערך לתרחיש החמור ביותר

לקראת המתקפה האמריקאית הצפויה בסוף השבוע, ישראל עושה מאמצים להוריד את האווירה ההיסטרית בישראל. הבעיה: אין די ערכות מגן לכולם

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל

צה"ל רוצה כל כך להרגיע את האווירה ההיסטרית משהו המשודרת למראה מאות האזרחים הצובאים על התחנות לחלוקת ערכות מגן, שהוא מוכן להוציא מהנפטלין את הביטוי השנוא עליו מכל. למרות הצל הכבד שמטילה מלחמת יום הכיפורים, ערב יום השנה ה-40 שלה, מסבירים בצבא כי יש רק סבירות נמוכה שישראל תיגרר כעת לתוך העימות המתקרב בין ארצות הברית לסוריה. הסבירות נמוכה, אך ההיערכות מתחייבת; זו הסיבה לשורת צעדי הכוננות שאישר אתמול הקבינט בישיבה מיוחדת.

חלון הזמנים לתקיפה האמריקאית בסוריה מתבהר והולך. הוא תלוי כעת בשתי התפתחויות - אחת קודמת להפצצה המתוכננת, והאחרת צריכה להתרחש אחריה. בשלב זה נראה כי ארצות הברית תתקשה לתקוף בטרם יעזבו פקחי האו"ם את סוריה – והממשל האמריקאי יעדיף לסיים את הפרשה לפני הוועידות הבינלאומיות המחכות לנשיא ברק אובמה מאמצע השבוע הבא. לכן, המועד הסביר לתקיפה הוא בערך בין יום חמישי ליום שני, בשתי הסתייגויות: משטר אסד עשוי לנסות לעכב את צאת הפקחים, בחפשו תעודת ביטוח; ותמיד קיימת אפשרות שוושינגטון תסכים לעוד מאמץ פשרה דיפלומטי של הרגע האחרון.

אחרי האזהרות שהשמיעו אתמול ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל, בא שלב ההרגעה. ישראל, מסבירה כעת ההנהגה לאזרחים, אינה צד בסיפור הזה. התקיפה היא עניין אמריקאי והסיכוי הקלוש למעורבות ישראלית עלול להתממש רק בשל השכנות בין ישראל לסוריה ומשום שהנשיא, בשאר אסד, יבקש לנקום על התקיפה האמריקאית דווקא באמצעות בחירת מטרה ישראלית. מומחי המודיעין, כאמור, מדרגים את התרחיש הזה כבעל סבירות נמוכה, בנימוק שהוא ישיג את המטרה ההפוכה מזו שאסד מתכוון לה. המשטר הסורי מעוניין לקצר את העימות עם האמריקאים, להכיל את נזקיו ולחזור למאבקו במורדים. אם יערב את ישראל בסכסוך, יגדיל את הסכנה לשרידותו, אפילו להישרדותו האישית של הנשיא.

ובכל זאת, ישראל נערכת גם לתרחיש הרע. הקבינט אישר אתמול לצה"ל כמה "מדרגות" אפשריות של גיוס אנשי מילואים, בצווים מיוחדים. בשלב זה יגויסו כאלף חיילים, לפיקוד העורף, למערך ההגנה האווירית ולתפקידים שונים בחיל האוויר ובאגף המודיעין. בד בבד, יתפרסו בהדרגה סוללות היירוט כיפת ברזל. שתי סוללות נפרסו באזור הצפון ובהמשך תישקל פריסתן של סוללות נוספות. 

לצדן פרוסים מערכי היירוט הנוספים – סוללות החץ וטילי הפטריוט. בפיקוד הצפון הועלתה הכוננות ביחידות הפרוסות לאורך הגבול. מחר יחליטו בצה"ל אם לאפשר יציאת החיילים לחופשות שבת או להגבילה בחלק מהיחידות, העשויות להיות רלוונטיות לצורכי התגוננות. ישראל מצפה לקבל התרעה מוקדמת מהאמריקאים על מועד התקיפה, אך ייתכן שזו תינתן רק שעות אחדות לפני ההפצצה שלהם, מחשש לדליפת המידע. הקשר בין שני הצבאות הדוק במיוחד כעת, גם ברמת הרמטכ"לים – בני גנץ ועמיתו הגנרל מרטין דמפסי.

פיקוד העורף, שהמוקד הטלפוני שלו לא עמד בלחץ הפונים במהלך היום, יתגבר. בינתיים טרם הוחלט על פתיחת תחנות נוספות של רשות הדואר לחלוקת ערכות מגן, חרף התורים המתארכים. זו נראית החלטה משונה קצת, שאולי עוד תשתנה בהמשך.

מה שמערכת הביטחון אינה אומרת לאזרחים בקול רם מספיק, הוא שאין לה די ערכות לכולם. עד למשבר הנוכחי טרחו רק כ-60% מהאזרחים להצטייד בערכות. הממשלה לא העמידה תקציב לייצור ערכות נוספות שיספיקו לכולם וממילא פסי הייצור במפעלים אינם יכולים לעמוד בקצב הנדרש לכך. בזמן הקצר שנותר אין שום יכולת להעניק ערכה לכל דורש – כך שההערכה בדבר סבירות נמוכה לירי מסוריה לישראל (ובוודאי לשימוש בנשק כימי) נעשית קריטית עוד יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ