חודש אחרי נטישת הטייסים בלב ים, מטוסי ה"סופה" שבים לפעולה

הטיסות במטוסים מדגם אף-16 איי הושבתו לאחר התרסקות המטוס בחודש שעבר, אך לאחר דו"ח הביניים מבדיקת המקרה, הוחלט להחזירם לפעילות

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
גילי כהן
גילי כהן

מערך האף-16 איי של חיל האוויר חזר בימים האחרונים לפעילות מלאה. מטוסי ה"סופה"  חזרו לטוס לאחר שהושבתו בעקבות התרסקות מטוס מסוג זה בים לפני כחודשיים.

בתחילת חודש יולי התרסק מטוס מדגם "סופה" (אף-16 איי), מטוס הקרב המתקדם ביותר של חיל האוויר, לאחר שמנועו כבה. הטייס והנווט מטייסת "אבירי הזנב הכתום" מבסיס חצרים שהיו במטוס נטשו אותו בלב ים, במרחק של כ-50 קילומטרים מול חופי עזה, עד שנמשו על ידי מסוקי חיל האוויר ויחידת החילוץ של חיל האוויר, 669.

מאז ההתרסקות הוחלט בחיל האוויר להשבית באופן מלא את כל מערך ה"סופה", וכן את מטוסי ה"רעם" (אף-15 איי). בשני מטוסים אלו מותקנים מנועים של חברת "פראט אנד וויטני", ובצה"ל ביקשו לבדוק מהי הסיבה לכיבויו באופן פתאומי, (מה שמכונה בחיל האוויר 'קאט-מנוע') ולכן הוחלט על קרקוע המערך. זמן קצר לאחר מכן הוחלט להשיב לפעילות את מטוסי ה"רעם", מאחר ומדובר במטוסים בעלי שני מנועים. בהתאם להחלטת מפקד חיל האוויר, האלוף אמיר אשל, הוחלט להמשיך ולהשבית את טייסות ה"סופה" ולא לקיים גיחות אימונים עד לבירור הנושא.

צילום: דובר צה"ל

לפני כשבועיים הוצג בחיל האוויר דו"ח הביניים שבדק את נסיבות ההתרסקות של כלי הטיס בים, ולאחריו הוחלט להורות על חזרה לפעילות של כל המטוסים באופן הדרגתי. אתמול (שלישי) שבו לפעילות כל המטוסים – לטיסות אימונים ולטיסות מבצעיות באם יידרשו. גורם צבאי שהתייחס לדברים הוסיף כי "מערך ה'סופה' חזר לפעילות בשבוע שעבר".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "בעקבות אירוע התרסקות מטוס ה'סופה' אשר התרחש לפני כחודש וחצי, הנחה מפקד חיל האוויר על השבתת מערך הסופות בחיל עד למיצוי התחקיר. לאור ההתקדמות בחקירה הטכנית הוחלט על החזרת המערך לטיסות סדירות במהלך השבוע שעבר".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ