לחץ בריטי עשוי לעכב תקיפה בסוריה

לונדון החליטה כי לא תהיה פעולה צבאית עד תום הדיונים במועצת הביטחון בעניין ועד סיום עבודת הפקחים באזור המתקפה הכימית

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ממשלת בריטניה קיבלה אמש (רביעי) החלטה העשויה לעכב תקיפה אמריקאית בסוריה, לפחות בכמה ימים. לפי ההחלטה, לא תהיה פעולה צבאית בסוריה עד תום הדיונים במועצת הביטחון בעניין זה ועד סיום עבודת הפקחים באזור המתקפה הכימית בפרברי דמשק. פירוש הדבר שבריטניה מחויבת להמתין לדו”ח פקחי האו”ם. אולם בכירים באו”ם אומרים שפרסום הדו”ח יכול להתעכב עוד שבוע או יותר. הפקחים ימשיכו לאסוף דגימות בארבעת הימים הקרובים, וכך ישלימו את שבועיים השהייה שלהם בסוריה, שסוכמה עם הממשל בדמשק.

בית הנבחרים הבריטי יתבקש להצביע היום על החלטה לתמוך ב”תגובה הומניטרית חזקה” שאולי תכלול שימוש עקרוני בכוח. פעולה ישירה תהיה תלויה בהצבעה שנייה, שבתורה תיערך לאחר שפקחי האו”ם יסיימו את בדיקתם. אולם בכירים באו”ם אומרים שפרסום הדו”ח יכול להתעכב עוד שבוע או יותר.

למרות שהסבירות לכך נמוכה, מקורות בשלטון הבריטי אמרו לגרדיאן כי ייתכן שארה"ב תפעל ללא סיוע בריטי. בכירים אמריקאים הדגישו בימים האחרונים כי ארה"ב לא תפעל באופן חד צדדי, אלא בשיתוף פעולה עם בעלות בריתה. צרפת התחייבה להשתתף בפעולה צבאית נגד משטר אסד בתגובה למתקפה הכימית. אולם היעדר מעורבות בריטית יערער את הטענות של וושינגטון לתמיכה רחבה בפעולה.

אמש לא הצליחו חמש המדינות החברות במועצת הביטחון להגיע להסכמות על הצעת החלטה בריטית לאשר שימוש בכוח נגד המשטר הסורי. שר החוץ הבריטי, ויליאם הייג, הטיל אתמול ספק במידיות הפעולה הצבאית בסוריה.

מטוסי טורנדו בריטייםצילום: אי-אף-פי

לדבריו הפעולה לא תצא לפועל עד לתום הדיונים במועצת הביטחון של האו”ם בימים הקרובים. הייג דיבר עם תום התכנסות מועצת הביטחון ואמר כי “מועצת הביטחון תישא באחריות על סוריה”, אך אם היא תיכשל לעשות זאת, בריטניה ובנות בריתה יפעלו לבדן. “זוהי הפעם הראשונה שבה משתמשים בנשק כימי במאה ה-21”, אמר הייג, “זה לא מתקבל על הדעת. עלינו להתעמת עם פשע מלחמה שהוא גם פשע נגד האנושות”.

בריטניה ניסתה לקדם את הצעה להפעלת כוח במשך יום אתמול, כשנראה היה שהתקיפה בסוריה זוכה לתמיכה גוברת והולכת במדינות המערב. לאחר ששגרירי המעצמות נפגשו במטה האו"ם, נשלחה הטיוטה הבריטית לממשלות להתייעצויות – כך סיפר דיפלומט מערבי. רוסיה חזרה באו”ם על התנגדותה להתערבות בינלאומית במשבר הסורי. בסוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס נאמר כי שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב סבור כי אין לגבש החלטה במועצת הביטחון לפני שהפקחים בדמשק ידווחו על ממצאיהם.

הפקחים עצמם המשיכו אתמול בעבודתם ובאו לפרבר המזרחי של דמשק ולעיירה זמלקא, שם צולמו התמונות של הנפגעים בשבוע שעבר. הם פגשו תושבים ופעילים וקיבלו הסברים.

המגזין "פוריין פוליסי" דיווח אמש על תמלילי שיחות טלפון שהתקיימו בין בכירים במשטר הסורי על הירי בנשק הכימי, שהם עיקר הראיות האמריקאיות שהמתקפה הכימית אכן בוצעה על ידי הממשל הסורי. לפי הדיווח, כמה שעות אחרי המתקפה טלפן בבהלה פקיד רשמי במשרד ההגנה הסורי למפקד יחידה צבאית העוסקת בנשק כימי ודרש הסברים להתקפה. שירותי המודיעין של המערב צותתו לשיחה זו.

שליח האו"ם לסוריה, לחדאר ברהימי, אמר שבפרברי דמשק התגלו "חומרים כימיים" ששימשו להרג מאות אזרחים במתקפה בשבוע שעבר. זו הפעם הראשונה שבעל תפקיד רשמי שאיננו מערבי מאשר בפומבי את דבר ההתקפה הכימית במזרח דמשק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ