לוגו הארץ
הארץ

הנשיא האמריקאי, ברק אובמה, אמר הלילה (חמישי) כי ארצות הברית הגיעה למסקנה שהממשל הסורי ביצע מתקפה כימית נרחבת נגד אזרחים בשבוע שעבר. לדבריו, האמריקאים בחנו ראיות ואינם מאמינים כי האופוזיציה שנלחמת במשטר אסד מחזיקה ברשותה נשק כימי או את האמצעים להשתמש בנשק מסוג זה. "טרם החלטתי כיצד לפעול בעניין סוריה", הדגיש. 

בראיון לרשת הטלוויזיה הציבורית PBS הוסיף אובמה כי "איש לא מערער על כך שנעשה שימוש נרחב בנשק כימי בסוריה". לדבריו, רק לכוחות המשטר הסורי היתה יכולת לבצע את המתקפה. למרות הדברים הנחרצים שאמר, אובמה לא הציג ראיות ישירות שיתמכו בטענותיו.

נשיא ארצות הברית אמר כי אין לו שום אינטרס לפתוח בעימות מתמשך, אך הוסיף כי "צריכות להיות השלכות בינלאומיות" לשימוש בנשק הכימי. לדבריו, "אם אנחנו אומרים בצורה ברורה והחלטית אך מאוד מוגבלת, אנחנו שולחים איום תקיף שאומר: 'תפסיקו לעשות את זה' – עשויה להיות לכך השפעה חיובית על הביטחון הלאומי שלנו בטווח הארוך". הוא הוסיף כי הוא עדיין בוחן את האופציות למתקפה אפשרית בסוריה, והבטיח כי כל פעולה אמריקאית תשדר מסר ברור לנשיא הסורי, בשאר אסד.

  אובמה נשאל כיצד הוא מסוגל להצדיק בפני האמריקאים את ההתערבות הצבאית בסוריה. "השליטה במאגרי נשק כימי מהגדולים בעולם, באזור שבו פועלים ארגוני טרור בעל ידע ויכולות, עלולה להישחק עם הזמן", השיב, "קיים גם סיכוי שנשק כזה יופנה כלפינו, ואנו רוצים לוודא שזה לא יקרה". 

  הנשיא הוסיף כי ארצו יכולה להתערב צבאית באופן מוגבל בנעשה בסוריה ולא להיגרר לעימות ארוך. "ייתכן שתהיה לכך השפעה חיובית על הביטחון הלאומי שלנו בטווח הארוך והדבר גם יכול להביא לכך שלא ישתמשו בנשק הכימי נגד אזרחים חפים מפשע", אמר. 

  אמש קיבלה ממשלת בריטניה החלטה העשויה לעכב תקיפה אמריקאית בסוריה, לפחות בכמה ימים. לפי ההחלטה, לא תהיה פעולה צבאית בסוריה עד תום הדיונים במועצת הביטחון בעניין זה ועד סיום עבודת הפקחים באזור המתקפה הכימית בפרברי דמשק. פירוש הדבר שבריטניה מחויבת להמתין לדו”ח פקחי האו”ם. אולם בכירים באו”ם אומרים שפרסום הדו”ח יכול להתעכב עוד שבוע או יותר. הפקחים ימשיכו לאסוף דגימות בארבעת הימים הקרובים, וכך ישלימו את שבועיים השהייה שלהם בסוריה, שסוכמה עם הממשל בדמשק.

  למרות שהסבירות לכך נמוכה, מקורות בשלטון הבריטי אמרו לגרדיאן כי ייתכן שארה"ב תפעל ללא סיוע בריטי. בכירים אמריקאים הדגישו בימים האחרונים כי ארה"ב לא תפעל באופן חד צדדי, אלא בשיתוף פעולה עם בעלות בריתה. צרפת התחייבה להשתתף בפעולה צבאית נגד משטר אסד בתגובה למתקפה הכימית. אולם היעדר מעורבות בריטית יערער את הטענות של וושינגטון לתמיכה רחבה בפעולה.

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ