היועמ"ש הזהיר את השרים: חוק סטרוק עשוי להתפרש כסיפוח השטחים

החוק מבקש להגן על נשים העובדות בהתנחלויות. וינשטיין: "להחלת חקיקה ישראלית ביו"ש השלכות במישור הבינלאומי". הממשלה תקיים דיון על החוק ביום ראשון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הודיע כי הוא מתנגד לקידומה של הצעת חוק הקוראת לספק הגנה לנשים עובדות בהתנחלויות שאושרה לאחרונה בוועדת השרים לחקיקה. ביום ראשון תדון הממשלה מחדש באישורו של החוק, לאחר ששר המדע, יעקב פרי, הגיש ערר בנושא. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אישר את הבאתו של הערר לדיון. במכתב ששיגר למזכיר הממשלה, וינשטיין חושף כי הביא את חוות דעתו בפני השרים עוד לפני שההצעה התקבלה, אך הם בחרו שלא לאמץ אותה.

הצעת החוק, אותה יזמה ח”כ אורית סטרוק מהבית היהודי, קוראת להחיל את חוק עבודת נשים גם על ההתנחלויות. החוק מעניק הגנות שונות לאישה העובדת ובכלל אלה קובע כי זו תזכה להגנה מפני פיטורין במהלך הריונה, חופשת הלידה ובמשך תקופה נוספת של שישים ימים לאחר החופשה. כמו כן, שומר החוק על זכויותיהן של נשים העוברות טיפולי הפריה ועל זוגות המעוניינים לאמץ ילד ונאלצים בשל כך להיעדר מעבודתם.

אלא שווינשטיין סבור שלא נכון להחיל חקיקה בנושא על ההתנחלויות ונכון להסתפק בצו אלוף או בחקיקה צבאית כדי להסדיר את המהלך. ״מהבחינה המשפטית, להצטברות של החלת חקיקה ישראלית בעלת אופי טריטוריאלי באזור, עשויות להיות השלכות במישור המשפט הבינלאומי. בהקשר זה יכול שלקידומן של הצעות חוק כגון זו תהיינה השלכות רוחב. עד כה הכנסת הגבילה ככלל את חקיקתה ביהודה ושומרון לענייני תחולה אישית ישירה על אזרחי מדינת ישראל, בעניינים הנוגעים בעיקרם למיסוי, דין פלילי, שירות בטחון, בחירות וכיוצא באלה”.

ח"כ אורית סטרוק ואיילת שקדצילום: מיכל פתאל

השרים ציפי לבני ויעקב פרי, החברים בוועדת השרים לחקיקה, לא נכחו בדיון בו אישרה הוועדה את החוק. השניים מובילים כעת את ההתנגדות בממשלה להצעת החוק של סטרוק. לבני ופרי פרסמו אתמול הודעה משותפת בנושא. לדבריהם, ״ההצעה של ח״כ אורית סטרוק היא ניסיון לספח את השטחים משפטית ולפגוע במעמדה הבינלאומי של ישראל בכסות של שמירה על זכויות נשים ישראליות ופלסטיניות בעבודה. כדי לעניק את מלוא הזכויות הקיימות בדיני העבודה לנשים העובדות בשטחי יהודה ושומרון אין שום צורך בחקיקה ראשית, אלא בחקיקה צבאית ובצו אלוף - ממש כפי שנהגה ישראל במקרים דומים״.

השר פרי טען בערר שהגיש כי מדובר במהלך שנוי במחלוקת וחסר תקדים. ״נוסח ההצעה מחיל בצורה גורפת את הדין הישראלי על שטחי האזור, ומעניק סמכות באזור לעובדי מדינה ולמוסד לביטוח לאומי, לרבות כלפי בני אדם שאינם אזרחי ישראל. להצעה השלכות מרחיקות לכת על סמכויותיהם של פקידי ממשלה ושל רשויות המדינה והחלתם באזור, באופן שאינו נדרש לצורך יישום מטרות הצעת החוק. מדובר בשינוי משמעותי של המצב המשפטי הנוהג כיום, ביחס לאכיפת דיני העבודה באזור, וזאת מבלי שהשלכותיו המינהליות, המעשיות והמדיניות נבחנו לעומק״.

סטרוק דחתה אתמול את הטענות. ״מדובר בהחלת נורמה שמקובלת בישראל – הגנה על נשים בשלבים שונים של הרחבת המשפחה מפני פיטורין או פגיעה בזכויותיהן כעובדות. אין כאן סיפוח – אלא הענקת זכויות פרסונאליות, זכויות עובדים, זכויות נשים. בחוות דעת של לשכת היועמש בנושא החקיקה ביו"ש, נכתב בפירוש כי "קיימים מספר דברי חקיקה ישראליים אשר מחילים את הדין הישראלי בנושאים שונים על אזרחים או תושבים ישראלים, אשר נמצאים או מתגוררים באזור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ