גנץ מזהיר: "אם תופנה אש לישראל, המחיר יהיה כבד"

לדברי הרמטכ"ל, "לישראל אין חלק באירועים המתרגשים בקרבתנו", אך בצה"ל מתכוננים לכל תרחיש; 
צווי גיוס מיוחדים נשלחו לאנשי מערך ההגנה האווירית והמודיעין

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ, התייחס אתמול (חמישי) להיערכות הישראלית לקראת מתקפה בסוריה, ואמר כי "במקרה של הפניית האש לכיוון ישראל, ברור לכל מנהיג באזורנו ובעולם כולו כי המחיר יהיה כבד".

גנץ אמר את הדברים בטקס לזכר חללי חיל הים, שהתקיים באשדוד. "צה"ל ניצב היום בפתחם של ימים מאתגרים", אמר הרמטכ”ל, והדגיש כי לישראל "אין חלק באירועים המתרגשים בקרבתנו". עם זאת, הרמטכ”ל הוסיף ואמר כי במערכת הביטחון ניתחו את התרחישים האפשריים שעלולים להתממש בעקבות תקיפה בסוריה, וציין כי בצבא "נערכים לכל תרחיש".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס אף הוא לאירועים המתפתחים. בפתח התייעצות שקיים אתמול בקריה אמר נתניהו כי "על אף ההערכה הנמוכה בעניין מעורבות ישראל בנעשה בסוריה, החלטנו לפרוס את סוללות כיפת הברזל וכן את מערכות היירוט האחרות שלנו". ואולם, במערכת הביטחון מנסים להרגיע את הציבור, שבא בהמוניו לעמדות חלוקת ערכות המגן בימים האחרונים.

נתניהו אמר אתמול כי "אין צורך בשינוי שגרת החיים כרגע", ואילו הרמטכ”ל גנץ הוסיף ואמר כי “תושבי ישראל יכולים להמשיך בביטחון בשגרת יומם ולהיערך לחגי תשרי הבאים עלינו לטובה, בידיעה שצה"ל ניצב להגנתם". עם זאת, עד כה נראה שהשפעתן של אמירות אלה היתה מעטה. על פי נתוני חברת דואר ישראל, מספר מבקשי ערכות המגן גדל פי חמישה בימים האחרונים.

רמטכ"ל בני גנץ מבקר את המתגייסים החדשים לחיל השריוןצילום: מוטי מילרוד

חברת הדואר דיווחה כי רק אתמול חולקו יותר מ–10,000 ערכות מגן ברחבי הארץ, וכי עוד כאלף הזמנות לערכות בחלוקת שליח נרשמו. לנוכח הביקוש הרב, נותרו אתמול תחנות החלוקה בכל חלקי הארץ פתוחות עד לשעה 19:00. ביום ראשון ייפתחו תחנות נוספות ברחבי הארץ.

ממשרד הביטחון נמסר אתמול כי הוראה ניתנה להגביר את קצב ייצור המסכות, בכפוף לחוזה הנוכחי עם מפעל הייצור. עם זאת, תקציב מסכות המגן עבור השנה הבאה עומד כעת על אפס שקלים, וקיים חשש שהמלאי יאזל.

במקביל, גיוס חיילי המילואים יצא אתמול לדרך, וצווים חריגים, שנחתמו על ידי שר הביטחון, הגיעו בעיקר לאנשי מערך ההגנה האווירית ולבעלי תפקידים באגף המודיעין. בגבול הצפון נותרו היחידות בגזרה בכוננות. עם זאת, בצה"ל מדגישים כי רמת הכוננות כעת היא שגרתית, ותשתנה רק במקרה שבו ארה”ב תחליט לתקוף את סוריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ