הותר לפרסום: נעצרה חוליה שתכננה לבצע פיגוע בקניון בירושלים

בשב"כ טוענים כי צעיר מרמאללה ייצר מטען חבלה ותכנן לפוצץ אותו בקניון ממילא בתקופת החגים, בסיועם של עובדי ניקיון במקום

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

חמישה פעילי חמאס נעצרו בחודש שעבר בחשד שביקשו לבצע פיגוע בקניון בירושלים בתקופת החגים; כך הותר הבוקר (ראשון) לפרסום.

שירות הביטחון הכללי (שב"כ), בשיתוף צה"ל ומשטרת ישראל, עצרו את חברי החוליה, מאזור רמאללה וממזרח ירושלים. בראש החוליה עמד חמדי רומאנה, בן 22 מרמאללה, שגייס אנשי מעבדה לייצור חומרי הנפץ, ואת הפעילים שהיו אמורים להעביר את המטען לתוך שטח ישראל.

במהלך החקירה של שירות הביטחון הכללי, נמצאה בביתו של רומאנה מעבדת חבלה, ובה נמצא מטען חבלה מייצור עצמי, חומרים כימיים המיועדים לייצור חומרי נפץ, וכן חומרי הסברה ומדריכים לייצור חומרי נפץ ומטעני חבלה. לפי השב"כ, בחקירתו רמאנה הודה כי היה בקשר עם לבורנט מביתוניא, ויחד עם שני תושבי רמאללה, שסיפקו לו את החומרים הכימיים, הצליח לייצר את חומרי הנפץ. עוד הוסיפו בשירות הביטחון הכללי כי השלושה נעצרו בתקופה האחרונה, והודו במיוחס להם.

קניון ממילא בירושלים, בשנה שעברהצילום: אמיל סלמן

לפי השב"כ, רומאנה תכנן למקם את חומרי החבלה בתוך קניון ישראלי. לצורך משימה זו, הוא גייס שני פעילים, תושבי מזרח ירושלים, שהיו אמורים לסייע לו בהעברת מטעני החבלה בהתבסס על תעודות הזהות הישראליות שברשותם. לפי השב"כ, השניים, שהועסקו כעובדי ניקיון בקניון ממילא בעיר, היו אמורים להכניס את המטען לקניון, להסתירו בארונית, ובאחד מימי החג ("של היהודים", כפי שעלה בחקירה בשב"כ), כאשר המרכז המסחרי הומה אדם, להניחו באחת המסעדות, בתי הקפה או החנויות שבמתחם. כדי לא לעורר חשד, תכננו חברי החוליה להסוות את מטען החבלה כאילו היה אריזת מתנה.

בחקירתם של אנשי החוליה, טוענים בשב"כ, עלה כי אנשיה תכננו לבצע פיגועים נוספים: לפגוע בחיילי צה"ל ברמאללה באמצעות מטען שיוטמן באחד מהבתים; התכוונו לייצר רקטות ולשגרן לעבר התנחלויות ישראליות שבאזור רמאללה; וביקשו להשיג אקדחים כדי לירות לעבר חיילים שיעמדו במחסום חיזמא, בצפון-מזרח ירושלים.

"חשיפת התשתית ממחישה את המוטיבציה הגבוהה של גורמי הטרור באיו"ש, בראשם חמאס, לממש פיגועים בשטח ישראל", נמסר מהשב"כ. עוד ציינו בארגון כי ישנו סיכון רב "הטמון בניצולם של בעלי תיעוד ישראלי, הנהנים מחופש תנועה, לביצוע פיגועים בתחומי ישראל". כך לדוגמה הוסיפו בשב"כ כי פיגוע המטען סמוך לבנייני האומה בירושלים בחודש מארס 2011, ופיגוע האוטובוס בתל אביב בנובמבר 2012 במהלך מבצע "עמוד ענן", התבסס על מעורבות אזרחים ישראלים: מטעני החבלה בשני מקרים אלו אמנם יוצרו על ידי אנשי חמאס מאזור יהודה, אך הונחו במקומות הפיגוע באמצעות בעלי תעודות זהות ישראליות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ