אובמה עדכן את נתניהו בחשאי על ההחלטה לדחות את התקיפה בסוריה

פקידים בכירים אמרו ל"הארץ" שנשיא ארה"ב התקשר לראש הממשלה ארבע שעות לפני נאומו בבית הלבן - ושיתף אותו בכוונותיו

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

נשיא ארה"ב ברק אובמה התקשר ביום שבת אחרי הצהריים (לפי שעון ישראל) לראש הממשלה בנימין נתניהו ועדכן אותו כי בכוונתו לדחות את התקיפה בסוריה ולבקש את אישור הקונגרס לפעולה צבאית במדינה. פקידים ישראלים בכירים שביקשו לשמור על עילום שם ציינו כי שיחת הטלפון התקיימה כארבע שעות לפני שאובמה נשא את הנאום בגן הורדים בבית הלבן שבו הודיע פומבית על דחיית התקיפה.

בניגוד לשיחות טלפון אחרות שקיים הנשיא אובמה עם מנהיגים זרים בימים האחרונים, החליטו בבית הלבן לשמור את דבר קיומה של שיחת הטלפון עם נתניהו בסוד ולא לפרסם לגביה הודעה לעיתונות. גם בלשכת ראש הממשלה בירושלים לא פרסמו את דבר קיומה של השיחה. הבית הלבן ולשכת נתניהו השיבו אתמול לפניית "הארץ" בתשובה זהה: "אין תגובה". 

פקידים ישראלים בכירים ציינו כי השיחה בין אובמה לנתניהו נועדה לתאם את המהלכים בין המדינות בכל הנוגע לסוריה. בכירים בממשל האמריקאי התחייבו בפני עמיתיהם הישראלים כבר לפני כשבועיים כי במידה שארה"ב תתקוף בסוריה היא תעדכן על כך את ישראל כמה שעות לפני כדי לאפשר לה להיערך מבחינה הגנתית אל מול ירי טילים מצד דמשק. 

צילום: רויטרס

בימים האחרונים עמד צה"ל בכוננות גבוהה במיוחד בחיל האוויר ובמערך ההגנה האווירית. כמו כן אישר הקבינט המדיני-ביטחוני גיוס של כאלף אנשי מילואים לעיבוי המערכים הקריטיים באגף המודיעין, בפיקוד העורף וביחידות טילי ה"חץ" ו"כיפת ברזל". אובמה רצה לעדכן את נתניהו בכך שהחליט לדחות את התקיפה בין השאר כדי לאפשר לישראל להתארגן בהתאם מבחינה ביטחונית וצבאית.

לפי דיווחים בתקשורת האמריקאית אובמה קיבל את ההחלטה לדחות את התקיפה ולבקש את אישור הקונגרס ביום שישי בלילה לאחר שיחה בארבע עיניים עם ראש סגל הבית הלבן דניס מקדונו. כמו כן אובמה קיבל חוות דעת מראש המטות המשולבים מרטין דמפסי לפיה יעילות התקיפה בסוריה לא תיפגע אם זו תתעכב בכמה ימים או אפילו בחודש. כמה שעות לאחר מכן הוא התקשר לנתניהו ועידכן אותו בהחלטתו.

פקיד ישראלי בכיר ציין כי שיחת העדכון של אובמה עם נתניהו מראה כמה הדוק התאום בין שתי המדינות בנושא הסורי. עם זאת, יש לשער כי אחת הסיבות של אובמה לקיום השיחה היתה לשמור את נתניהו בתמונה וכך למנוע ממנו למתוח ביקורת פומבית על ההחלטה לעכב את התקיפה.

המשבר בסוריה, סיקור נרחב || פסק הזמן של אובמה: איפוק הוא כוח (אלוף בן) ||הנשיא שלף את הנצרה מהרימון - והודיע כי ימשיך להחזיק אותו ביד (אמיר אורן) ||אובמה יוצא למתקפה - על גבעת הקפיטול (חמי שלו) || נאום אובמה: לא פלא שנתניהו משתכנע שארה"ב לא תחוש לעזרה מול איראן (עמוס הראל) ||  העטים יחליפו את טילי הטומהוק, בינתיים (ברק רביד) || מי שנכווה בעיראק, יתקוף גם בסוריה? (אנשיל פפר)

שיחת הטלפון שקיבל מאובמה היתה הסיבה העיקרית לנזיפה הפומבית של נתניהו בשר השיכון אורי אריאל במהלך ישיבת הממשלה הבוקר (יום א'). שעה קלה לפני ישיבת הממשלה התראיין אריאל בגלי צה"ל ותקף את אובמה בחריפות על הססנותו בכל הנוגע לתקיפה בסוריה.

"לא צריך לחכות שימותו עוד עשרות אלפי ילדים כדי להתערב בנעשה בסוריה", אמר אריאל. "כשאתה זורק גז לאוכלוסייה, פירושו שאתה יודע שאתה הולך לרצוח אלפי נשים, ילדים, בכלל בלי שום ניסיון הבחנה. מספיק עם הדבר הזה, זה שפן שרוצח - אז טפלו בו".

נתניהו רתח על הדברים כיוון שבימים האחרונים הנחה את השרים לא להתבטא כלל בנושא הסורי. נתניהו חושש כי התבטאויות ישראליות בזכות תקיפה בסוריה ייראו כנסיון ישראל לדחוף את ארה"ב למלחמה. גורמים רבים בארה"ב מאשימים עד היום את ישראל ואת השדולה הפרו-ישראלית בוושינגטון איפא"ק כמי שדחפו את ארה"ב למלחמה בעיראק. נתניהו עצמו נתפס בוושינגטון כמי שדוחף את ארה"ב למלחמה נגד איראן.

בתחילת ישיבת הממשלה אחרי שיצאו הצלמים מהחדר פנה נתניהו לשרים ואמר כי המשבר סביב מתקפת הנשק הכימי בסוריה עדיין בעיצומו והמצב רגיש ועדין. "אנחנו מנהלים את המצב בשיקול דעת ואחריות", אמר ראש הממשלה. "אין מקום להתבטאויות פרטיות. יש כאן ניהול מרכזי, אחראי וקפדני, וכך נוהגת ממשלה אחראית, ועל אני מבקש מכם להמשיך לנהוג באחריות".

נתניהו הוסיף: "אני מבקש אל תנהגו בחוסר שיקול דעת ובחוסר אחריות מול בעלת בריתנו ארה"ב כדי לזכות בכותרת של הרגע. אני קורא לכולם - המשיכו להתנהג באחריות. זה חשוב לביטחונם של כל אזרחי ישראל. ישראל תמשיך להגן על עצמה ותמשיך לשמור על הקשרים האסטרטגיים שלה. נבחרתם לשרת את אזרחי ישראל מתוך הממשלה וההתבטאויות האלה לא משרתות את אזרחי ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ