ליברמן: "מאה אלף איש נטבחו בסוריה והעולם ממשיך לדבר"

יו"ר ועדת החוץ והביטחון מתח ביקורת על דחיית הפעולה בסוריה. מוקדם יותר היום נזף נתניהו בשר הבינוי והשיכון, שהתבטא נגד הנשיא אובמה

יהונתן ליס
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
ברק רביד

שעות ספורות לאחר שראש הממשלה נזף בשר הבינוי והשיכון אורי אריאל על התבטאויותיו בתקשורת נגד נשיא ארה"ב ברק אובמה בנושא התקיפה בסוריה, מתח גם יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת מתח ביקורת נוקבת על כך שהעולם לא פועל לסיום מלחמת האזרחים במדינה. "מה שראינו בחודשים האחרונים הוא דבר שאין לו תקדים", אמר ליברמן בטקס הרמת כוסית לשנה החדשה שערכה מפלגתו בירושלים. "מאה אלף איש נטבחו במדינה שכנה בסוריה והעולם ממשיך לדבר".

ליברמן הזהיר את סוריה ולבנון מפני תקיפת ישראל בתגובה לפעולה אמריקנית. "מלחמת האזרחים לא התחילה בגלל ישראל והוויכוח שאנחנו מנהלים עם הפלסטינים. אני ממליץ לכולם לא לנסות אותנו ולא לגרור אותנו פנימה. יש הרבה גורמים שמנסים לגרור את ישראל לקלחת הסורית. יחד עם זאת אנחנו ערוכים. יש לנו את כל התשובות. יודעים את זה בדמשק בבריסל ובמוסקווה וגם ברובע הדחיה בבירות".

לדבריו, איראן מנצלת את המצב בסוריה כדי לקדם את תכנית הגרעין שלה. "אנחנו מסתכלים על חלקו השני של העולם שמתייחס לאירועים האלה רק כדי להגביר את הטרור ושפיכות הדמים. האירנים מנצלים בנחישות את המצב כפי שנוצר וממשיכים בתכנית הגרעין שלהם. אין מדינה שמתמודדת עם כל כך הרבה איומים כמו מדינת ישראל".

אביגדור ליברמןצילום: אמיל סלמן

ליברמן תקף את גם "מעורבות היתר" של הקהילה הבינלאומית בסכסוך הישראלי - פלסטיני. לדבריו, "אנחנו לא צריכים שמרטף ולא בייביסיטר. תנו לנו להתמוודד עם הבעיה לבד", אמר ליברמן. "מועצת הבטחון של האום היא גוף משותק שלא מסוגל לפתור שום בעיה בינלאומית. למה פעלתנות היתר היא דווקא בויכוח הישראלי פלסטיני? אין לי שום הסבר הגיוני אחר חוץ מזה שהקהילה הבינלאומית שנכשלה בפתרון כל הסכסוכים, ולא משנה באיזו יבשת, מבקשת לפצות את עצמה דווקא במקום הזה. פעלתנות היתר הזאת כוללת את מעורבות הקוורטט, האיחוד האירופי והשליחים למיניהם. זה לא מקרב את הפתרון".

הבוקר תקף שר השיכון את החלטת הנשיא אובמה לחכות לאישור הקונגרס לתקיפה בסוריה. “לא צריך לחכות שימותו עוד עשרות אלפי ילדים כדי להתערב בנעשה בסוריה”, אמר אריאל לגלי צה"ל. “כשאתה זורק גז לאוכלוסייה, פירושו שאתה יודע שאתה הולך לרצוח אלפי נשים, ילדים, בכלל בלי שום ניסיון הבחנה. מספיק עם הדבר הזה, זה שפן שרוצח - אז טפלו בו”.

שר השיכון אורי אריאל בחודש שעברצילום: עופר וקנין

בתחילת ישיבת הממשלה, אחרי שיצאו הצלמים מהחדר, פנה נתניהו לשרים והתייחס לדבריו של השר אריאל. נתניהו אמר לשרים כי המשבר סביב מתקפת הנשק הכימי בסוריה עדיין בעיצומו והמצב רגיש ועדין. "אנחנו מנהלים את המצב בשיקול דעת ואחריות", אמר ראש הממשלה. "אין מקום להתבטאויות פרטיות. יש כאן ניהול מרכזי, אחראי וקפדני, וכך נוהגת ממשלה אחראית, ועל אני מבקש מכם להמשיך לנהוג באחריות". נתניהו הוסיף: "אני מבקש אל תנהגו בחוסר שיקול דעת ובחוסר אחריות מול בעלת בריתנו ארה"ב כדי לזכות בכותרת של הרגע. אני קורא לכולם - המשיכו להתנהג באחריות. זה חשוב לביטחונם של כל אזרחי ישראל. ישראל תמשיך להגן על עצמה ותמשיך לשמור על הקשרים האסטרטגיים שלה. נבחרתם לשרת את אזרחי ישראל מתוך הממשלה וההתבטאויות האלה לא משרתות את אזרחי ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ