גילי כהן
גילי כהן

ירי ישראלי של טיל "אנקור", לתרגול מערכת החץ, שבוצע הבוקר (שלישי) כחלק מניסוי משותף מוצלח עם צבא ארה"ב – עורר אזעקה וחששות ברוסיה, שדיווחה על ירי עצמים בליסטיים במזרח הים התיכון.

שעה לאחר הדיווחים הרוסיים על ירי טילים במזרח הים התיכון, הודיע משרד הביטחון הישראלי שביצע - במשותף עם צבא ארה"ב - ניסוי מוצלח ב"אנקור", טיל ישראלי המשוגר ממטוס ומשמש לניסוי מערכת החץ להגנה מפני טילים.

אחר הצהריים התייחס שר הביטחון משה (בוגי) יעלון לניסוי ואמר כי "נעשה היום ניסוי מוצלח שנועד לבחון את המערכות שלנו ואנחנו נמשיך לפתח, לחקור ולצייד את צה"ל במערכות המתקדמות ביותר". 

טיל אנקורצילום: ערוץ היוטיוב של משרד הביטחון

בדיווח הראשון על הירי בים התיכון, של סוכנות הידיעות הרוסית אינטר-טאס, נאמר ששני עצמים בליסטיים שוגרו ממרכז הים התיכון מזרחה. נאט"ו בדק את הדיווח ושגרירות רוסיה בסוריה מסרה כי אין בידיה מידע על האירוע והדגישה כי באזור דמשק לא נשמעו אזעקה או פיצוצים.

משרד ההגנה הרוסי הודיע היום בצהריים כי "שני העצמים הבליסטיים" נורו בשעה 9:16 (שעון ישראל) ושהירי אותר על ידי יחידה רוסית לבקרה אווירית, סמוך לעיר קרסנודאר. שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו, דיווח על האירוע לנשיא ולדימיר פוטין סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה שצה"ל מסר בתגובה לדיווח הרוסי כי "אינו יודע" דבר על טילים ששוגרו באזור. הודעה דומה מסרו גם משרדי ההגנה של צרפת, בריטניה וארה"ב.

גורם אמריקאי אמר לסוכנויות הידיעות כי אף ספינה מספינות הקרב האמריקאיות בים התיכון לא שיגרה טילים. זמן קצר לאחר מכן העריך גורם רוסי שייתכן שאחת מהמשחתות האמריקאיות ירו רקטות מטאורולוגיות, ולא טילים בליסטיים.

בניסוי הישראלי של ירי ה"אנקור", המדמה טיל בליסטי, נוסו יכולות משופרות של הטיל ותורגלו מערכות ההגנה ובכללן מכ"מים ומערך השליטה והבקרה. הניסוי בוצע בים התיכון ומשדה ניסוי בבסיס חיל האוויר במרכז הארץ.

לאחר שיגור מטרת ה"אנקור" גילה אותה המכ"ם "אורן אדיר" והעביר את נתוניה למרכז ניהול הירי, שבחן אותה. בה בעת עקבו אחר המטרה אמצעי גילוי ועקיבה אחרים. בניסוי השתתפו נציגי משרד הביטחון, משרד ההגנה האמריקאי והתעשיות השותפות בפרויקט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ