ח"כ שטרן: "חיילים קרביים 'רגילים' מסתכנים פי ארבעה מחיילי ישיבות ההסדר"

ראש אכ”א לשעבר תקף את הכוונה להאריך את השירות בישיבות ההסדר בחודש אחד בלבד. היועמ"ש: מסלול ישיבות ההסדר פוגע בעקרון השוויון

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ח״כ אלעזר שטרן (התנועה) תקף הבוקר (שלישי) את דרישתם של ראשי ישיבות ההסדר להציב את השירות הצבאי של תלמידי המסלול על 17 חודשים בלבד. בדיון של הוועדה המכינה את חוק רפורמת הגיוס בכנסת טען שטרן כי אין די עילויים כדי למלא את ישיבות ההסדר, שהפכו חממה לצעירים שהיו פורשים מן הדת, או כלל לא מתגייסים לצה״ל במסגרת הרגילה. ״אין אלף בחורים בציונות הדתית שמסוגלים ללמוד היום כפי שהיינו רוצים במסגרת ישיבות ההסדר״, אמר שטרן בדיון. הוא הוסיף כי במסגרת שירותם הקצר, חיילי ההסדר מסכנים פחות את חייהם, ״זה המסלול הקרבי הכי בטוח שיש בצה”ל: חייל רגיל בוגר מכינה קדם צבאית דתית מסתכן או חשוף לסכנות פי ארבעה מבוגר ישיבות ההסדר״.

הדברים עוררו זעם רב בקרב ראשי הישיבות שנכחו בדיון. הרב חיים דרוקמן קרא לעברו של שטרן, ״אתה רוצה שאני אביא לך את רשימת חיילי ההסדר שנהרגו?", שאל הרב דרוקמן.

שטרן המשיך ותקף את דרישת הבית היהודי להעמיד את תקופת השירות של תלמידי ישיבות ההסדר על 17 חודשים - חודש אחד יותר מכפי שהם משרתים כיום בצה”ל. ״17 זה מספר של מתמטיקאים. הצבא מגייס כל ארבעה חודשים ותוספת של חודש אחד אין לה שום משמעות חוץ מריצוי המאוויים של מי שלא מבין מה זה שירות בצבא וצריך לעשות סוג של הסדר פוליטי״, אמר שטרן, שהיה בעבר ראש אגף כוח האדם בצבא.

אלעזר שטרןצילום: מיכל פתאל

יו”ר סיעת יש עתיד, ח”כ עפר שלח, תקף גם הוא את הדרישה להעמיד את משך הגיוס על 17 חודשים בלבד וכינה אותה ״דרישה להנחה של חמישים אחוז בשירות הצבאי״. לדבריו, ״אם הייתי איש הציונות הדתית, הייתי מתבייש בעצם הרטוריקה שאני שומע פה. אנחנו שומעים דיבורים על כך שתלמידי הישיבות הם קבוצה שתורמת יותר מאחרות. אני לא מכיר דיבורים על תרומה שבצד השני שלה יש בקשה להנחה״.

שלח סיפר שמפקדי חטיבות בצה״ל, אנשי הציונות הדתית, קבלו באזניו על כך שבאותו הגדוד מחלקה אחת משרתת 16 חודש ואילו האחרות משרתות 36 חודשים.

ח”כ עמר בר לב (עבודה) מחה בדיון על מדיניות הגיוס המפלה בין החרדים לצעירי הציונות הדתית. לדבריו, ״שמענו שאנשי ישיבות ההסדר הם האליטה ואין בלתם. אני מסכים שהציונות הדתית תורמת לביטחון ישראל, אין על זה ויכוח, אבל אני לא רואה סיבה שהשירות שלהם לא יכלול קריטריונים של זמן, של מכסות ושל מקל שיופעל במקרה שלא עומדים במכסות וביעדים. למה בהקשר של ישיבות ההסדר זה לא יהיה קיים ובהקשר של החרדים כן?״.

בדיון התברר כי עמדת צה״ל חד משמעית, לפיה יש להאריך את משך שירותם של תלמידי ישיבות ההסדר ל-24 חודשים. נציג צה”ל בדיון, תא”ל גדי אגמון, אמר שלצבא חסרים כיום חיילים לוחמים, בין היתר מאחר שמספר תלמידי ישיבות ההסדר עלה בשנים האחרונות מ-1,100 ל-1,500 תלמידים, מהלך ש״נגס״ במספר המשרתים כלוחמים לטווח הארוך.

יו״ר הוועדה, איילת שקד, הבהירה בדיון כי רק 40% מתוך 1,800 תלמידי ישיבות ההסדר משרתים 16 חודשים בשירות הצבאי, ואילו הממוצע האמיתי של חודשי השירות של כלל בוגרי ישיבות ההסדר עומד על 25 חודשי שירות. בנוסף, כ–80% מבוגרי מסלול ההסדר משרתים בפועל בשירות המילואים.

יו”ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, דרש להותיר את משך השירות על כנו ולא לחולל בו שינויים. ״אני לא מתכוון לעמוד פה ולגונן על ישיבות ההסדר - אני מתכוון להודות לישיבות ההסדר. יש לנו בית גידול לחיבור בין תורה למדינה. בין תורה לציונות. בית גידול מפואר״, אמר. לדברי בנט, ״החוק החדש הזה יכיר לראשונה בלימוד תורה בספר החוקים של מדינת ישראל כערך לאומי. יש חשיבות קריטית לרצף הלימוד. ישבו אנשים במשך הרבה מאוד שנים והגיעו למסלול אופטימלי. אתה לא יכול לגדל תלמידי חכמים בלי הרצף הזה. אנחנו באים בפטרנליזם לראשי הישיבות ואומרים להם ‘אנחנו יודעים יותר מכם מה אתם צריכים’. אם אנחנו רוצים שיהיו רבנים ציוניים ברחבי הארץ שיתמכו בשירות בצבא צריך לתת להם אל הכלים״.

גם השר אורי אורבך תבע שלא להאריך את תקופת הגיוס של תלמידי ההסדר. ״צריך להסתכל לא רק על 17 חודשים מול 24 אלא על התרומה האפקטיבית לצבא לאורך שנים, גם התרומה לחברה וגם לאליטה התורנית. אל תשלחו ידכם אל הנער כי התועלת שלכם לא תהיה רבה יותר״.

פגיעה בעקרון השוויון

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, קבע כי החל משנת 2017, השנה בה יכנס לתוקפו ‘חוק השוויון בנטל’, יהיה צורך לבחון מחדש את אורך שירותם של תלמידי ישיבות ההסדר. במכתב ששיגר ליו”ר מרצ, זהבה גלאון, כתב וינשטיין: “החל מהמועד בו תחול חובת גיוס לכלל הציבורים תיווצר פגיעה ברורה בעיקרון השוויון כתוצאה מהפער בין אורך השירות של שתי אוכלוסיות מרכזיות: 32 חודשי שירות לכלל הציבור לרבות תלמידי ישיבה חרדים, לעומת 17 חודשי שירות פעיל לתלמידי ישיבות הלומדים ומשרתים במסלול ההסדר”. וינשטיין הוסיף כי הממשלה קיבלה את המלצתו, ולהחלטת הממשלה התווסף סעיף הקובע כי “שר הביטחון יביא לדיון בממשלה את סוגיית משך השירות הצבאי הפעיל במסלול ההסדר, ואת שאלת הצורך בשינויה בשים לב לעיקרון השוויון בין המשרתים בצה”ל, לא יאוחר מחודש יולי 2017”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ