בכיר פלסטיני על המו"מ: "דחינו הצעה למדינה בגבולות זמניים"

לדברי הגורם, שהמשיך את שטף ההדלפות הפלסטיניות מהמגעים, "הישראלים לא הראו כל כוונה לפרק אפילו התנחלות אחת". לשכת נתניהו: "איננו מתייחסים"

ברק רביד
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
אי-פי

בלשכת ראש הממשלה בירושלים שומרים על שתיקה הבוקר (חמישי) אל מול שטף ההדלפות מהצד הפלסטיני ב-24 השעות האחרונות לגבי העמדות שהציגה לכאורה ישראל במהלך ששת סבבי השיחות שהתקיימו בין הצדדים בחודש האחרון. לפי דיווח בסוכנות הידיעות אי-פי, ישראל הציעה לפלסטינים להקים מדינה בגבולות זמניים על כ-60 אחוז משטח הגדה המערבית. "איננו מתייחסים לדברים", אמרו בלשכת נתניהו.

כאשר הושקו שיחות השלום בוושינגטון בסוף יולי התחייבו שני הצדדים בפני שר החוץ האמריקאי להימנע מהדלפות לגבי תוכן השיחות או אפילו מועד קיומן של פגישות בין הצדדים. לפי הסיכומים, הצד האמריקאי יהיה היחיד שימסור פרטים על התנהלות המשא ומתן.  לשכת ראש הממשלה ולשכתה של שרת המשפטים ציפי לבני שמנהלת את המו"מ מטעם הממשלה הטילו מעטה כבד של חשאיות על השיחות. הצד הישראלי שמסרב למסור אפילו את הפרטים הקטנים והטכניים ביותר בנושא השיחות - גם לפני קיומן וגם אחרי קיומן.

מנגד, התפרסמו ביממה האחרונה לפחות ארבעה דיווחים שונים שבהם מסרו בכירים פלסטינים - חלקם בעילום שם ואחרים שהסכימו להזדהות - פרטים על המשא ומתן.
בכיר פלסטיני, שביקש לשמור על עילום שם, אמר לאי-פי כי הישראלים אמרו במהלך אחת השיחות כי הם רוצים לדבר על מדינה פלסטינית בגבולות זמניים. הפלסטינים דחו את ההצעה הישראלית ואמרו כי הם מוכנים להגיע קודם כל להסכמה על כך שהמדינה הפלסטינית תתבסס על קווי 1967 ולאחר מכן לדון ביישום בשלבים של הקמת המדינה הזו.

ראשי צוותי המו"מ, ציפי לבני וסאיב עריקאת, עם שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי, עם חידוש השיחות ביולי האחרוןצילום: אי–פי

הבכיר הפלסטיני ציין שבסבבי השיחות שהתקיימו עד כה בין שרת המשפטים ציפי לבני לראש צוות המו"מ הפלסטיני סאיב עריקאת לא התקיימו עדיין מגעים רשמיים בנושאים גבולות המדינה הפלסטינית. "השיחות התמקדו בעיקר בנושא הביטחון", אמר הבכיר הפלסטיני.

לדבריו, ישראל מעוניינת לשמור בידיה את השליטה בגבול בין הגדה המערבית לבין ירדן, לשמור תחנות התרעה מוקדמת בנקודות מפתח בגדה וכן להשאיר בסיסי צבא בקרבת הגבול עם ירדן. "ישראל משתמשת בנושא הביטחון כדי לקחת לידיה עוד קרקעות", אמר הבכיר הפלסטיני. "מהדיון הכללי שקיימנו עם הישראלים, הם לא הפגינו כל כוונה לפנות אפילו התנחלות אחת".

בכיר פלסטיני אחר שהתראיין בעילום שם לסוכנות הידיעות הסינית "שינחואה" אמר כי ישראל אינה מוכנה לדון על אף נושא חוץ מסידורי הביטחון. לדבריו, ישראל הציגה 17 נקודות שכוללות את דרישותיה בתחום הביטחון. הוא הוסיף שבמהלך השיחות פרץ עימות לאחר שהפלסטינים הביעו התנגדות לנוכחות צבאית ישראלית בשטח המדינה הפלסטינית.

במקביל לשני הבכירים הפלסטינים שדיברו בעילום שם, שני בכירים אחרים הסכימו להתייחס למשא ומתן בשמם. מזכיר הוועד הפועל של אש"ף, יאסר עבד רבו, אמר בראיון לרדיו "קול פלסטין" אתמול (יום רביעי) כי השיחות עם ישראל עקרות וכי עד כה לא הושגה כל התקדמות. לדבריו, ללא לחץ אמריקאי גם לא תושג כזו.

חבר הוועד המרכזי של פת"ח, נביל שעת', שפך גם הוא מים קרים על המו"מ. בראיון לסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" אמר שעת' כי השיחות עסקו עד כה בקביעת סדר היום והנושאים שיידונו במו"מ. "כל מה שעושים כבר חודש וחצי הוא שישראל מציגה את הנושאים שעליהם היא רוצה לדבר", אמר שעת'.

לדבריו, ישראל דורשת להתחיל את המשא ומתן מנקודת האפס ולא להתייחס בשום צורה למגעים שהתנהלו בתקופת ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. כמו כן ישראל מתעקשת לשמור בידיה את השליטה על נהר הירדן ודורשת שהפלסטינים יכירו בה כמדינה יהודית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ