איך הרוסים זיהו את שיגור הטיל הישראלי

הצצה לתחנת הרדאר לחופי הים השחור, שקלטה את שיגור טיל האנקור, הקפיצה לרגע את המזרח התיכון והפילה כמה בורסות סביב העולם

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים43
הארץ

ביום שלישי הצליחו הרוסים להקפיץ את המזרח התיכון, ולהפיל כמה בורסות באזור ובאירופה, כאשר בשעת בוקר מוקדמת שיגרו הודעה בהולה לסוכנויות הידיעות על זיהוי שיגורם של שני טילים בליסטיים במזרח הים התיכון.

הרוסים לא סיפרו מי שיגר, לאן ומאיזו סיבה, ורק לאחר שעה וחצי הודיעה ישראל כי היא שעמדה מאחורי השיגור שהיה למעשה ניסוי במסגרתו שוגר טיל אנקור – המדמה טיל בליסטי – על מנת לבדוק את מערכת ההגנה מפני טילים שישראל וארה"ב מפתחות יחדיו. ישראל לא שיגרה לעברו טיל חץ על מנת ליירטו, כפי שעשתה בניסויי עבר.

מה עמד מאחורי ההודעה הרוסית? לא ברור כרגע. ייתכן ורצו להוכיח יכולות טכנולוגיות, ייתכן ורצו לרמוז למערב שבזמן אמת הם יעבירו מידע עדכני לחבר אסד, ויש גם קונספירטיבים ברשת הטוענים שפוטין רכש פוטים ("פוטים" – אופציות בבורסה המניבות ערך רב כאשר הבורסה נופלת) ועשה מכה לא קטנה.

טיל אנקורצילום: ערוץ היוטיוב של משרד הביטחון

בכל מקרה, לפני שנגיע למערכת הרוסית, הנה מבט קצר על המערכים הטכנולוגיים שבאמצעותם המערב מזהה שיגורים בליסטיים.

לישראל יש את אורן ירוק – המכ"ם המוצמד למערכת החץ - המסוגל לזהות שיגורים רחוקים גם אם הם נעשו באיראן. גם להודו כבר נמכרה המערכת, שם היא משמשת להתראה מפני שיגורים פקיסטניים.

מכ"ם אורן ירוק הישראליצילום: התעשייה האווירית

לאמריקאים יש מערך שלם סביב העולם – ממכ"ם X מתקדם שהנשיא בוש הבן שלח לישראל ויושב דרך קבע בנגב, דרך תחנות התראה מוקדמת – בין השאר – ליד הקוטב, לוויינים ומרכז בקרה עולמי (NORAD, בהר שאיין במערב ארה"ב) וגם את הכדור הענק הצף על פני המים – מכ"ם ה-SBX1, שאותו הם מניידים לפי הצורך – בפעם האחרונה בעת המתיחות סביב שיגורי הטילים של צפון קוריאה. אם להאמין לפרסומים, המכ"ם הזה מסוגל לזהות עצמים מרחפים בגודל כדור בייסבול, ממרק של 4,500 ק"מ.

מכ"ם ה-X האמריקאי בהר קרן בנגב
מכ"ם ה-SBX1 האמריקאי. מזהה כדורי בייסבול

גם לרוסים יש מערך שלם, שהוקם עוד בימי המלחמה הקרה. תחנת ארמוויר, בגובה מאתיים מטר מעל פני הים, יושבת בקרבת הים השחור ומכסה את המזרח התיכון. היא זו שזיהתה את השיגורים והעבירה את המסר למשרד ההגנה, שהדליף לסוכנות הממשלתית RIA NOVOSTI. שני המכ"מים הענקיים – בתמונה, מטילים צל ארוך מאוד – נבנו בשנים האחרונות על חורבות שדה התעופה ברונובסקי.

תחנת ארמוויר הרוסית. זיהתה את השיגור
"כך זיהינו את השיגור". משידורי הקרמלין

אגב, לא רחוק משם, כ-130 ק"מ דרומה, בהרים הגבוהים של רפובליקת קאראצ'אי-צ'רקסיה, נמצא "קומפלקס קרונה" – אתר אדיר שהקימו הרוסים בשלהי שנות ה-70 של המאה הקודמת אך החל לפעול רק ב-1999. מטרתו: איתור וזיהוי לווייני ריגול של המערב.

מערכות מורכבות אלו היו נחוצות על מנת לאפשר לסובייטים לדעת מתי עובר לוויין מעליהם, כדי שיוכלו להסתיר פעילות סודית ברחבי ברית המועצות; וגם לטובת יכולת עקיבה מדוייקת, כדי להפעיל נשק נגד לויינים. לרוסים היו מיירטים ששוגרו מבייקנור, ואף תוכניות ליירוט/סינוור לוויינים בלייזרים, תוכניות שככל הנראה מעולם לא התממשו.

קומפלקס קרונה. גבוה בהרי הקווקז
קומפלקס קרונה. גבוה בהרי הקווקז

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ