ישראל תנפיק אישורי עבודה לפלסטינים, אך לא תקרא לזה “מחווה” בלחץ שרי הימין

לאחר שרה"מ נתניהו התקפל ושינה את נוסח ההחלטה, אישרו היום השרים ברוב גדול מתן 5,000 אישורי עבודה נוספים - על רקע חידוש המו"מ המדיני

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

בלחץ שרי הימין שינה ראש הממשלה בנימין נתניהו נוסח החלטה שהובאה היום (ראשון) להצבעה בישיבת הממשלה, בנוגע למתן 5,000 אישורי עבודה חדשים בישראל לפועלים פלסטינים - והשמיט ממנה משפט שקבע כי מדובר במחווה לרגל חידוש המו"מ המדיני.

ההחלטה שהובאה לישיבת הממשלה על ידי שר הביטחון משה (בוגי) יעלון היתה חלק מסל של מחוות כלכליות שישראל מבצעת בימים אלה כלפי הרשות הפלסטינית, חלק מחידוש המו"מ. בנוסח ההצעה שהופץ לשרים לפני ראש השנה, נכתב כי הגדלת מספר אישורי העבודה הינה "במסגרת ההיערכות למשא ומתן עם הפלסטינים ומתוך רצון לסייע לכלכלה הפלסטינית".

עוד לפני הישיבה הודיעו שר השיכון אורי אריאל (הבית היהודי) ושר התיירות עוזי לנדאו (ישראל ביתנו), כי יצביעו נגד ההחלטה כיוון שהם מתנגדים לביצוע של מחוות נוספות לפלסטינים בתמורה לחידוש המשא ומתן.

בנימין נתניהו בישבת הממשלה, היוםצילום: אמיל סלמן

שר הכלכלה נפתלי בנט דרש מנתניהו במהלך הישיבה לשנות את נוסח ההחלטה כך שלא יכלול את המשפט שקבע כי מדובר במחווה לרגל חידוש המשא ומתן המדיני. גורם שהשתתף בישיבה ציין כי בנט הדגיש שהוא תומך בהגדלת מספר אישורי העבודה של פלסטינים בישראל ללא קשר למשא ומתן וכי הוא מתנגד להקשר שהוכנס לנוסח ההחלטה. אריאל ולנדאו הצטרפו לבנט גם בתוך הישיבה והביעו התנגדות לנוסח.

מקור אחר שהשתתף בישיבה ציין ששר האוצר יאיר לפיד ושרת המשפטים ציפי לבני ניסו להפעיל לחץ נגדי. לפיד אמר לשרי הימין כי אינו מבין על מה הם מתקוממים כיוון שנתניהו הכריז פומבית שהוא בעד שתי מדינות לשני עמים. נתניהו נכנס לדבריו של לפיד ואמר שהוא אכן תומך בשתי מדינות ומתנגד לאלו ששואפים להקים מדינה אחת בין הירדן לים.

לבני מצידה אמרה לשרי הימין כי דווקא הקישור של המהלך למשא ומתן מחזק את מעמדה הבינלאומי של ישראל. "זה לא תנאי למשא ומתן אלא אמצעי שמסייע למשא ומתן", אמרה. "ג'ון קרי נלחם נגד הסנקציות של האיחוד האירופי לא כדי להביא פועלים סינים לישראל אלא בשם תהליך השלום. התנהלות העולם כלפינו היא מדינית ולא כלכלית ולכן אלמלא האידיאולוגיה שלכם הייתם צריכים לתמוך במהלך הזה בלי היסוס".

בסופו של דבר נכנע נתניהו ללחצי שרי הימין והורה להשמיט את המשפט המדובר מנוסח ההחלטה. נתניהו נימק את החלטתו בכך שהשתכנע שאסור שמחוות ייתפסו על ידי הפלסטינים כתנאי למו"מ. בעקבות השינוי אושרה ההחלטה ברוב גדול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ