לראשונה: סוללת כיפת ברזל הוצבה באזור ירושלים

במסגרת ההיערכות לתקיפה אמריקאית בסוריה, נפרסה באחרונה סוללת כיפת ברזל גם בגוש דן. יעלון: "לכל החלטה תהיה השלכה על ישראל"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

צה"ל הציב סוללת כיפת ברזל באזור ירושלים. הצבת הסוללה היא הפעם הראשונה שמערכת ההגנה האקטיבית נמצאת באזור זה. מדובר צה"ל נמסר כי סוללת כיפת ברזל מוצבת מעת לעת באזורים שונים ברחבי הארץ. לא נמסרו פרטים נוספים אודות הצבת הסוללה באזור זה.

בידי חיל האוויר נמצאות כיום שש סוללות הגנה אקטיבית מבצעיות - מהן חמש שמופעלות על ידי כוח אדם סדיר, וסוללה נוספת הנחשבת לסוללת מילואים. בזמן המתיחות האחרונה בצפון, גם אנשי המילואים של מערך ההגנה האקטיבית גויסו והוצבו באחת הסוללות.

בפברואר אשתקד נפרסה הסוללה באזור מודיעין, על מנת לאפשר הגנה מרחבית גם לאזור ירושלים, שבעת מבצע עמוד ענן נורו אליו שני טילים. בחודש אוגוסט יירטה סוללת כיפת ברזל שהוצבה בחיפה רקטה אחת מתוך ארבע רקטות שנורו מלבנון לעבר צפון ישראל. עשרה ימים לפני כן הופעלה כיפת ברזל לראשונה מאז שהוצבה באזור אילת, ויירטה רקטה שנורתה לעבר העיר.

סוללת כיפת ברזל באזור ירושליםצילום: אי-אף-פי

כמו כן, במסגרת ההיערכות הישראלית למתקפה אפשרית בסוריה של ארצות הברית ובעלות בריתה, לפני כעשרה ימים, פרס צה"ל סוללה של מערכת היירוט כיפת ברזל בגוש דן.

שר הביטחון, משה יעלון, התייחס היום למצב בסוריה בדברים שנשא בכנס המכון למדיניות נגד טרור של המרכז הבינתחומי. "אנחנו נערכים להשלכות של פעולה אמריקאית או אי-פעולה שכזו". אמר שר הביטחון.  "לכל החלטה כזאת תהיה השלכה עלינו. להבנתנו, שכנינו, ובעיקר המשטר הסורי, מבינים שמי שיאתגר אותנו יפגוש את עוצמתו של צה"ל".

יעלון אמר כי גם לאחר הערכת המצב היום של הקבינט המדיני-ביטחוני, ההנחייה לאזרחים היא של שמירת מצב השגרה. שר הביטחון קרא לאזרחים להמשיך בחייהם, בין אם מדובר בתכנון חופשה בחגים או בתוכניות אחרות, שלהערכתו "יצאו לפועל מבלי להיפגע".

"המהלך האמריקני שצפוי לאישור או אי אישור הקונגרס בעתיד הקרוב קשור לתפקידה של ארצות הברית, ולתפיסתה את עצמה, כמי שיש לה איזה שהיא אחריות מוסרית ומדינית לשמירת הסדר העולמי", אמר יעלון. "מה שבעצם מאותגר, גם על ידי המשטר הסורי וגם על ידי אלו שתומכים בו ואלו שנתמכים על ידו כתומך בטרור - זה הסדר העולמי, שבו למשטרים ומנהיגים יש אחריות כריבונים על שטח, ואחריות למעשיהם".

לדברי יעלון, מניין האזרחים הסורים שנהרגו במהלך מלחמת האזרחים עלה כבר ל-110 אלף הרוגים, וזאת גם לאחר "הפעלה בוטה של נשק כימי נגד אזרחיו" של משטר אסד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ