היום ה-2 למלחמת יום הכיפורים |

דיין: "חצי מהמוצבים שלנו מוקפים, יש שם חבית בלי תחתית"

הקלטות של הרמטכ"ל דדו, שר הביטחון ומפקד חיל האוויר, מעידות על מצוקת הכוחות בגולן ועל ההפתעה מהתקדמות המצרים בסיני. האזינו

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

משרד הביטחון חשף אחר הצהריים (שלישי) הקלטות מבור השליטה של חיל האוויר,  40 שנה אחרי מלחמת יום הכיפורים, שמתעדות את ניהול הלחימה בשעות הראשונות של מתקפת הפתע של צבאות ערב על ישראל באוקטובר 1973. בהקלטות נשמעים, בין השאר, הרמטכ"ל דאז דוד אלעזר (דדו), מפקד חיל האוויר האלוף בני פלד ושר הביטחון משה דיין.

חיל האוויר, שנמצא ביומה השני של המלחמה (7.10) במבצע להשמדת סוללות הטילים בגזרת תעלת סואץ ("מבצע תגר"), נדרש לשנות כיוון, ולרכז את תקיפותיו האוויריות ברמת הגולן, שם לא מצליחים כוחות השריון לבלום את הצבא הסורי.

ההקלטה הראשונה היא מהשעה 05:00 בקירוב. הרמטכ"ל אלעזר, שואל : "אתם יש לכם קשר טוב עם פיקוד צפון, לא?".

–”לא”, משיב קול בבור.

דדו: "אז תתחברו איתם, צריך לעזור להם, כי אצלם המצב לא טוב, אצלם המצב לא טוב".

חצי שעה לאחר מכן נשמע הרמטכ"ל מעדכן את מפקד חיל האוויר: "אני רק רוצה שתדע, אני דיברתי הבוקר עם חופי (יצחק חופי, אלוף פיקוד הצפון)...”, ואז עוצר ומבקש שקט. לאחר מכן המשיך: "הוא היה פסימי מאוד... 'תשמע, טנקים שחור נשפכים'", מתאר הרמטכ"ל את דבריו של אלוף פיקוד צפון. "עכשיו אמרתי לו, 'חקה, מזג אוויר טוב, חיל האוויר נכנס – ומסיים. אז הוא אמר זה בסדר, גם אנחנו... שמונה רמות מלמעלה המצב רוח, אז כמה שאתם יכולים'... זה מיד משנה את הטנקיסטים. אמרתי לו, אמרתי לו. בקיצור חברהל'ה, אנחנו עכשיו בשפל הבלימה, ואנחנו צמאים".

האזינו לרמטכ"ל מעדכן על המצב בצפון

בסביבות השעה 08:00, משוחח מפקד חיל האוויר, האלוף פלד, עם שר הביטחון, משה דיין, על התקדמות הכוחות הסורים ברמת הגולן. "איפה הם נמצאים עכשיו? בסדר. עד איפה הם חדרו, המפקד? עד איפה הם חדרו? איזה ציר זה? בסדר. אוקיי. החבר'ה שלי כבר ידעו".

לאחר מכן ממשיך פלד ומחלק הוראות לאנשיו: "חבר'ה על ציר רפיד, מלא טנקים סורים. אין אף טנק שלנו שעומד נגדם. ציר רפיד יורד לעמק הירדן, ואם אנחנו לא נעצור אותם הם ירדו לעמק הירדן. הם יכולים גם לרדת לעמק הירדן, לעמק הבטיחה משם. הם הולכים על ציר רפיד- עמק הירדן! כן, אז עכשיו, אומר השר שרק חיל האוויר יכול לעצור אותם. אז אני מבקש - תתחילו להזרים כוחות לשם. תפסיקו את הפטרולים מעל השדות בצפון ובדרום. קדימה, נו! שיתחילו להזרים הכול לציר רפיד".

האזינו לדברי פלד

שעה לאחר מכן, מדבר הרמטכ"ל אלעזר על שינוי המשימה הנדרש מחיל האוויר: מעבר מטוסיו מהגזרה הדרומית אל רמת הגולן. "אני שואל שאלה כזאת. רמת הגולן על ידי עקבות קטנות אני חושש שלא, שלא נכריע את הכף. מה שיכול להכריע את הכף ברמת הגולן זה דוגמן (מבצע מתוכנן מראש להשמדת סוללות הטילים ברמת הגולן) ואחר כך פעולה מאסיבית. זה יכול למחוץ את הצבא הסורי". מפקד חיל האוויר משיב: "אבל דוגמן זה ייקח לי ארבע שעות, ואני לא אציל את מי שעבר את הקו ועבר את רפיד ואת רמת מגשימים". הרמטכ"ל שואל אותו: "אז מה אתה מציע?". פלד מציע כי חלק ניכר מהמטוסים שיחזרו כעת מהמטס, יחומשו מחדש ויופנו לרמת הגולן. הרמטכ"ל שואל: "זה אמ"ט (אזור מוכה טילים)?", ופלד מאשר: "זה אמ"ט, מה אני יכול לעשות...". דדו ממשיך ומנסה לשכנע: "אתם מעדיפים... יכול להיות שכדאי למשוך עוד כמה שעות ואחר כך לתת לכם לחסל את הצבא הזה".

האזינו לשיחת פלד ואלעזר

חולפות עוד שלוש שעות לחימה, ובסביבות השעה 11:00 שר הביטחון משה דיין מגיע לביקור בבור. "התוכנית שלכם לעלות על מערך הטילים הסורי עוד לא בידינו, כי חיל האוויר הציל ציר אחד שהיה... הציר של רפיד, אבל... יש לך פה עוד שני צירים... הם לוחצים בצירים אחרים", אומר שר הביטחון. "הכוח המרכזי נסוג, נפח מכותר, שמה שורצים בלי סוף המרוקאים והעיראקים... יש שם חבית בלי תחתית", ממשיך דיין ואומר, "חצי מהמוצבים שלנו מוקפים, נפח מוקף... תורידו עליהם אש, ונגמר". בדקות הבאות דיין ממשיך לתת הוראות לכוחות האוויר, ומבקש מהם לתת סיוע באש לכוחות השריון ומסביר לאנשי חיל בפירוש: "זה להגן על ארץ ישראל, זה מה שמחזיק אותם".

האזינו להערכת המצב הפסימית של דיין

בשעה 16:00, ככל הנראה לאחר שקיימו הערכת מצב, מעדכן מפקד חיל האוויר את אנשי הבור בדעתו של דיין על המתרחש בחזית הלחימה הדרומית. (קטע 6, כולו) "אני רוצה לספר לכם משהו: אני... המצב לפי דעתו של שר הביטחון שחזר משם, הוא שאנחנו די מצויים על הרס הבית השלישי. מפני שכל דיביזיות השריון שלהם עוד לא עברו את הקו, רק הדיביזיות הממוכנות, וגם אם אריק וגורודיש ילכו להתקפת נגד הלילה והם יכשלו.. אז אין בין התעלה ותל אביב משהו שיעצור", מסביר מפקד חיל האוויר.

"עכשיו, אני לא מקבל את זה. יכול מאוד להיות שאם יכבשו את השריון שעבר ולא את דיביזיות השריון העיקריות שלהם, אז לפחות יעצרו קרוב לתעלה. למרות שאני הופתעתי שהם לא מסוגלים לעבור לצד השני. יש מהצד השני עוד 2,000 טנקים", מתאר האלוף פלד. "עכשיו, אני רואה, כדי להפר את הפסימיות של החבר'ה האלה, זה שאנחנו צריכים להשמיד את כל הגשרים על התעלה. בכל מחיר. זה ברור לכם? זה הדבר הקריטי", הוא קובע. "אם אני יכול להודיע להם שאין גשרים בתעלה, אז הם יתעודדו קצת. הם יהיו מוכנים אז להתקפת נגד. הם רצו כמעט ללכת ולייצב קו כאן, איפה שסוללות הטילים שלנו, ולהחזיק. ולגשת אחר כך ומה לעשות, משא ומתן? אני לא מוכן לזה! אז קדימה, אני רוצה להרוס את הגשרים, וזה לא קשה. זה יעלה קצת מטוסים, אבל צריך לעשות את זה".

לאחר כמה שניות מתחיל להתנהל דיון בבור, וקולות נשמעים של אנשי החיל המנסים לברר את משמעות הפעולה שדורש האלוף פלד. "אל תתחילו", הוא משיב. "עד שלא יישאר גשרים! שמעתם? עכשיו אני עוזב אתכם, תעשו את זה".

האזינו למפקד חיל האוויר בבור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ