ברק רביד - צרובה
ברק רביד

חברי ועדת המשנה ליחסי חוץ והסברה של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת שיגרו היום (שלישי) מכתב לסגן שר החוץ, זאב אלקין, שבו ביקשו לקבל את דו"ח הבדיקה הפנימי בעניין הכשלים בפרשת הסנקציות האירופיות נגד ההתנחלויות. אלקין הודיע אמש כי הוא החליט לדחות את הדו”ח ולגנוז את ממצאיו.

"אנו מבקשים לקבל לידינו בדחיפות את הדו"ח של השגריר בדימוס הרי קני־טל העוסק בסנקציות האירופיות כלפי ישראל ובו נבדקה התנהלות משרד החוץ בעניין זה", כתבו יו"ר ועדת המשנה ח"כ רונן הופמן (יש עתיד) וחבר הוועדה ח"כ נחמן שי (העבודה) לאלקין.

שי והופמן ציינו במכתבם כי בכוונתם לקיים בוועדת המשנה ליחסי חוץ והסברה של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת "דיון, פתוח ככל הניתן" בעניין מסקנות הדו”ח, שבמסגרתו יוצג כלל המידע הרלוונטי בנושא טיפול משרד החוץ בסנקציות האירופיות נגד ההתנחלויות.

זאב אלקין בישיבת סיעת הליכוד בכנסת, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

ח"כ שי אמר כי ההוראה של אלקין לגנוז את הדו”ח מעלה חשש שיש מי שמעוניין להסתיר מהציבור ומהכנסת "מידע רב חשיבות על תפקוד משרד החוץ והדרג המדיני שממונה עליו". הוא הוסיף כי "על משרד החוץ לאפשר גישה לדו"ח בהתאם לערכיה הדמוקרטיים של מדינת ישראל".

סגן שר החוץ אלקין התראיין הבוקר בגלי צה"ל והסביר את המניעים שהובילו אותו לגנוז את הדו”ח. "ההנחיות האירופיות נגד ההתנחלויות התבשלו במשך חודשים ושינו מהקצה לקצה את כל המצב של שיתוף הפעולה בינינו לבין אירופה", אמר אלקין. "זה מהלך שהקיף אנשים רבים ולכן היה חשוב לי להבין איך יכול להיות שנודע לנו על כל זה בדיעבד".

אלקין ציין שהפקידות האירופית אכן רצתה בכוונה להסתיר את המהלך מישראל כדי שלא יסוכל. "אבל עדיין זו לא סיבה שלא נשאל את עצמנו איך לא ידענו", הוסיף. "אני לא מחפש לערוף ראשים. יש אנשים טובים במטה משרד החוץ ובבריסל אבל האינטרס של כולנו הוא לעשות בדיקה אמיתית ולעומק".

סגן שר החוץ הוסיף כי הבעיה בדו”ח אינה המסקנות שלו, אלא בכך שהוא מתבסס על "התפישה הבעייתית כאילו אין בהנחיות החדשות משהו דרמטי". אלקין ציין כי הוא אינו מקבל את התפישה הזו. "להמעיט בחשיבות האירוע הזה זה לא רציני", אמר. "אי אפשר להגיד שיש רק כמה סעיפים קטנים שלא ידענו עליהם. זה לא נכון. עובדה שכל ממשלת ישראל מתעסקת בזה וששר החוץ האמריקאי מתעסק בזה. כנראה שזה מספיק חשוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ