דו”ח של הסי-איי-אי מ-1982: ישראל מייצרת גז עצבים כנשק כימי

המגזין "פוריין פוליסי" מפרסם כי לווייני ריגול אמריקאיים גילו ב-1982 "מתקן שבו מיוצר ומאוחסן גז עצבים המשמש כנשק כימי" באזור דימונה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

ממשלת אסד אינה בהכרח היחידה באזור המחזיקה במאגר של גז עצבים, שכן מסמך של הסי-איי-אי שנחשף באחרונה מגלה שגם ישראל מצוידת בנשק כימי. כך מוסר המגזין "פוריין פוליסי" בגיליונו החדש.

לפי המגזין, ב-20 השנים האחרונות רווחו שמועות שישראל ייצרה בחשאי נשק כימי וביולוגי. השמועות מתייחסות לפעילות החשאית שמבצעת ממשלת ישראל במכון למחקר ביולוגי בנס ציונה. אבל עד כה לא נמצאו כמעט ראיות לקיומו. כעת, הערכה המודיעינית המופיעה במסמך סודי של הסי-איי-אי משנת 1983 היא רמז ממשי ראשון לקיומו של מאגר כזה.

לפי ההערכה, לווייני ריגול אמריקאיים גילו ב-1982 "מתקן שבו מיוצר ומאוחסן, כפי הנראה, גז עצבים המשמש כנשק כימי... במתחם לאחסון חומרים רגישים בדימונה בנגב. כמו כן, יש סבירות שישראל מייצרת נשק כימי נוסף בכחלק מהתעשייה הכימית המפותחת במדינה".

"אמנם אין ביכולתנו לקבוע בוודאות שישראל מחזיקה בחומרים כימיים להשמדה המונית", מציין המסמך של סוכנות הביון האמריקאית, "אבל כמה נתונים מצביעים על כך שעומדים לרשותם לכל הפחות גזי עצבים נדיפים ולא נדיפים, גז חרדל וכמה חומרים המשמשים לדיכוי הפגנות, כמו גם אמצעים לפיזור החומרים הללו".

לא ידוע אם ישראל עדיין מחזיקה לכאורה במאגרי חומרי לחימה כימיים. בשנת 1992 חתמה ממשלת ישראל על אמנת הנשק הכימי, האוסרת שימוש בחומרים אלה, אך לא אישררה אותה. הערכת הסי-איי-אי, שהוגשה גם לבית הלבן, מציינת שקהילת המודיעין האמריקאית חושדת זה עשורים שישראל מחזיקה מאגר נשק כימי, ושממשלת ארה"ב לא הזכירה במלה את החשדות הללו במשך אותה תקופה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ