העציר X |

המדינה תשלם למשפחתו של זיגייר פיצויים בגובה 4 מיליון שקלים

במסגרת ההסכם שגובש, המדינה תעביר לקרוביו 2.4 מיליון שקלים, ובארבע השנים בקרובות תוסיף 400 אלף בשנה. המשפחה לא הגישה תביעת נזיקין

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

פרקליטות המדינה הגיעה להסכם פשרה עם משפחתו של בן זיגייר שהתאבד בכלא איילון בדצמבר 2010 ונודע בכינווי “העציר X”, לפיו ישולמו לה פיצויים בסך ארבעה מיליון שקלים. ההסכם שכולל סעיפי שמירה על סודיות גובש לפני מספר שבועות, לאחר משא ומתן ארוך, ומבלי שהמשפחה הגישה תביעת נזיקין לבית המשפט.

על פי ההסכם, המדינה תעביר עוד השנה סכום של 2.4 מיליון שקל למשפחתו של זיגייר, ועוד 400 אלף שקל בשנה, במשך ארבע שנים. במהלך המשא ומתן נערכו על ידי הצדדים תחשיבי נזק שנגרמו למשפחה והמשא ומתן כלל דיון על גובה הסכום.

ביולי פורסם ב"הארץ" כי משפחתו של זיגייר מנהלת מגעים עם משרד ראש הממשלה, ומשרד המשפטים לקבלת פיצוי כספי על רשלנותם של אנשי שירות בתי הסוהר שפיקחו על זיגייר בשעת התאבדותו.  סכום הפיצויים נחשף הערב בערוץ 2.

בן זיגייר

נשיאת בתי משפט השלום במחוז המרכז, השופטת דפנה בלטמן־קדראי, קבעה בחקירת סיבות המוות שסוכמה בדצמבר 2012 כי ההתרשלות בשמירה על זיגייר ביטאה, לכאורה, "מחדלים בהגנה אותה על המדינה לספק לאלה אשר שללה מהם חירותם והם נתונים לשמירתה הבלעדית. על כן, מהבחינה הערכית, התרשלות זו מצדיקה אכיפה פלילית". עוד הוסיפה השופטת כי "ככל שהגילוי היה מוקדם יותר, ובסמוך למעשה האובדני של המנוח, היה הסיכון בהצלחת הפעולה האובדנית פוחת וניתן היה למנוע את האובדן". לפי הכרעתה, קיים "קשר סיבתי בין מקבץ המחדלים השונים לבין המוות בהתאבדות".

בפרקליטות סירבו להגיש כתבי אישום נגד אנשי השב”ס שמחדליהם תוארו בדו”ח חקירת סיבות המוות ונמצאים עתה בעיצומם של הליכים משמעתיים. יחד עם זאת, לא הייתה מחלוקת על כך שניתן לגזור מהחלטת בית המשפט תשלום פיצוי מצד המדינה.

הסכם הפשרה לא כולל נטילת אחריות מצד המדינה, אולם התשלום מדבר בעד עצמו. "אנחנו לא מחפשים את ראשו של מישהו", אמר באחד הדיונים בהליך חקירת נסיבות המוות עו"ד בועז בן־צור, המייצג את המשפחה. בתגובה השיבה עו"ד אורלי בן ארי גינזברג מפרקליטות מחוז המרכז כי נציגי המשפחה "מצהירים שראשו של איש לא מעניין אותם, אבל כיסו של מישהו כן מעניין אותם". לדברי עו"ד בן ארי, "החובה המוטלת על כתפי השב"ס למנוע מעשה אובדני איננה מוחלטת. על בית המשפט לתת דעתו למשאבים החומריים, לרבות כוח האדם, שבידי שב"ס. אמנם הליקויים הטכנולוגיים 'אפשרו' לעצור לבצע ביתר קלות את זממו, אך לא ניתן לומר כי תוכניתו לא היתה צולחת אילולא אותם ליקויים".

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "בחודשים האחרונים ניהלו באי כוח המדינה ובאי הכוח משפחת המנוח שהתאבד בכלאו בדצמבר 2010 משא ומתן, בעקבות טענת המשפחה כי המדינה התרשלה במהלך טיפולה בפרשה זו וכי מגיע לה פיצוי כספי עקב כך. בתום המו"מ הגיעו הצדדים להסדר פשרה, במסגרתו הסכימה המדינה לשלם למשפחת המנוח סכום של 4 מיליון שקלים. הסכמת המדינה ניתנה לפנים משורת הדין ומבלי להודות בטענות שהועלו נגדה. הסיבה שבגללה הסכימה המדינה לשלם סכום זה נבעה מרצונה להימנע מקיום דיון בבית משפט, שכן במהלכו עלולים היו להתפרסם ברבים פרטים שפרסומם עלול לגרום נזק ממשי לביטחון המדינה. דיווח בנושא זה נמסר לוועדת המשנה למודיעין ולשירותים חשאיים של הכנסת".

עורכי הדין של המשפחה, רועי בלכר, בועז בן־צור ומשה מזור סירבו להגיב לידיעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ